خط تولید کمپوت سیب یکی از خطوط تولیدی است که توسط شرکت سیمرکو طراحی و راه اندازی می شود. به دلیل ساختار کشاورزی که در کشورمان وجود دارد سیب یکی از محصولاتی است که در ایران به وفور یافت می شود و از این رو می تواند محصول بسیار مناسبی برای تولید کمپوت باشد. در زیر به طور کامل این خط تولید شرح داده می شود.

فرآیند تولید کمپوت سیب به طور کلی از سه بخش آماده سازی، تولید و بسته بندی تشکیل شده است که هر کدام از این بخش ها خود دارای جزییات بیشتری است که در ادامه بدان پرداخته خواهد شد.

انواع خط تولید کمپوت سیب

برای اینکه بتوانید انواع این خط تولید را بدانید و درک کنید باید در نظر داشته باشید که خطوط تولید بر اساس ظرفیت های تولید شده در روز تقسیم بندی می شود. البته دسته بندی های متفاوت دیگری نیز در این زمینه وجود دارد اما مهمترین آن ها همین ظرفیت تولیدی است و دلیل آن هم متغیر بودن ماشین آلات هر ظرفیت است.

ظرفیت های تولید کمپوت سیب بر اساس میزان تولید قوطی طی یک شیفت کاری یعنی ۸ ساعت تعیین می گردد. ظرفیت خطوط تولید کمپوت سیب سیمرکو که در ایران راه اندازی می شود ،۰۰۰ الی ۷۰۰۰ قوطی در روز، ۱۰۰۰۰ الی۱۵۰۰۰ قوطی در روز و ۳۵۰۰۰ الی ۵۰۰۰ قوطی در روز است.

آیا خط تولید کمپوت سیب توجیه اقتصادی دارد؟

به دلیل دسترسی فراوان در کشور به سیب به عنوان تنها ماده اولیه مورد نیاز برای کمپوت سیب از این رو تولید این محصول در ایران نه تنها توجیه اقتصادی دارد بلکه می تواند بازار مناسبی برای صادرات این محصول باشد. امکان سجنی خط تولید کمپوت سیب در مکانی که قرار است کارخانه اجداث شود باید به گونه ای صورت پذیرد که تمامی ابعاد مورد نیاز بررسی شده و مناسب ترین گزینه ها بر اساس نیاز ها و توانایی های مالی انتخاب و اجرایی گردد.

ماشین آلات خط تولید کمپوت سیب

همانگونه که در بالا نیز بدان اشاره شد مراحل تولید کمپوت سیب از سه مرحله کلی تشکیل شده و بر اساس ظرفیتی که برای خط تولید در نظر گرفته شده است متفاوت خواهد بود. در ظرفیت های پایین استفاده از پرسنل امری عادی است در حالیکه در خطوط تولید با ظرفیت های بالا عملا ماشین آلات اتوماتیک بوده و دخالت دست به حداقل خواهد رسید.

لیست ماشین آلاتی که در تولید کمپوت سیب استفاده می شود به شرح زیر خواهد بود.

آماده‌سازی

 • کانال شستشو
 • نوارسورتینگ و شستشوی نهایی
 • دم‌گیر
 • پوست‌گیر
 • قاچ‌کن

تولید

 • فرمولاسیون دو طبقه
 • سینی ترافیک
 • پرکن ۱۸ نازله
 • سینی محول‌ریز پنوماتیک
 • اگزاست
 • دربندی ۴ هد اتوماتیک
 • قوطی‌شور بعد از دربندی
 • تونل پاستور ۱۶ متری

بسته‌ بندی

 • جت‌ پرینتر
 • شیرینک پک
 • بویلر

فرآیند تولید خط تولید کمپوت سیب

شستشو و سورتینگ

سیب هایی که برای تولید کمپوت سیب وارد کارخانه می شوند ابتدا باید شسته شوند. از این رو با غوطه ور شدن در آب و به کمک سیستم جت، سطح میوه ها کاملا شسته خواهد شد. سپس میوه ها به وسیله دوش آب شیرین در آسانسور که میوه ها را به عملیات مرتب سازی بعدی می برد، آب کشی می شود.

به منظور تضمین بهترین کیفیت محصولات نهایی، میوه های فاسد و نابالغ باید از میوه ها جدا شوند. در قسمت سورتینگ با استفاده از نیروی انسانی به طور موثر بازرسی میوه ها صورت می پذیرد و میوه ها به آرامی بر روی یک تسمه نقاله تحت نظر اپراتور قرار گرفته و وارسی می شوند.

خرد کردن میوه با اسلایسر

اولین مرحله برای تولید آبمیوه و پوره سیب و تبدیل نمودن آن به دانه گرانولیتی مناسب برای تولید آب میوه و یا پوره استفاده از دستگاه اسلایدر است. در این مرحله تمامی میوه هایی که از بخش سورتینگ عبور کرده اند و کیفیت لازم برای کار را دارند در اسلایسر ها که خود طرفیت های مختلفی دارند خرد شده و آماده می شوند.

تولید شربت

یکی از مزایای خط تولید سرمکو فرمولاسیون دو طبقه است که علاوه بر گرمای اولیه که به سیب ها داده می شود مواد افزودنی نیز به آن اضافه شده و محصول اولیه تولید می شود. تولید شربت به دلیل اهمیتی که داشته و هر برندی برای خود فرمولاسیون خاصی دارد از این رو یکی از مهمترین قسمت های خط تولید کمپوت در نظر گرفته می شود.

پر کردن و دربندی

از دیگر مراحل مهمی که در تولید کمپوت سیب در نظر گرفته می شود مرحله پرکردن و دربندی است. محصولی که در فرمولاسیون تولید شده است باید درون قوطی های کنسرو ریخته شده و پس از هواگیری و ایجاد خلا درب بندی شود.

استریلیزاسیون

از دیگر مراحل مهم در خط تولید کمپوت سیب استریلیزاسیون در تونل پاستور است. برای از بین بردن هرگونه میکرواورگانیسم بعد از اینکه عملیات دربندی انجام شد باید این مرحله اجرایی شود.

هزینه راه اندازی خط تولید کمپوت سیب

سوالات متداولی در زمینه راه اندازی خط تولید کمپوت سیب وجود دارد که هزینه و سرمایه اولیه از اهم آن هاست. سرمایه گذار برای اینکه وارد یک کسب و کار تازه شود نیازمند اطلاعات دقیقی در خصوص میزان سرمایه گذاری اولیه است. سرمایه اولیه مورد نیاز برای خط تولید کمپوت سیب به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی توان به صورت دقیق آن را تعیین نمود. در زیر عوامل موثر بر قیمت این خط تولید ارائه شده است.

 • نوسانات ارزی
 • نو و یا اورهال بودن خط تولید
 • ظرفیت خط تولید
 • تنوع ماشین آلات خط تولید

سیب کمپوت از کجا تهیه می شود؟

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی که در آن واقع شده است از مهمترین قطب های خاورمیانه و حتی آسیا در زمینه کشاورزی محسوب می گردد. همانطور که ادعا می گردد سیب یکی از محصولات پر رونق در ایران بوده و از آن محصولات متعددی تولید می گردد. در میان تمامی شهرهای ایران که هر کدام تناژهای مختلفی در زمینه تولید سیب دارند شهرهای زیر دارای بهترین سیب ایران هستند.

ارومیه یکی از بزگترین تولید کنندگان سیب در ایران بوده و از این رو نام تجاری سیب درختی ارومیه نامی آشنا برای این محصول بوده که البته بیشتر سیب ارومیه صادر می شود. در اصفهان شهر سمیرم، در دامنه های سهند و سبلان به دلیل کوهستانی بودن و آب و هوای نسبتا سرد دارای بالاترین کیفیت سیب در ایران هستند.