در حال بارگذاری...
سایر مطالب

صادرات رب به روسیه | الزامات صادرات رب گوجه به روسیه

صادرات رب به روسیه به عنوان یکی از مهمترین موضوعات صادراتی برای کشورهای تولید کننده رب مطرح است. کشور روسیه با ظرفیت های بالا در خصوص واردات محصولات غذایی یکی از بازارهای هدف در منطقه اوراسیا مطرح می باشد.

به طبع کشور ایران به دلایل مختلفی همچون نزدیکی فرهنگ، ارتباط نزدیک سیاسی، دارا بودن ۳ راه زمینی، هوایی و دریایی یکی از گزینه های واردات روسیه محسوب می شود. رب گوجه فرنگی ایران یکی از برندهای محبوب این محصول در آسیا و اروپای شرقی و بازار مناسبی دارد. در مقاله زیر به بررسی تمامی جوانب صادرات رب به روسیه از امکان سنجی تا آخرین مراحل کار پرداخته شده است.

مروری بر بازار محصولات کنسروی غیرگوشتی در روسیه

بیشترین سهم بازار محصولات کنسروی غیرگوشتی در روسیه، متعلق به مصارف خانگی است. با این حال، آخرین بررسی‌های اقتصادی نشان‌دهنده آن است که مصارف صنعتی این محصولات نیز چشم‌انداز روشنی خواهد داشت.

بر اساس آماری که موسسه تحقیقاتی Credinform ارائه می‌دهد، ارزش بازار محصولات کنسروی غیرگوشتی روسیه در سال ۲۰۱۴، برابر با ۱۶۵٫۵ میلیارد روبل (معادل ۲٫۶ میلیارد دلار) برآورد شده، که از میان ۱۳۸٫۷ میلیارد روبل (معادل ۲٫۲ میلیارد دلار) سهم بازار داخلی و مابقی آن سهم واردات است. همان‌طور که ملاحظه می‌شود، سهم واردات محصولات کنسروی غیرگوشتی در بازار روسیه، تقریبا ناچیز و معادل ۱۶٫۲ درصد از حجم بازار می‌باشد.

آخرین گزارشات مالی از کارخانه‌های تولید کنسروهای غیرگوشتی در روسیه، رشدی دو رقمی را نشان می‌دهند، که به‌دلیل افزایش میزان تقاضا برای این محصولات است. یکی دیگر از دلایل رشد اقتصادی تولیدکنندگان داخلی، به‌دلیل ممنوعیتی است که دولت روسیه، از سال ۲۰۱۴ به بعد برای فعالیت رقبای آن‌ها از کشورهای مولداوی و اوکراین وضع کرد.

تامین‌‌کنندگان

تامین‌کنندگان اصلی محصولات کنسروی غیرگوشتی روسیه، کشورهای چین، اسپانیا، لهستان، هلند، هند، مجارستان، بلاروس، و آلمان هستند که در مجموع ۸۳٫۲ درصد از سهم وارادات این محصولات را در اختیار دارند. بیشترین سهم کنسروی‌جات غیرگوشتی وارداتی به روسیه متعلق به کنسرو نخود/ذرت و خیارشور است که به‌ترتیب ۴۱٫۲ درصد و ۲۹٫۳ درصد از سهم واردات را به‌خود اختصاص داده‌اند.

به‌طورکلی، هر کدام از محصولات کنسروی غیرگوشتی، بر حسب نوع، تامین‌کنندگان ویژه‌ای دارند. مهم‌ترین تامین‌کنندگان با توجه به نوع محصولات به‌صورت زیر می‌باشد:
• بازار محصولات کنسروی گوجه‌فرنگی: ایتالیا با ۵۲ درصد
• بازار کنسرو خیارشور: تایوان و هند به‌ترتیب با ۴۲ و ۳۲ درصد
• بازار کنسرو نخودفرنگی و ذرت: چین و مجارستان به‌ترتیب با ۲۵ و ۲۴ درصد

برندهای شاخس در رب

در میان کشورهای اروپایی، شرکت‌های Bonduelle Group از فرانسه، Lorado International GmbH از آلمان، Globus Konzervipari Zrt از مجارستان مهم‌ترین بازیگران بازار واردات محصولات کنسروی غیر گوشتی روسیه هستند. بعضی از این شرکت‌های اروپایی در روسیه دارای نمایندگی مجزا هستند. مثلا شرکت Bonduelle Group محصولات خود را در روسیه تولید می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت در سال ۱۹۹۴ در روسیه بازگشایی شد و هم‌اکنون پس از گذشت بیش از ۲۰ سال، با در اختیار داشتن ۱۳ درصد از سهم بازار، به‌عنوان شرکت پیشرو در تولید محصولات کنسروی غیرگوشتی در روسیه شناخته می‌شود.

بخش‌بندی بازار

مصرف محصولات کنسروی غیرگوشتی، از نظر بخش‌بندی جغرافیایی، به منطقه خاصی محدود نمی‌شود. بنابراین بخش‌بندی خاصی از نظر جغرافیایی برای مصرف این محصولات وجود ندارد. با این حال، به‌عنوان یک قانون کلی، مصرف محصولات کنسروی غیرگوشتی در تابستان کاهش و در زمستان افزایش می‌یابد. به‌طور معمول، مصرف این محصولات در ماه ژانویه دارای بیشترین مقدار می‌باشد.

قیمت محصولات کنسروی غیرگوشتی در روسیه

در اکتبر سال ۲۰۱۵، میانگین قیمت عمده هر قوطی محصول کنسروی غیرگوشتی، ۱۷٫۸ روبل بوده‌ است. این در حالی است که قیمت خرده فروشی همین محصولات به‌شکل معناداری، بیشتر از این مقدار بوده است. در اکتبر سال ۲۰۱۵ هر کیلو کنسرو غیر گوشتی، ۱۴۰٫۹ روبل در بازار به فروش می‌رسیده که حدوا ۸ برابر قیمت عمده این محصولات بوده است. در حد فاصل ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۵، نرخ فروش محصولات کنسروی غیرگوشتی، با رشدی معادل ۲۷٫۵ درصد مواجه شده است.

بازار فرآوری گوجه‌فرنگی در ایتالیا

ایتالیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوجه تازه در جهان است. در کشور ایتالیا، ۷۸۰۰ هکتار زمین به تولید گوجه‌فرنگی اختصاص داده شده که قسمت اعظم آن (۵۷۰۰ هکتار) در جنوب این کشور واقع شده است. انواع مختلفی از بذرهای گوجه‌فرنگی در ایتالیا کشت می‌شود.

گوجه‌فرنگی نوع Truss با ۵۲ درصد، نوع Cuore di bue با ۱۰ درصد، و نوع Beefsteak با ۳ درصد، بیشترین ارقام گوجه‌فرنگی کشت شده در ایتالیا می‌باشند. صنعت فرآوری گوجه‌فرنگی در کشور ایتالیا، دارای ارزشی معادل ۳٫۲ میلیارد یورو است. ایتالیا به لحاظ ارزشی پس از کشورهای چین و آمریکا در رتبه سوم بزرگترین صادرکنندگان محصولات گوجه‌فرنگی، و به لحاظ حجمی در مقام دوم پس از چین قرار گرفته است. مهم‌ترین بازارهای صادراتی محصولات گوجه‌فرنگی ایتالیا، کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و اتحادیه اروپا هستند. در واقع ۶۰ درصد از فرآورده‌های گوجه‌فرنگی تولید شده در ایتالیا به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

صادرات رب به روسیه 453

بازار محصولات گوجه‌فرنگی فرآوری شده در روسیه

در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، فروش محصولات گوجه‌فرنگی فرآوری شده در روسیه با رشدی ۸٫۹ درصدی، از ۵۴۸٫۴ هزار تن به ۵۹۷٫۲ هزار تن رسیده است. سال ۲۰۱۵ تنها سالی بوده است که فروش محصولات گوجه‌فرنگی با کاهش مواجه شده است. در سال ۲۰۱۵ فروش محصولات گوجه‌فرنگی با ۳۱ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۴، افت قابل توجهی را نشان داده است.

علت این افت شدید، از دست رفتن ارزش روبل در روسیه، کاهش واردات محصولات گوجه‌فرنگی و تورم بالا بوده است. علی‌رغم این کاهش چشم‌گیر در ارزش بازار محصولات گوجه‌فرنگی، تقاضایی که برای این محصولات در روسیه وجود داشته است، همچنان روند افزایشی را نشان می‌دهد. انتظار می‌رود، حجم بازار محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی، طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱، به‌طور متوسط با رشد سالیانه‌ای معادل ۳٫۳ تا ۴٫۵ درصد مواجه شده و به ۷۲۲٫۶ هزار تن در انتهای سال ۲۰۲۱ برسد.

رب گوجه فرنگی با نام تجاری tomato paste و چاشنی گوجه با نام تجاری tomato sauce دو محصول کاملا متفاوت هستند که با وجود بودن بر پایه گوجه‌فرنگی و شباهت بسیار در تولید و فرمولاسیون تفاوت های عمده‌ای با یکدیگر دارند.

رب گوجه فرنگی محصولی است کاملا بر پایه گوجه فرنگی ولی چاشنی گوجه فرنگی ترکیباتی نیز در خود دارد. خط تولید رب گوجه فرنگی و چاشنی گوجه فرنگی تا ۸۰ درصد مشابهت داشته و تنها تفاوت آن امولوسیفایر می باشد. امولوسیفایر دستگاهی است که در آن افزودنی هایی همچون پیاز، سیر، سبزیجات معطر و … به محصول افزوده می گردد.

سس کچاپ

صادرات رب به روسیه ggh

سس کچاپ پس از سس مایونز، دومین چاشنی محبوب در کشور روسیه محسوب می‌شود. سهم سس کچاپ در بازار چاشنی‌های غذای روسیه معادل ۱۳ درصد است. سرانه مصرف این سس در سال ۲۰۱۴، معادل ۱ کیلوگرم در سال برای هر نفر برآورد شده است. شرکت‌های Essen production AG ، Unilever Rus، و H. J. Heinz Company، مهم‌ترین بازیگران بازار سس کچاپ در روسیه به‌شمار می‌آیند.

طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، سس کچاپ ۴۰٫۸ درصد، از بازار کل فرآورده‌های گوجه‌فرنگی را در روسیه به خود اختصاص داده است. این درحالی‌ است که طی همین بازه زمانی، رب گوجه‌فرنگی و پوره، مجموعا ۲۶٫۵ درصد از سهم بازار فرآورده‌های گوجه‌فرنگی را در اختیار داشته‌اند.

رب گوجه‌فرنگی

صادرات رب به روسیه ghj

تولید رب گوجه‌فرنگی در کشور روسیه، طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، با رشدی معادل ۶۳٫۴ درصد مواجه شده، و از ۳۲ هزار تن، به ۵۲٫۳ هزار تن در سال، رسیده است. در حال حاضر، رب گوجه‌فرنگی در روسیه، به‌صورتی که از گوجه تازه به دست آید، عملا تولید نمی‌شود. تولیدکنندگان داخلی روسیه، ترجیح می‌دهند، رب گوجه را به صورت تغلیظ شده از کشورهای دیگر وارد کرده و در روسیه مورد فرآوری مجدد و بسته‌بندی قرار دهند.

طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، واردات رب گوجه‌فرنگی با کاهشی معادل ۶٫۲ درصد، از ۱۵۵٫۵ هزار تن به ۱۴۵٫۹ هزار تن در سال رسیده است. کاهش واردات رب گوجه‌فرنگی از چین در سال ۲۰۱۳، مهم‌ترین دلیل نزولی شدن روند واردات رب به روسیه بوده است.

واردات رب روسیه

همچنین، در سال ۲۰۱۵، واردات رب گوجه‌فرنگی از چندین کشور به روسیه، با افت شدید مواجه شدند. در سال ۲۰۱۵ بازار روسیه تصمیم گرفت که واردات رب را از اوکراین متوقف نماید. این در حالی بود که سال پیش از آن، حدود ۱۰ هزار تن رب گوجه پوره‌ای از اوکراین به روسیه وارد شده بود. در سال ۲۰۱۵، علاوه بر اوکراین، واردات رب از سایر کشورها نیز با افت مواجه شدند. به‌عنوان مثال، واردات رب از پرتغال ۸٫۸ هزار تن و از ایران ۵٫۵ هزار تن کاهش را نشان داده‌اند. در این میان، کشور چین در سال ۲۰۱۵ با ۶۸٫۶ درصد، بیشترین سهم صادرات رب گوجه را در اختیار گرفت.

بر اساس آمار ارائه شده توسط موسسه تحلیلی BusinesStat نرخ رشد تولید رب گوجه‌فرنگی و پوره، از ۲۵٫۱ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۱۰٫۲ درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. بر این اساس، تولید رب گوجه‌فرنگی در روسیه به ۱۱۵ هزار تن در سال می‌رسد که ۲٫۲ برابر نسبت به تولید سال ۲۰۱۵ می‌باشد. رشد تولید رب گوجه توسط تولیدکنندگان داخلی، باعث کاهش نیاز وارداتی این محصول طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ خواهد شد، و همانطور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند، هر سال به‌طور متوسط ۶٫۷ درصد از حجم واردات رب گوجه به روسیه کاهش خواهد یافت. مطابق این پیش‌بینی در انتهای سال ۲۰۲۰، واردات رب گوجه به روسیه با کاهشی معادل ۳۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ مواجه خواهد شد.

مقایسه تولید گوجه ایران و روسیه

کشور روسیه در سال ۲۰۱۷، حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گوجه تولید کرده است که تقریبا معادل نصف تولید گوجه در ایران با میزان ۶ میلیون تن در سال است. این در حالی است که، جمعیت روسیه با ۱۴۴ میلیون نفر تقریبا دو برابر جمعیت ایران می‌باشد.

میزان تولید رب گوجه ایران در سال ۲۰۱۷ برابر با ۶۱۹ هزار تن بوده است که به‌شکل قابل توجهی بیشتر از تولید رب در روسیه است. هر چند تولید رب گوجه طی سالیان اخیر روند فزاینده‌ای را طی می‌کند اما در حال حاضر تولید رب گوجه این کشور در حدود ۸۰ هزار تن می‌باشد. این میزان تقریبا معادل یک هشتم تولید رب گوجه در ایران است.

مقایسه سرانه مصرف رب گوجه در ایران و روسیه

با توجه به اینکه تولید رب گوجه در ایران ۶۱۹ هزار تن بوده و سالیانه ۱۳۴ هزار تن از این مقدار صادر می‌شود، می‌توان میزان مصرف سالیانه ایران را حدودا ۴۸۵ هزار تن در سال تخمین زد. با تقسیم این عدد بر جمعیت ایران (۸۵ میلیون نفر)، سرانه مصرف رب گوجه‌فرنگی به ازای هر نفر برابر با ۵٫۷ کیلوگرم در سال خواهد بود. تعیین عدد دقیقی برای سرانه مصرف محصول رب در کشور روسیه کمی دشوار است، چرا که محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی به سه صورت سس ساشه، سس گوجه و رب گوجه عرضه می‌شوند، و مرزبندی این محصولات در بسیاری مواقع دشوار است.

صادرات رب به روسیه mn

با این وجود از تقسیم عدد ۷۲۰ هزار تن که معرف میزان مصرف کلی محصولات گوجه فرنگی است بر جمعیت روسیه (۱۴۴ میلیون نفر)، سرانه مصرف کل محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی ۵ کیلوگرم در سال خواهد بود. با توجه به اینکه سرانه مصرف سس ساشه ۱ کیلوگرم در سال است، سرانه مصرف محصولات سس و رب گوجه‌فرنگی معادل ۴ کیلوگرم در سال تخمین زده می‌شود.

واردات و صادرات محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی

مطابق آماری که وب‌سایت trademap ارائه می‌دهد، میزان واردات محصولات فرآوی شده گوجه‌فرنگی به روسیه در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۱۴,۵۹۴ تن بوده است. این در حالی‌ است که در همین سال، صادرات رب به روسیه ، برابر با ۸,۸۴۷ تن گزارش شده است. همان‌طور که ملاحظه می‌شود، واردات محصولات گوجه‌فرنگی به‌شکل قابل توجهی بیشتر از صادرات این محصولات و در حدود ۱۳ برابر آن است.

جدول.۱ مهم‌ترین کشورهای صادر‌کننده محصولات فرآوری شده‌ گوجه‌فرنگی به روسیه را نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه‌ می‌شود، کشور چین با ۶۹,۹۲۴ تن در سال، بزرگترین صادرکننده این محصولات بوده که ۶۱ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است. ایران با صادارت ۱,۹۱۰ تن محصولات گوجه‌فرنگی، جایگاه هشتم را در میان صادرات رب به روسیه داشته است.

۱ نکته قابل توجه در آمار صادرات رب به روسیه ، سیر نزولی میزان واردات است که از سال ۲۰۱۴ شروع شده و تا ۲۰۱۸ ادامه یافته است. همانطور که در جدول.۱ مشخص است، میزان واردات محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی از مقدار ۱۶۵,۶۴۱ در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۴,۵۹۴ در سال ۲۰۱۸ رسیده که نشان‌دهنده ۳۱ درصد کاهش در میزان واردات است. این افت کلی در میزان واردات نشان‌دهنده کاهش شدید واردات از کشورهای مختلف است. به‌عنوان مثال واردات محصولات گوجه‌فرنگی از کشور چین طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ نشان‌دهنده ۲۵ درصد، و از کشور ایران ۶۸ درصد کاهش است.

جدول.۱ مهم‌ترین کشورهای صادرکننده محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی به روسیه

صادرات رب به روسیه 654

محصولات گوجه‌فرنگی در دستور غذاهای روسی

BORSCHT

سوپ BORSCHT یکی از محبو‌ب‌ترین غذاهای روسی است که به‌عنوان یک غذای سالم شناخته می‌شود. این سوپ ترکیبی از گوشت و سبزیجات است. برای درست کردن سوپ BORSCHT به اندازه‌ای که برای ۴ نفر کافی باشد، به یک چهارم لیوان رب گوجه‌فرنگی نیاز خواهد بود.

شکل.۱ سوپ BORSCHT

صادرات رب jjk

کوفته روسی در سس گوجه

کوفته روسی در سس گوجه (MEATBALLS IN CREAMY TOMATO SAUCE) یکی از معروف‌ترین غذاهای روسی در سطح جهانی است. یک وعده غذایی ۴ نفره از کوفته روسی نیاز به ۲ لیوان سس گوجه خواهد داشت.

شکل.۲ کوفته روسی

صادرات رب به روسیه yui

ماهی با سس گوجه

یکی از رایج‌ترین نحوه صرف کردن ماهی در روسیه، طبخ کردن آن با سس گوجه‌فرنگی است. طبخ چنین غذایی برای ۴ نفر به ۲ کیلوگرم ماهی و ۸ قاشق غذاخوری سس گوجه‌فرنگی نیاز خواهد داشت.

صادرات رب  rew

شکل.۳ ماهی با سس گوجه‌فرنگی

فروش

در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، بیشترین سهم بازار در مورد محصولات سس کچاپ و رب گوجه‌فرنگی، متعلق به خرده‌فروشی‌های بوده‌ است. اگرچه سهم بازار HoReCa نیز در این دوره زمانی با رشد ثابتی را داشته است. در سال ۲۰۰۹ سهم بازار HoReCa، ۱۲٫۳ درصد بوده است که در سال ۲۰۱۵ این میزان به ۱۴٫۵ درصد رسیده است.

حجم بازار سس کچاپ روسیه در سال ۲۰۱۸ به ۲۴۵ هزار تن در سال رسیده است. سهم بخش HoReCa در این بازار روندی به‌شدت افزایشی را داشته، و هر سال به‌طور متوسط ۶ درصد رشد را نشان داده است. در سال ۲۰۱۸ سهم این بخش در بازار سس کچاپ، معادل ۱۶ درصد برآورد شده است.

مصرف رب گوجه‌فرنگی در روسیه

بیشترین مصرف رب گوجه‌فرنگی در روسیه، متعلق به مصارف خانگی و شرکت‌ها می‌باشد. رب گوجه در کشور روسیه بیشتر برای غذاهایی مثل سوپ و همچنین برای درست کردن انواع سس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی روند مصرف رب گوجه در روسیه، روندی نسبتا پایدار است که نزول یا صعود قابل توجهی را نشان نمی‌دهد. از این رو صادرات رب به روسیه به صورت صرف نمی تواند جالب توجه باشد.

قیمت رب گوجه‌فرنگی که در بسته‌بندی‌های قوطی یا شیشه به فروش می‌رسد، با قیمت نسبتا گرانی در فروشگاه‌های محلی و فروشگاه‌های آنلاین به فروش می‌رسد. به‌عنوان مثال یک رب ۵۰۰ گرمی شیشه‌ای در وب‌سایت utkonos.ru با قیمت ۱۵۹ روبل (معادل ۲٫۵ دلار) و رب ۱۴۰ گرمی قوطی در همین وب‌سایت با قیمت ۶۷ روبل (معادل ۱٫۰۵ دلار) عرضه می‌شود.

استانداردهای لازم برای تولید محصولات گوجه‌فرنگی در روسیه

جدول.۲ استانداردهایی را نشان می‌دهد که برای انواع محصولات گوجه‌فرنگی توسط اداره بهداشت روسیه ارائه شده است:
جدول.۲ استاندارد تولید محصولات گوجه‌فرنگی در روسیه

صادرات رب98

شاخصه‌های محصولات وارداتی گوجه‌فرنگی فرآوری شده به روسیه

محصولات مرتبط به گوجه‌فرنگی که به کشور روسیه وارد می‌شوند یا همان محصولات صادرات رب به روسیه باید دارای شاخصه‌هایی باشندکه مطابق با ضوابط وارداتی این کشور را تامین نمایند. جدول.۳ به طور تفصیلی، حداقل ضوابط لازم برای واردات محصولات گوجه‌فرنگی به روسیه را به صورت کمی با ذکر اعداد دقیق نشان داده است.

جدول.۳ ضوابط لازم برای محصولات گوجه‌فرنگی وارداتی به روسیه

صادرات رب

مقررات پذیرش محصولات گوجه‌فرنگی در روسیه

مقررات پذیریش محصولات گوجه‌فرنگی برای صادرات رب به روسیه بر حسب نوع حمل و بسته‌بندی باید شامل مقررات زیر باشند:
• محصولات گوجه فرنگی در بسته بندی های بشکه ای پذیرفته می شوند. مواردی که بر روی محصول باید درج شده باشد عبارتند از نام شرکت، اندازه بسته بندی، همراه با اسناد حمل و نقل، ردیابی بیمه محصولات
• کنترل پارامترهای ارگانولپتیک، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی، توده خالص، کیفیت بسته بندی و برچسب گذاری برای هر دسته


• نظارت بر محتوای عناصر سمی، پاتولین مای کوتوکسین، نیترات، آفت کش ها و رادیونوکلئید ها در محصولات گوجه فرنگی
• کنترل کیفیت میکروبیولوژیکی محصولات گوجه فرنگی مطابق با الزامات رب گوجه فرنگی باید در بشکه های با رطوبت نهایتا ۸۰ درصد باشد.

الزامات صادرات رب به روسیه

• رب گوجه فرنگی باید در کانتینرهایی با دمای کمتر ۱۰ درجه باشد.
همچنین استانداردهای نگهداری رب گوجه بعد از مرحله تولید، شامل موارد زیر می‌باشد:
• در شیشه و در درجه حرارت از ۰ ° C تا ۲۵ ° C و رطوبت نسبی ۷۵٪ – سه سال
• در قوطی های فلزی لاک زده شده، بشکه های فلزی و چوبی، ظروف پلاستیکی، ظروف کیسه ای در جعبه، در دمای ۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۷۵ درصد) – یک سال


• در قوطی های فلزی با پوشش و لعاب کاری (در دمای ۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی کمتر از ۷۵ درصد) – سه سال
• در تیوب های آلومینیومی (در دمای ۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۷۵ درصد) – ۶ ماه؛
• در ظرف ساخته شده از مواد پلیمری و کامپوزیت (در دمای ۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی کمتر از ۷۵ درصد) – یک سال

شاخص‌های سرمایه‌گذاری در روسیه

بررسی امنیت سرمایه‌گذاری در یک کشور، مهم‌ترین موضوعی است که پیش از هر گونه اقدام عملی جهت صادرات یا واردات بایستی انجام پذیرد. موسسه‌های تحقیقاتی معتبر در سطح جهان، شاخص‌هایی را برای سنجش امنیت سرمایه‌‌گذاری در کشورهای مختلف تعیین کرده‌اند. برخی از مهم‌ترین این شاخص‌ها عبارتند از:
• شاخص آزادی اقتصادی
• شاخص خانه آزادی

شاخص آزادی اقتصادی

شاخص آزادی اقتصادی (economic freedom) توسط موسسه تحقیقاتی هریتیج سنجیده می‌شود. پارامترهایی از قبیل آزادی کسب‌وکار، آزادی مالی، آزادی سرمایه‌گذاری و حقوق مالکیت در برآورد این شاخص سهیم هستند. محدوده اعداد به‌دست آمده برای شاخص هریتیج، بین صفر تا ۱۰۰ می‌باشد که ۱۰۰ به‌معنای بیشترین آزادی و صفر به‌معنای کمترین آزادی اقتصادی خواهد بود.

شاخص آزادی اقتصادی، کشور روسیه در سال ۲۰۱۹، معادل ۵۸٫۹ برآورده شده که این کشور را در رتبه ۹۸ جهان قرار داده است. کشورهای هنگ‌کنگ، سنگاپور، نیوزیلند، سوییس و استرالیا به‌ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را در همین سال به‌دست آورده‌اند. کشور ایران نیز با شاخص ۵۱٫۱ در رتبه ۱۵۵ جهان قرار گرفته است.

شاخص خانه آزادی

شاخص خانه آزادی، شاخصی مبتنی بر دموکراسی و آزادی سیاسی است که توسط موسسه غیردولتی فریدام هاوس سنجیده می‌شود. شاخص فریدام هاوس نشان‌دهنده آزادی‌های سیاسی و مدنی در یک کشور است.

عدد ۱۰۰ برای این شاخص، بیانگر بیشترین آزادی است که در بدترین حالت می‌تواند به صفر یا حتی زیر صفر نیز برسد. به‌عنوان مثال کشور در حال جنگ سوریه دارای شاخص -۱ می‌باشد. کشور کانادا نیز با شاخص ۹۹، از نظر شاخص خانه آزادی، دارای بهترین شرایط از نظر آزادی‌های سیاسی و اجتماعی است.
شاخص خانه آزادی برای کشور روسیه، معادل با عدد ۲۰ است، که نشان‌دهنده وضعیت نه چندان مساعد این کشور از نظر دموکراسی و آزادی است.

شاخص سهولت کسب‌وکار

شاخص سهولت کسب‌وکار (Ease of Doing Business) از مهم‌ترین شاخص‌های موثر بر امنیت سرمایه‌گذاری است که توسط بانک جهانی (The Word Bank) تهیه شده و در آن ۱۹۰ کشور را بر اساس سهولت ایجاد کسب‌وکار با هم مقایسه می‌کند. بر اساس این شاخص در سال ۲۰۱۹، کشور نیوزیلند در رتبه اول و سومالی در رتبه آخر این جدول قرار گرفته‌اند. در این جدول، کشور روسیه از نظر شاخص سهولت کسب‌وکار در رتبه ۳۱ قرار گرفته که نشان‌دهنده راحتی نسبی راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور می‌باشد.

تولیدکنندگان رب گوجه در روسیه

مهم‌ترین تولیدکنندگان رب و سس گوجه‌فرنگی در روسیه بر اساس بزرگی و میزان محبوبیت در ادامه معرفی می‌شوند.

صادرات رب به روسیه 7

شرکت STOEV

شرکت STOEV یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان محصولات کنسروی گوشتی و غیر گوشتی در روسیه است. این شرکت انواع محصولات کنسروی از جمله رب‌ گوجه‌فرنگی را تولید و به سراسر روسیه توزیع می‌کند. شرکت STOEV با ۱۸ سال سابقه تولید، روزانه ۱۰۰ تن انواع محصولات کنسروی را تولید می‌کند. این شرکت در حال حاضر استانداردهای صادراتی روسیه را به‌دست آورده و به‌زودی محصولات خود را به کشورهای دیگر نیز صادر می‌کند.

صادرات رب به روسیه 6

شرکت Lytkarinsky

شرکت Lytkarinsky Food Factory یک کارخانه تولید مواد غذایی است که محصولات سس‌گوجه، رب گوجه، سس‌ خردل و انواع سرکه را تولید می‌کند. این شرکت محصولات خود را در سراسر روسیه توزیع کرده و همچنین به کشورهای آمریکا، آلمان، قزاقزستان، تاجیکستان و ارمنستان صادر می‌کند.

صادرات رب 45

شرکت Agroprodukt

شرکت Agroprodukt یکی از معروف‌ترین تولیدکنندگان سس کچاپ در روسیه است که از سال ۲۰۰۰ تاکنون فعالیت خود را در زمینه تولید انواع سس گوجه و سس خردل ادامه می‌دهد. محصولات این شرکت با دو برند Kaliningradsky و Slavyansky Dar در سراسر روسیه توزیع می‌شود.

صادرات رب 4

شرکت AIC Astrakhansky

شرکت AIC Astrakhansky بزرگترین تولیدکننده رب گوجه در جنوب روسیه و یکی از معدود کارخانه‌های رب گوجه‌فرنگی در روسیه است که بذر گوجه‌فرنگی را کشت داده و گوجه تازه را به محصول رب تبدیل می‌کند. ورودی روزانه این کارخانه ۶۰۰۰ تن گوجه خام است که توسط دو خط تولید ایتالیایی با ظرفیت ۳۰۰۰ تن در روز پردازش و به محصول نهایی تبدیل می‌شود.

صادرات رب به روسیه 3

شرکت Pishevik

کارخانه Pishevik بزرگترین تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی در روسیه می‌باشد که در سال ۲۰۰۴ در زمینی به وسعت ۱۳ هزار متر مربع احداث شده است. رب گوجه‌فرنگی این شرکت به داشتن کیفیت بسیار بالا شهرت دارد.

صادرات رب به روسیه 2

شرکت Primorsky

شرکت Primorsky Food Factory با نام اختصاری ppk یکی از تولیدکنندگان محصولات فرآوری شده گوجه‌فرنگی است که انواع سس و رب گوجه‌فرنگی را تولید می‌کند. این شرکت مواد لازم برای تولید رب را از ایران وارد می‌کند. محصولات ppk به کیفیت خوب و قیمت مناسب مشهور هستند.

صادرات رب به روسیه 1

شرکت Athena

شرکت Athena یکی از تولیدکنندگان شناخته شده در روسیه است که به‌صورت اختصاصی به تولید محصولات کنسروی غیرگوشتی می‌پردازد. محصولات رب و سس گوجه‌فرنگی این شرکت بسیار محبوب بوده و با برند Kuban در سراسر روسیه توزیع می‌شود.

نکات مهم برای سرمایه‌گذاری در بخش محصولات گوجه‌فرنگی

با توجه به اینکه تقاضای موجود در بازار روسیه برای انواع محصولات برگرفته از گوجه‌فرنگی، یک روند رو به رشد را نشان می‌دهد، سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند سودآور باشد. با این حال، پیش از هر گونه اقدام جهت سرمایه‌گذاری، توجه به نکات زیر ضروری است:
قیمت رقابتی: با توجه به حساسیت بازار روسیه به قیمت محصول، رقابتی بودن قیمت، مهم‌ترین فاکتور موفقیت در این بازار است.

توجه به بخش‌های مختلف بازار: محصولات کنسروی غیر گوشتی از جمله رب گوجه‌فرنگی با کیفیت‌ها و قیمت‌های متنوعی در روسیه عرضه می‌شوند. بنابراین باید در نظر داشت، که همه محصولات تنها متعلق به یک بخش خاص از بازار نباشند، و همه بخش‌های آن از جمله محصولات با کیفیت بالا، محصولات با کیفیت و قیمت مناسب و محصولات اقتصادی را هدف قرار دهند.

علاوه بر موارد بالا، توصیه می‌شود پیش از سرمایه‌گذاری با یک شرکت محلی که بازار روسیه را به‌خوبی می‌شناسد، تعاملات لازم انجام شود تا امکان‌سنجی مناسبی برای ورود به بازار صورت پذیرد. شرکت gruppobpc یکی از شرکت‌هایی است که می‌تواند چنین هدفی را برآوده نماید.

مقایسه قیمت رب صادراتی از ایران و چین به روسیه

قیمت رب فله‌ای در ایران به‌ازای واحد بریکس در کیلوگرم معادل ۳۸۰ تومان است. بر این اساس قیمت یک تن رب فله‌ای با بریکس ۳۸ برابر با ۱۴،۴۴۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. این عدد معادل ۱۱۴۲ دلار خواهد بود. برای حمل ۱۰۰ تن رب از ایران به ۵ کامیون یخچال‌دار با ظرفیت ۲۰ تن نیاز خواهد بود. با احتساب قیمت حمل (هر کامیون ۳۸۰۰ دلار)، قیمت تمام‌شده رب ایران در روسیه ۱۳۳۲ دلار برآورد می‌شود.

با انجام محاسبات مشابه، قیمت هر تن رب فله چین با بریکس ۳۸ در روسیه معادل ۱۰۱۲ دلار برآورد می‌شود. برای صادرات رب به روسیه، باید منابع ارزان‌تری برای تهیه رب انتخاب شوند تا قابل رقابت با محصولات مشابه چینی باشند. هر چند کیفیت بالاتر رب ایرانی نیز می‌تواند به‌عنوان یک مزیت رقابتی محسوب شود، اما به‌هرحال قیمت تمام شده رب نیز می‌تواند عامل مهمی در تصمیم‌گیری مصرف‌کنندگان نهایی در روسیه باشد.

مشاوره در راه اندازی خط تولید

گروه صنعتی سیمرکو طراح و مجری خط تولید محصولات کنسروی، تا کنون ۷۸ کارخانه را در ایران و ۸ کارخانه را در کشورهای همسایه، راه‌اندازی نموده است. تیم مشاوره سیمرکو، به‌صورت تلفنی و حضوری آمادگی خود را جهت پاسخگویی به نیازهای کارآفرینان در مورد مسائل فنی، اقتصادی و مجوزهای قانونی، اعلام می‌دارد.
جهت مشاوره تلفنی یا حضوری در مورد راه‌اندازی خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو در تماس باشید.

2 comments
  1. علیرضا

    سلام.متاسفانه عکسهای این مقاله باز نمیشه.بنده میخوام درزمینه صادرات رب کار کنم ممنون میشم درمورد جزییات رب صادراتی وجداول ارسالی به مشتری وترمینولوژی محصول رب بهم اطلاعات بدین ۰۹۱۲۷۷۲۵۲۳۷

    1. seamerco

      با سلام خدمت شما دوست عزیز وب سایت در حال بروز رسانی می باشد. در خصوص اطلاعات دقیق تر در ارتباط با صادرات رب و ارائه پروپوزال و پکیج صادرات رب به روسیه می توانید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس