در حال بارگذاری...
آشنایی با خط تولید ترشیجات

خط تولید زیتون | هزینه راه اندازی خط تولید زیتون

خط تولید زیتون شور یکی از خطوط تولید پربازده و مناسب به عنوان یک خط تولید از خانواده شوریجات است. در این مقاله به طور کامل روند این خط تولید بررسی شده و ماشین آلات خط زیتون معرفی و تجزیه و تحلیل گردیده است.

زیتون به عنوان یکی از مغذی ترین مواد غذایی بشمار می رود. زیتون حاوی مواد شیمیایی گیاهی بارزشی است که کاهش کلسترول خون و همچنین ابتلا به سرطان را شامل می شود. برای درک بهتر این موضوع می توانید از جدیدترین منابع روز دنیا خواص زیتون را مطالعه فرمایید. به دلیل این خواص، زیتون به یکی از مواد غذایی مهم و عمده در دنیا مبدل شده است.

خط تولید زیتون شور

زیتون شور یکی از پرمصرف ترین محصولاتی است که از این ماده غذایی بدست می آید. خط تولید زیتون شور موضوع این مقاله بوده و از ابتدا تا انتهای آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مراحل تولید زیتون شور شیشه ای

زیتون شور در کارخانه طی مراحل مختلفی بسته بندی می شود که همانند خطوط تولید ترشیجات از مراحل آماده سازی، تولید و بسته بندی تشکیل شده است. خط زیتون به دو دسته کلی زیتون هسته دار و زیتون بی هسته تشکیل شده است که تنها تفاوت آن دستگاه هسته گیری است که در خط تولید قرار می گیرد.

مرحله آماده سازی همانطور که مشخص است به مجموعه ای از فرآیندها گفته می شود که طی آن ها زیتونی که قرار است به صورت شور شده در شیشه قرار گیرد باید آماده مرحله تولید گردد که از مراحی همچون شستشو و سورتینگ و هسته گیر و … تشکیل شده است.

بخش تولید که دومین مرحله از خط تولید زیتون می باشد به مجموعه ای از فرآیند ها گفته می شود که در آن مراحل محلول ریز دوشی، فرمولاسیون، دربندی و … صورت می پذیرد.

آخرین مرحله از بخش خط زیتون شور به مواردی همچون چاپ اطلاعات و تاریخ، شیرینگ پک و … اطلاق می گردد که مرحله نهایی خط تولید بوده و بعد از این مجموعه فرآیندها زیتون شیشه ای در انبار دپو شده و آماده فروش در بازارهای مناسب می نماید.

خط تولید زیتون 23

ماشین آلات خط تولید زیتون

خط تولید زیتون شور از ماشین آلات مختلفی تشکیل شده است که در زیر به تفکیک بیان شده و توضیح مختصری در مورد کارکرد هر کدام در این خط تولید بیان خواهد شد.

وان‌ آماده‌سازی و میزکار

وان آماده سازی و میز کار از ابتدایی ترین مراحل تولید محسوب می شوند. در وان آماده سازی که مملو از آب است، زیتون ها ریخته شده و شستشوی اولیه برای آن ها صورت می گیرد.

دم‌ گیر و هسته ‌گیر

دم گیری و هسته گیری دو مرحله مهم و اساسی در تولید زیتون شور است. حضور دستگاه هسته گیر زیتون در خط تولید کاملا اختیاری است و برای تولید زیتون شور هسته دار نیازی به دستگاه هسته گیر وجود ندارد. دستگاه دم گیر تمامی قسمت های زاید و به اصطلاح دم زیتون را جدا نمونه و آن را برای مرحله تولید آماده می سازد.

بلانچر

بلانچر یکی از مهمترین ماشین آلات در خطوط تولید ترشیجات و شوریحجات است. کاری که بلانچر برای خط تولید زیتون انجام می دهد در حقیقت ۲ عمل اصلی است. بلانچر هم زیتون ها را شسته و تمیز نمی کند و همچنین با کمی حرارت آن ها را برای فرآیند تولید آماده سازی می کند.

فرمولاسیون دو طبقه

در مرحله تولید فرمولاسیون به بخشی اطلاق می گردد که محلول در ترشیجات و شوریجات، شربت در کمپوتجات به محصول اضافه می گردد. در فرمولاسیون محلول ساخته شده و برای افزوده شدن به زیتون آماده می شود.

سینی ترافیک

سینی ترافیک بخشی است که شیشه هایی که قرار است زیتون و محلول وارد آن ها شوند به صورت ردیف درآمده و در یک لاین قرار می گیرند تا وارد مرحله بعد برای پرشدن شوند.

پرکن ۱۸ نازله روتاری

بعد از اینکه شیشه ها در یک ردیف قرار گرفتند، باید از زیتون های آماده شده پر شوند. برای این کار می توان از پرکن های متعددی استفاده نمود که بهترین آن ها برای کمپوت ها و ترشیجات پرکن های ۱۸ نازله روتاری است.

محلول‌ریز پنوماتیک

حال زمان آن فرا رسیده است که محلولی که در فرمولاسیون ایجاد شده است بعد از پر شدن شیشه ها از زیتون بر روی آن ریخته شود. بهترین حالت برای خط زیتون استفاده از محلول ریز پنیوماتیک است که با استفاده از بازوهای پنیوماتیک محلول درون شیشه ها ریخته می شود.

دربندی شیشه جار ۳ هد

دربندی یکی از مهمترین بخش های تولید زیتون شور است. بعد از پر شدن کامل شیشه ها از محصول عملیات دربندی صورت می پذیرد که خود انواع مختلفی را در بر می گیرد.

شیشه‌شور بعد از دربندی

این دستگاه شیشه های پر شده و دربندی شده را می شوید تا برای عملیات های بعدی اخلالی ایجاد نشود. نازل های دوشی که در این دستگاه قرار دارد شیشه های دربند شده را می شویند.

 • لیبل‌زن اتوماتیک
 • غلاف‌زن
 • جت‌پرینتر
 • شیرینک‌پک نیمه‌اتوماتیک

تمامی دستگاه های ذکر شده در بالا مرحله نهایی هستند که بعد از دربندی و اتمام مرجله تولید باید بر روی محصول نهایی صورت پذیرند. لیبل زنی، غلاف زنی و چاپ نمودن اطلاعات تولید و تاریخ های مرتبط با محصول اعم از تاریخ تولید و تاریخ انقضا و در نهایت شیرینگ پک شدن مراحلی است که در آخرین مرحله یعنی بسته بندی صورت می پذیرد.

[/vc_column_text]

هزینه راه اندازی خط تولید زیتون

برای راه اندازی خط زیتون عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند تا بهترین کارخانه تولید خط تولید زیتون در یک مکان احداث گردد. به طور کلی برای احداث خط تولید یک محصول غذایی باید موارد زیر در نظر گرفته شود.

 • امکان سنجی
 • تحلیل بازار موجود
 • تعیین سرمایه مورد نیاز
 • نگارش طرح توجیهی
 • خرید و راه اندازی خط تولید
 • تولید محصول آزمایشی
 • تولید و فروش محصول

هزینه راه اندازی خط تولید زیتون نیازمند بررسی و ارزیابی های اولیه تا انتهای کار است. از ابتدایی طرین کار که طرح توجیهی و ثبت در وزارت صنعتت، معدن و تجارت است هزینه ها شروع خواهد شد. نمی توان ارقام قابل استناد و موثقی در این زمینه ارائه نمود چون اختلاف قیمت زمین در شهرهای مختلف و همچنین نوع ظرفیتی که خط تولید قرار است بر اساس آن چینش شود می تواند بسیار متفاوت باشد.

به عنوان امکان سنجی اولیه باید در نظر داشته باشید که زیتون محصولی است که در شمال کشور، طارم و چند شهر دیگر به صورت فراوان یافت می شود، از این رو برای تولید چنین محصولی باید حدالمقدور نزدیک به چنین شهرهایی بود تا بتوان زیتون آن ها را با کمترین هزینه حمل و نقل خریداری و استفاده نمود.

انواع خط تولید زیتون

خط زیتون شور دارای تنوع بسیاری است که علاوه بر نوع ظرفیتی که یک خط تولید می تواند داشته باشد، بر اساس نوع محصول نهایی خط تولید زیتون شور به موارد زیر تقسیم بندی می شود.

 • زیتون شور ویژه
 • زیتون شور ممتاز
 • زیتون شور هسته دار
 • زیتون شور بی هسته
 • زیتون شور اسلایسی
 • زیتون شور درشت

قیمت خط تولید زیتون

تعیین قیمت خط به المان های مختلفی وابسته است. نوع ظرفیت خط تولید که بر اساس آن در برخی اوقات بسیاری از دستگاه های از جمله پرکن ها، درب بندی ها متفاوت خواهد بود که تاثیر مستقیمی بر قیمت خط زیتون خواهد گذاشت. از سوی دیگر نواسانات ارز خود می تواند عامل مهم دیگری باشد که قیمت خط تولید را دچار تغییرات عمده ای خواهد نمود.

قیمت خط تولید زیتون متاثر از عوامل دیگری نیز همچون نو و دست دو بودن دستگاه ها، نوع ماشین آلات استفاده شده در خط تولید و … نیز می باشد که هر کدام قیمت خط تولید را متغیر می سازد.

سیمرکو طراح و مجری خطوط تولید مواد غذایی کنسروی

گروه صنعتی سیمرکو طراح و اجرا کننده خط تولید کنسرویجات می باشد. تیم‌ تحقیق و توسعه سیمرکو همواره با رصد کردن فعالیت کارخانه‌های مختلف در زمینه تولید محصولات کنسروی، و با در نظر گرفتن پارامترهای موثر در طراحی یک خط تولید، نتایج تحلیلی خود را به‌روزرسانی می‌کند. برای راه اندازی خطوط تولید مورد نظرتان می توانید با مشاورین شرکت سیمرکو در زمینه برآورد هزینه، نحوه راه اندازی و تولید غذای کنسروی در ارتباط باشید. برای رزرو جلسه حضوری رایگان مشاوره راه اندازی این خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس