در حال بارگذاری...
آشنایی با ماشین‌آلاتآشنایی با ماشین‌آلات تولید

دستگاه خرد کن گوجه فرنگی | قیمت ماشین کراشر گوجه فرنگی

دستگاه خرد کن گوجه فرنگی یکی از بخش های مهم و اساسی در تولید رب گوجه فرنگی است. در خط رب گوجه فرنگی بعد از خط سورتینگ و شستشو نیازمند دستگاهی است تا فرآیند آبگیری گوجه را آسانتر سازد. از این رو استفاده از یک دستگاه خردکن گوجه فرنگی با کیفیت می تواند عامل مهمی در تولید رب گوجه باشد.

دستگاه خرد کن گوجه فرنگی چیست؟

به دستگاهی که برای خرد کردن و له کردن گوجه فرنگی مورد استفاده می گیرد ماشین خرد کن گوجه فرنگی گفته می شود. در حقیقت به بخش که بین سورتینگ و پیش پخ یا همان پری هیتر وجود دارد خط خرد کردن گفته می شود که بخشی از قسمت آماده سازی در خط تولید رب گوجه فرنگی است.

زمانی که گوجه فرنگی از خط سورتینگ و میز بررسی عبور می کند به کراشر می رسد. اصولا در بین خط سورتینگ و کراشر یک بالابر قرار دارد تا گوجه ها از بالا درون قیف کراشر ریخته شوند.

زمانی که گوجه فرنگی از خط سورتینگ و میز بررسی عبور می کند به کراشر می رسد. اصولا در بین خط سورتینگ و کراشر یک بالابر قرار دارد تا گوجه ها از بالا درون قیف کراشر ریخته شوند.  دستگاه خرد کن گوجه فرنگی ا

دستگاه خرد کن گوجه فرنگی دو نوع می باشد:

 • دیسکی
 • شانه ای

طرز کار هر دو دستگاه به یک شکل است اما تنها تفاوتی که در این دو نوع از ماشین گوجه خردکنی وجود دارد نوع تیغه هایی است که در آن ها به کار رفته است.

خردکن گوجه دیسکی

در مدل دیسکی خرد کن گوجه فرنگی تیغه ای که در آن استفاده شده است به صورت یک دیسک بوده که در اطراف آن سوراخ هایی بیضی مانند وجود دارد. زمانی که گوجه وارد خرد کن می شود با استفاده از نیروی گریز از مرکز گوجه ها به اطراف تیغه رانده می شوند و همانجا توسط دیسک رنده ای برش می خورند.

خرد کن گوجه شانه ای

خر کن گوجه شانه ای دارای تیغه های باریک بوده که بر روی میله چرخانی قرار می گیرند. مکانیسم گوجه خرد کن شانه ای بدین صورت است که تیغه های به حالت چرخشی می چرخند و زمانی که گوجه ها وارد دستگاه کراشر می شوند آن ها را خرد می کند.

تیغه های خرد کن گوجه فرنگی

مهمترین عمل در دستگاه کراشر گوجه فرنگی عملکرد تیغه های ان است. در نظر داشته باشید که هر چه تیغه های گوجه فرنگی تیزتر باشند عمل خرد کردن با دقت و ظرافت بهتری صورت خواهد پذیرفت و به بافت گوجه آسیب جدی ایجاد نخواهد شد. از این رو استفاده از تیغه های درجه یک با کیفیت یکی از مهمترین بخش های یک گوجه خرد کن صنعتی است.

در حال حاضر تیغه های ایرانی در کشور تولید و به مصرف می رسد. این تیغه ها دارای کیفیت مطلوبی بوده و می توانند نیاز دستگاه برای خرد نمودن گوجه فرنگی را به صورت کامل تامین کنند. مواردی که در مورد تیغه دستگاه خردکن باید در نظر داشت این است که باید از جنس استیل ۳۰۴ ضد زنگ بوده و کاملا صیقلی باشد. تیغه های آلومینیوم به دلیل مجاورت در برابر گوجه که اسیدی است دچار خوردنگی می شوند.

به صورت معمول یک تیغه به مدت دو سال می تواند مورد استفاده قرار گیرد و برای استفاده مجدد باید دوباره تیز شوند. در صورت کند بودن تیغه های دستگاه کراشر گوجه فرنگی به جای برش خرد له می شود و آب آن هدر می رود و این موضوع بازدهی خط تولید گوجه فرنگی را کاهش می دهد.

نحوه عملکرد خرد کن گوجه فرنگی

دستگاه کراشر یا خرد کن گوجه فرنگی عملکردی به صورت زیر دارد. موتور دارای حالت چرخشی است و دارای تیغه های چرخش اسپیندل می باشد. این چرخش تولید نیروی گریز از مرکز و نیروی جاذبه بزرگ می نماید، و تمامی گوجه ها بر اساس نوع تیغه ای که در دستگاه گذاشسته شده است و نوع محصولی که قرار است تولید شود متفاوت است.

البته دستگاه خرد کن گوجه فرنگی دارای موارد استفاده بسیاری نیز می باشد که از جمله آن می توان به خرد کن سیب، انواع سبزیجات و میوه جات اشاره نمود. فناوری که در کراشر گوجه فرنگی استفاده شده است برای اولین بار توسط کشور ایتالیا مورد استفاده گرفت از این رو با کیفیت ترین تیغه ها را این کشور تولید می نماید.

اندازه خرد شدن گوجه ها کاملا به نوع محصول نهایی و نیازی که مشتری خواهد داشت، بستگی دارد و این عمل با تعویض تیغه های موجود در دستگاه عملی خواهد شد.  

مشخصات دستگاه خرد کن گوجه فرنگی

در زیر مشخصات و ویژگی های فنی دستگاه خرد کن گوجه فرنگی ارائه شده است.

 • جنس: استیل ضدزنگ
 • ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): ۸۰ × ۳۰ ×۶۰ سانتی‌متر
 • عملکرد: گیربکس‌دار
 • نوع تیغه: دیسکی و شانه‌ای
 • ظرفیت: ۱۰۰ الی ۲۵۰ تن در ۲۴ ساعت
 • توان: ۲٫۲ کیلو وات
 • مزیت: قابلیت خرد کردن گوجه به قطعاتی با اندازه‌های برابر
 • تیغه ها : استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶
 • وزن : ۳۰۰ کیلوگرم
 • ولتاژ : ۳۸۰V/50Hz
 • گواهی : ایزو ۹۰۰۱

در هنگام خرید دستگاه گوجه خرد کن به چه نکاتی توجه کنیم؟

همانطور که در بالا بدان اشاره شد کراشر گوجه فرنگی نقش کلیدی در خط تولید رب گوجه فرنگی دارد. فاکتورها و المان های بسیاری وجود دارد که می تواند یک دستگاه خردکن گوجه فرنگی با عملکرد مناسب را مدل های نامناسب مقایسه نمود که در ادامه بدان پرداخته می شود.

 1. جنس تیغه های خرد کن در نظر گرفته شود. یکی از نکات مهم در هنگام خرید یک دستگاه کراشر جنس تیغه های آن است. اهم این موضوع زمانی بیشتر می شود که تاثیر نهایی و فوق العاده ای بر روی کیفیت نهایی رب خواهد گذاشت. هر چه تیغه ها عمر طولانی داشته و کمتر نیاز به تیز شدن داشته باشند از کیفیت مرغوب تری برخوردار هستند.
 2. طراحی و نوع تیغه از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین نوع طراحی ، تیغه های دوار با سوراخ های بیضوی شکل و لبه های تیز می باشد. بعد از آن انواع چاقویی در میان مشتریان محبوب است. تنها عیب انواع صفحه ای دوار این است که قابلیت تیز شدن ندارند و باید تعویض شوند. اما نوع چاقویی قالبیت تیز شدن دوباره را دارند.
 3. توان و قدرت الکتورموتور استفاده شده در کراشر موضوع مهم بعدی است. یک الکترو موتورباید بتواند دورهای بالا را تامین کند. و سرعت RPM همان سرعتی است که یک الکترو مور قادر به تولید آن بوده و باید به دستگاه انتقال بدهد.

قیمت ماشین خرد کن گوجه

قیمت ماشین خرد کن گوجه به المان ای بسیار زیادی وابسته است و نمی توان برای آن قیمتی ثابت را بیان نمود. قیمت ارز، جنس تیغه های بکار رفته، ظرفیت خرد کن گوجه فرنگی و دیگر قابلیت ها وامکاناتی که می توان برای این دستگاه در نظر گرفت از فاکتورهایی هستند که می توانند قیمت دستگاه کراشر را تغییر دهند.

سیمرکو طراح و مجری خطوط تولید مواد غذایی کنسروی

گروه صنعتی سیمرکو طراح و اجرا کننده خط تولید کنسرویجات می باشد. تیم‌ تحقیق و توسعه سیمرکو همواره با رصد کردن فعالیت کارخانه‌های مختلف در زمینه تولید محصولات کنسروی، و با در نظر گرفتن پارامترهای موثر در طراحی یک خط تولید، نتایج تحلیلی خود را به‌روزرسانی می‌کند. برای راه اندازی خطوط تولید مورد نظرتان می توانید با مشاورین شرکت سیمرکو در زمینه برآورد هزینه، نحوه راه اندازی و تولید غذای کنسروی در ارتباط باشید. برای رزرو جلسه حضوری رایگان مشاوره راه اندازی این خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس