در حال بارگذاری...
آشنایی با خط تولید ترشیجاتسایر مطالب

خط تولید خیارشور | کارگاه تولید خیار شور صنعتی

خط تولید خیارشور سیمرکو یکی از مدرن ترین خطوط تولید شوریجات در کشور بوده که با استفاده از ماشین آلات تمام اتوماتیک و فن آوری روز دنیا با کیفیت ترین محصول را با کم ترین دخالت دست عرضه می کند.

دلیل پر طرفدار بودن خط تولید خیارشور صنعتی، کم هزینه بودن راه اندازی آن نسبت به مابقی خطوط تولید بوده و گزینه مناسبی برای سرمایه گذارانی محسوب می شود که به دنبال راه اندازی خط تولید خود با سرمایه ای اندک هستند. خطوط تولید ترشیجات و شوریجات به طور کلی از دسته بندی های تقریبا یکسانی تشکیل شده است که خط تولید خیارشور نیز از همین قاعده پیروی می کند.

توجیه اقتصادی خط تولید خیارشور

برای شروع یک کسب و کار در حوزه های گوناگون اولین موضوعی که مطرح می شود توجیه اقتصادی آن طرح است. منظور از توجیه اقتصادی همان تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات مالی یک طرح اقتصادی و بررسی هزینه – فایده و نرخ بازگشت سرمایه است. متخصصین و کارشناسان حوزه های اقتصادی با بررسی پارامترهای اشاره شده از تمامی زوایا این موضوعات را بررسی می کنند.

خط تولید خیارشور از خطوطی است که توجیه اقتصادی دارد. خط تولید خیار شور به دلیل سرمایه نسبتا کم در مقایسه با دیگر خطوط تولید از یک سو و مواد اولیه تولید شده در داخل کشور از سوی دیگر فرصتی مناسب در مورد سرمایه گذاری است. از دیگر مزایای خط تولید خیار شور و بدون نیاز به متریال های اولیه خارجی گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری است.

انواع خط تولید خیار شور بر اساس ظرفیت

این خط تولید بر اساس میزان تولید محصول در یک روز کاری که در حقیقت ۲۴ ساعت بوده محاسبه می گردد. ظرفیت هایی معمولی که برای این خط تولید وجود دارد عبارتند از “۵ الی ۱۰ تن در روز” و “۱۵ الی ۱۸ تن در روز” و “۲۵ الی ۳۰ تن در روز”. تمامی ظرفیت های ارائه شده در این قسمت می تواند تغییراتی را در خط تولید و نوع ماشین آلاتی که در آن بکار رفته است ایجاد کند.

خط تولید خیارشور hhhd

مراحل خط تولید خیارشور

خط تولید خیارشور از ۳ بخش عمده آماده سازی، تولید و بسته بندی تشکیل شده است که هر کدام مراحل و ماشین آلات خاص خود را داشته و در ادامه همین مقاله مفصلا هر مرحله توضیح داده خواهد شد. در مرحله آماده سازی همانطور که از نامش نیز مشخص می باشد مرحله ای است که خیارها برای خط تولید آماده می شوند. مرحله تولید بخشی از خط تولید است که محصول نهایی تولید می شود. مرحله بستن بندی نیز بعد از تولید محصول بوده و قسمت های اعظم و مهم بسته بندی برای انبارداری را شامل می شود.

شستشو خیار

اولین مرحله در خط تولید خیارشور آماده سازی خیارهای مورد استفاده در محصول نهایی است. شستشوی خیار در این مرحله به دو صورت دستی و اتوماتیک صورت می پذیرد که بسته به نیاز سرمایه گذار تعیین می گردد. در حالت دستی خیارها درون وان آماده سازی ریخته شده و توسط کارگران و به صورت کاملا دستی کار شستشو صورت می پذیرد. در حالت دوم که توسط ماشین شستشو و به صورت کاملا خودکار صورت می پذیرد دو مرحله اصلی داشته که بدون دخالت دست این کار انجام می گردد.

عملکرد دستگاه شستشو بدین صورت است که خیارها وارد وان اولیه شده و پس از آن بر روی نوار نقاله خروجی گرفته گرفته و توسط بالا بر از وان خارج شده و پس از طی مسیر اولیه وارد وان دوم برای شستشوی ثانویه می شوند. در نهایت خیارهای شسته شده از خروجی دستگاه خارج می شوند.

سورتینگ و جداسازی

یکی از مراحل اولیه در خط تولید خیارشور سورتینگ است. بعد از شستشو، در این مرحله که با استفاده از میز آماده سازی صورت می پذیرد، خیارهای خارج شده از دستگاه شستشو بر روی میز سورتینگ قرار می گیرد و توسط نیروی انسانی جداسازی شده و خیارهای نامناسب و بی کیفیت از آن هایی که برای محصول نهایی مناسب هستند جداسازی می شوند.

بلوئر شیشه

در این مرحله شیشه های خالی وارد دستگاه بلوئر می شود. دستگاه بلوئر شیشه وظیفه خارج نمودن اشیا خارجی از داخل شیشه خالی و همچنین خشک نمودن آن پس از مرحله شستشوی شیشه است.

پر کردن محتویات

اولین مرحله از پر کردن مواد داخل شیشه مواردی همچون سیر، فلفل و برخی از سبزیجات مورد نیاز خواهد بود که در انتهای شیشه و به عنوان اولین متریال ها ریخته می شود. پر کن خط تولید خیارشور پر کن حجمی است. پر کن حجمی بدینگونه عمل می کند که خیارها بر روی سینی پر کن قرار گرفته و شیشه های خالی از قسمت زیرین این سینی عبور می کنند و به صورت حجمی شیشه ها پر می شوند.

فرمولاسیون

اصطلاح فرمولاسیون به دستگاهی گفته می شود که مایعات مورد نیاز برای ترشیجات و شوریجات تولید می شود. به دلیل محرمانه بودن فرمول مایعی که در خیارشور استفاده می شود از گذاشتن اطلاعات دقیق تر معذوریم. با این حال تماس با کارشناسان سیمرکو تمامی موارد مورد نیاز در این خصوص در اختیار شما قرار خواهد گرفت. بعد از اینکه در فرمولاسیون مایع مورد استفاده در خیارشور تولید شد از طریق محلول ریز دوشی داخل ظروفی که به صورت کامل از خیار پر شده اند ریخته خواهد شد.

فشرده سازی

بعد از اینکه شیشه ها به طور کامل از محلول و همچنین خیار و متعلقات پر شدند از طریق دستگاه فشرده سازی محتویات فشرده شده و آماده درب گذاری می شوند. دستگاه پلاگر عملیات فشرده سازی را انجام می دهد. بدین صورت که شیشه های محتوی خیار و آب نمک به صورت دوار وارد شده و دستگاه تمامی محتویات شیشه را فشرده سازی می کند.

تونل پاستور

یکی از مهمترین مراحلی که در تهیه بیشتر محصولات غذایی وجود دارد پاستوریزه نموده محصول نهایی است. به طور کلی یعنی حرارت دادن محصول تا درجه حرارتی قبل از نقطه جوش و از بین بردن میکروب ها و تمامی عوامل بیماری زای آن را پاستوریزه نمودن می گویند. عمل پاستوریزه نمودن محصول توسط پاستوریزاتور صورت می پذیرد و همچنین تونل های پاستور عمل سرد کردن را نیز انجام می دهند.

خط تولید خیارشور hhh

مراحل بسته بندی

بعد از تولید شدن محصول نهایی، خیارشور باید به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز در یک فضای تاریک قرار گیرد تا آماده مصرف شود. مراحل بسته بندی خود شامل چندین بخش می شود که از ماشین آلاتی همچون غلاف زن، دربندی، جت پرینتر و شیرینگ پک استفاده می گردد.

چرا خط تولید خیارشور راه اندازی کنیم؟

دلایل گوناگونی برای سرمایه گذاری در حوزه مواد غذایی بخصوص حوزه ترشیجات وجود دارد که می توان به صورت تیتروار به موارد زیر اشاره نمود:

 • مواد اولیه کاملا داخلی
 • ماشین آلات و خط تولید داخلی بدون نیاز به نمونه های خارجی
 • محصول نهایی مورد نیاز کشور
 • سرمایه اولیه کم نسبت به خطوط تولید دیگر
 • دانش بومی و کاملا داخلی

چرا خط تولید خیارشور سیمرکو؟

شرکت سیمرکو با در اختیار داشتن متخصصین تولید و راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی یکی از مجرب ترین شرکت ها در این زمینه است. به دلیل تجربه ۱۷ ساله در زمینه خط تولید مواد غذایی و راه اندازی خطوط تولید ترشیجات و شوریجات در داخل و خارج از کشور، سیمرکو قادر است مدرن ترین خطوط تولید خیارشور را با ظرفیت های گوناگون راه اندازی نماید.

انواع خط تولید خیارشور بر اساس محصول تولید شده

خیارشوری که از خط تولید بیرون می آید بر اساس نوع خیاری که در ان استفاده شده است به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شود. قطعا خیارشوری که قرار است در یک رستوران و فست فود مورد استفاده قرار گیرد با خیارشور خانگی نمی تواند استفاده ها و موارد نیار یکسان داشته باشد. به دلیل نوع کاربری هایی که یک محصول می تواند داشته باشد محصول نهایی نیز خود را تقسیم بندی می کند.

به طور کلی خیارشورها از نظر اندازه تقسیم بندی می شوند و تقسیم بندی دیگری ندارد. خیار شورها به ۴ دسته خیارشور ممتاز، خیارشور نول، خیارشور ویژه و خیارشور سوپر ویژه نام گذاری می شوند. همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد این کلاس بندی تنها از نظر اندازه خیار مورد استفاده در خیار شور دارد و می تواند به صورت کلی آن ها را شامل شود.

گروه صنعتی سیمرکو طراح و اجرا کننده خط تولید ترشیجات و شوریجات در ایران می باشد. تیم‌ تحقیق و توسعه سیمرکو همواره با رصد کردن فعالیت کارخانه‌های مختلف در زمینه تولید محصولات کنسروی، و با در نظر گرفتن پارامترهای موثر در طراحی یک خط تولید، نتایج تحلیلی خود را به‌روزرسانی می‌کند. برای راه اندازی خط تولید ترشیجات و شوریجات چیتی می توانید با مشاورین شرکت سیمرکو در زمینه برآورد هزینه، نحوه راه اندازی و تولید خیارشور در ارتباط باشید. برای رزرو جلسه حضوری رایگان مشاوره راه اندازی این خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:
خط تولید غذای حیوانات خانگی
ترکیبات رب گوجه فرنگی صنعتی

8 comments
 1. محمد صلاح

  سلام خسته نباشین
  یکم بیشتر در مورد توجیه اقتصادی خط تولید خیار شور توضیح بدین. ی موضوع دیگه هم که می خواستم عنوان کنم اینه که شما عکس و اطلاعاتی در مورد خط تولید خیارشور نذاشتین اگر میشه قرار بدین چون من می خوام سرمایه گذاری کنم

  1. مسعود مرادی

   سلام دوست عزیز

   از نظر توجیه اقتصادی در مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است که بدلیل برآوردهای اقتصادی که توسط کارشناسان صورت گرفته خط تولید خیارشور به دلیل پیچیده نبودن و سادگی یکی از بهترین و ساده ترین خطوط مواد غذایی بوده و توجیه اقتصادی مناسبی دارد.
   مواد اولیه خیارشور خیار بوته ای و یا گلخانه ای بوده که حمدالله کشور ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان خیار در خاور میانه است و از این لحاظ مشکل اقتصادی در این زمینه وجود ندارد. موضوع بعدی که در راه اندازی خط تولید خیارشور اهمیت دارد و یکی از گزینه های زودبازده در صنایع غذایی است.

  2. مسعود مرادی

   در مورد ماشین آلات و روند خط تولید می توانید از آدرس

   https://www.seamerco.com/productionline/%D8%AE%D8%B7-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%B4%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AA

   به صورت کامل روند ماشین آلات و خط تولید خیارشور را مشاهده نمایید. البته به صورت دقیق و کامل همین مقاله آپدیت شده و تمامی ماشین الات با کارآیی به صورت تصویری افزوده خواهد شد.

 2. علی

  سلام
  لطفابیان کنیدچه مساحتی برای راه اندازی خط تولیدخیارشورحلبی موردنیازاست؟باتشکر

  1. seamerco

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   سوال پرسیده شده بسیار کلی بیان گردیده است. خط تولید خیارشور حلبی دارای ظرفیت های گوناگون بوده که بر اساس میزان ظرفیتی که برای کارخانه خود در نظر گرفته اید مساحت مورد نیاز کارخانه نیز متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از جدیدترین قیمت های خط تولید خیارشور با دفتر مرکزی شرکت سیمرکو تماس حاص بفرمایید و از مشاوره تلفنی و یا رزرو مشاوره حضوری بهره مند گردید.

  1. seamerco

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   با توجه به نوسانات ارزی و تغییرات قیمت در متریال و دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت از ارائه شفاف قیمت معذوریم. برای اطلاع از جدیدترین قیمت های خط تولید خیارشور با دفتر مرکزی شرکت سیمرکو تماس حاص بفرمایید و از مشاوره تلفنی و یا رزرو مشاوره حضوری بهره مند گردید.

 3. نازنين يوسفي

  با سلام و عرض ادب
  به استحضار میرساند اینجانب توانایی تامین محصول با کیفیت و مقرون به صرفه جهت تولید خیارشور را دارا می باشم.
  قلبا از توجه شما سپاسگذارم🙏🏼

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس