گوجه ربی یا همان گوجه مناسب رب از مهم ترین و شاید اولین اولویت راه اندازی کارخانه رب باشد. بعد از راه اندازی خط تولید رب گوجه فرنگی، کارخانه نیازمند گوجه مورد نیاز خود برای تولید رب است. در تولید رب تمامی موادی که به عنوان محتویات در تولید رب گوجه استفاده می شود همان گوجه است و هیچ گونه افزودنی دیگری وجود ندارد. از این رو انتخاب گوجه مناسب که هم قیمت و هم کیفیت مناسبی داشته باشد اولویت راه اندازی کارخانه رب خواهد بود.

گوجه ربی چیست

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، گوجه ربی نامی است که به گوجه مناسب جهت استفاده در کارخانه رب اتلاق می شود. گوجه ای مناسب رب خواهد بود که بتواند از ان رب بیشتری گرفت. برای بدست آوردن رب بیشتر از گوجه، بذر گوجه اهمیت بسیاری خواهد داشت که در ادامه مفصلا بدان پرداخته خواهد شد.

بهترین بذر گوجه ربی

یکی از مهمترین فاکتورها در گوجه ربی بذر آن است. در حال حاضر بذرهای وارداتی و خارجی به دلیل استفاده از جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی ها در ایجاد بذر دارای کیفیتی بالا و محصول دهی مناسبی هستند. از معرفو ترین بذرهای گوجه ربی می توان به بذر مارول ، لئوناردو ، مارکونیا اشاره نمود. برای مثال، بذر گوجه فرنگی مارول Marvel محصول شرکت اسپانیا بوده و ویژه فضای باز است.

در بسته های بذر گوجه فرنگی مارول ۵ هزار عدد وجود دارد که در هر هکتار در حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار هکتار بذر مصرفی باید استفاده شود. این بذر گوجه فرنگی یکی از پربازده ترین بذرهای گوجه فرنگی در ایران بوده و برای سرمایه گذارانی که می خواهند بازدهی بالایی در تناژهای بالاتر از ۱۰۰ تن داشته باشند و از سوی دیگر کیفیت محصول نهایی برایشان اهمیت ندارد بذر گوجه مارول گزینه ای بسیار مناسب خواهد بود.

قیمت روز گوجه ربی | قیمت گوجه ربی امروز

به دلیل تناژ بالای مورد نیاز کارخانجات رب گوجه فرنگی به گوجه ربی، این محصول در فصل تابستان از مهم ترین و حیاتی ترین صیفیجات محسوب شده و نقش تعیین کننده ای بر روی قیمت رب گوجه فرنگی خواهد داشت.

قیمت گوجه در میدان

در میادین تره بار قیمت گوجه ربی، قیمت مشخصی نبوده و تعیین کننده باغدارها و نیاز بازار است. معمولا در فصل تابستان به دلیل وجود تقاضای زیاد برای تولید رب گوجه فرنگی قیمت گوجه افزایش قابل توجهی می یابد. البته نباید فراموش نمود که کارخانجاعت عظیمی که ورودهای ۴ هزار تنی دارند هیچگاه خود را درگیر خرید بار از میادین تره بار نمی کنند و یا خود تولید کننده گوجه هستند و یا اینکه از پیش از رسیدن فصل گرما و به بار نشستن محصول را از سر زمین به صورت کامل پیش خرید می کنند.

خصوصیات گوجه مناسب رب

 • طعم و مزه
 • رطوبت کم
 • کم دانه و دانه های کوچک
 • بازدهی بالا
 • مقاوم در برابر بیماری
 • رنگدانه های بالا
 • داشتن بافت گوشتی
 • مشخصات گوجه ربی

تفاوت گوجه ربی و گوجه معمولی در میزان ربی است که از ان بدست می آید. اهمیتی که گوجه ربی برای یک سرمایه گذار در حوزه رب دارد. در صورت نیاز به تولید رب با حجم بالاتر گوجه ای که برای رب انتخاب می شود مشخصاتی را باید دارا باشد که هر بیشتر بتوان از آن رب استخراج نمود. گوجه ربی بافتی قوی تر و به اصطلاح گوشتی تر نسبت به سایر گونه های گوجه دارند و معمولا دانه های کمتر و محتوای آب کمتری نیز دارند. این بدان معنی است که کار آماده سازی کمتری برای تولید رب نیاز است و همچنین میزان ربی که می تواند تولید کند نسبت به گوجه های دیگر به مراتب بیشتر است.

بیشتر بخوانید: ترکیبات رب گوجه فرنگی

اشکال گوجه ربی

گوجه فرنگی ها معمولا یک شکل و شمایل مشابه را به اشتراک می گذارند، اما در طعم تفاوت بسیاری وجود دارد. از این رو انتخاب گوجه مناسب از نظر طعم و مزه بسیار مهم است و کارشناسان خرید می توانند ان را تعیین کنند.

 • رب آمیش: این گوجه فرنگی شبیه گوجه فرنگی روما، اما شیرین تر با عطر و طعم تازه تر است. این گوجه فرنگی می تواند تا ۲۲۴ تا ۳۳۶ گرم رشد کند.
 • Opalka: این گوجه لهستانی به مراتب شیرین تر از بقیه گوجه فرنگی ها است. این یک گوجه فرنگی کمی بزرگ بوده و شبیه شکل فلفل و میوه هایی است که تا ۴ تا ۶ اینچ رشد می کنند.
 • لهستانی Linguisa: این گوجه فرنگی، همانطور که از نامش بر می آید، یک گوجه لهستانی است. در دهه ۱۸۰۰ یک باغبان لهستانی آن را به نیویورک آورد.

بزرگ ترین گوجه های ربی

 • بیگ ماما: این گوجه فرنگی گوشتی شکل آلو و بسیار بزرگ است، گوجه فرنگی بیگ ماما تا ۵ اینچ طول و ۳ اینچ در عرض رشد می کند.
 • جرزی دویل: این گوجه که به عنوان یک گوجه فرنگی بزرگ شناخته می شود و مانند فلفل موزی است. این گوجه بسیار آبدار است و به طول حدود ۱۲ تا ۱۵ سانت رشد می کند.
 • جرسی گریت: این گوجه فرنگی بسیار کمیاب و نادر است، اما اگر بتوانید آن را پیدا کنید یا قصد داشته باشید آن را پرورش دهید،  گزینه عالی است که باعث برداشت زیاد و همچنین رشد اندازه تا ۱۰ تا ۱۵ سانت می شود.

ویژگی های گوجه ربی

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد تفاوت عمده و مهمی که گوجه ربی و گوجه های مصرف خانگی دارد به درصد گوشتی که داشته و آب کمتر آن است. از این رو بسیاری بر این باور هستند که گوجه های گلخانه ای به دلیل بافت سفت و متراکمی که دارند برای رب نمودن بسیار مناسب تر از گوجه های محلی هستند.

عوامل علمی و آزمایشگاهی گوجه مناسب رب

 • WIS، مواد جامد محلول در آب
 • TSS، مواد جامد محلول
 • OSP، پکتین محلول اگزالات
 • WSP، پکتین محلول در آب

عوامل مهمی که در تعیین رنگ محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود در متریال اولیه یعنی گوجه ربی مورد استفاده باید جستجو گردد. در ابتدا برای انتخاب محصول اولیه برای رب باید سه عامل کلروفیل، بتا کاراتون و لیکوپین اندازه گیری خواهد شد که این سه عامل تعیین کننده ترین مواردی است رنگ رب گوجه فرنگی نهایی را رقم خواهند زد.

برای انتخاب گوجه مناسب از شیوه های گوناگونی استفاده می شود که در دو دسته مهم انتخاب آزمایشگاهی و انتخاب چشایی تقسیم بندی می شوند. دستگاه های شبیه ساز بسیاری وجود دارد که سفتی و بافت گوجه تشخیص داده می شود.

کم آب بودن گوجه انتخاب شده برای رب گوجه فرنگی از مهم ترین عواملی است که می توان برای گوجه ربی در نظر گرفت. هر چه گوجه ربی استفاده شده در محصول آب کمتری داشته باشد در فرآیند تبدیل شدن به رب سریع تر می تواند محصول نهایی را ایجاد کند و همچنین حجم بیشتری نیز رب خواهد داشت.