دستگاه تغلیظ کننده بچ یکی از مهمترین و اصلی ترین ماشین آلات خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت های پایین و متوسط است. برای افرادی که در زمینه تولید رب گوجه فرنگی متخصص هستند اصطلاح بچ، دستگاه تحت خلا، تغلیظ کننده از موارد آشنایی هستند اما این مقاله قصد دارد تا دستگاه تغلیط کننده بچ را از ابعاد گوناگون بررسی نماید.

در سری مقالات معرفی و آشنایی با ماشین آلات خط تولید رب گوجه فرنگی از ابتدایی ترین دستگاه خط تولید رب گوجه فرنگی یعنی خط شستشو و سورتینگ مفصلا توضیح و ارائه شده است. در ادامه دستگاه تغلیظ کننده بچ: مشخصات، نحوه کارکرد و دیگر موارد بررسی و ارائه خواهد شد.

دستگاه تغلیظ کننده بچ چیست

بعد از اینکه دستگاه پالپر آب گوجه فرنگی را از تفاله و دانه ها جدا نمود نوبت به دستگاه تغلیظ کننده بچ می رسد. طرز تهیه رب گوجه فرنگی به صورت صنعتی تغلیط آب گوجه فرنگی و رساندن آن به یک غلظت ( بریکس ) مشخص می باشد. از این رو دستگاه تغلیظ کننده یکی از مهمترین دستگاه های این خط است.

نام های متعددی برای این دستگاه در صنعت تولید رب گوجه فرنگی وجود دارد که می توان به دیگ تحت خلا، تبخیر کننده تحت خلا و دستگاه بچ تحت خلا اشاره نمود. دستگاه بچ که خود نوعی از اواپراتورهاست طرز کاری شبیه به این دستگاه ها داشته و همان طرز کاری را دارد که دیگر اواپراتورها صورت می دهند.

عملکردی که دستگاه تغلیظ کننده بچ در خط تولید رب گوجه فرنگی انجام می دهد تحت خلا انجام می شود و علت آن نیز مقرون به صرفه بودن فرآیند تغلیط و به کار بردن بالاترین راندمان در صورت راه اندازی فرآیند پخت تحت خلا است.

دستگاه تغلیط کننده بچ چگونه عمل می کند؟

دستگاه تغلیظ کننده بچ که به آن دیگ چخت خلا نیز گفته می شود بعد از دستگاه پالپر وارد خط تولید رب گوجه فرنگی قرار می گیرد و تحت خلا عملیات تغلیظ و همچنین چخت را انجام می دهد. دستگاه بچ یک دیگ بزرگ است که روی آن پوشیده شده و قسمت زیرین آن را به صورت دوجداره طراحی شده است.

سیستم دستگاه بچ با اواپراتورها بسیار مشابه بوده و یک مخزن ۲ تنی با خروجی در بالاست که به پمپ خلا متصل شده است. فرآیند خلا نمودن دستگاه بچ یکی از پر هزینه ترین فرآیندهایی است که می تواند در یک خط تولید صورت پذیرد. علت گرانقیمت بودن دستگاه بچ نیز ی تواند به دلیل استفاده از سیستم پمپ خلا باشد.

فرآیند خلا نمودن دیگ پخت بدین صورت انجام می شود که پمپ خلا فشار را تا ۱ آتمسفر پایین می آورد و زمانی که فشار در دیگ پخت کاهش پیدا می کند عمل پخت در دمای پایین تری صورت می پذیرد. این نکته بسیار مهم باید بیان گردد که در صورت حرارت دادن آب گوجه فرنگی تا دمای ۱۰۰ درجه برای بجوش آوردن آن می تواند کیفیت کار را کاهش داده و باعث سوختن آب گوجه و در نهایت ضایع شدن محصول نهایی شود.

با ایجاد نمودن خلا می تواند آب گوجه را در دماهای بسیار پایینی مانند ۷۰ درجه سانتیگراد بجوش آورد و فرآیند تغلیظ را انجام داد. بدینصورت که آب گوجه خارج شده از پالپر در صورت داشتن دمای ۷۰ درجه و ورود آن به دستگاه تغلیظ کننده بچ بدون نیاز به نیروی حرارتی اضافی بجوش آمده و فرآیند تغلیظ صورت می پذیرد.

عملکرد دستگاه تغلیظ کننده بچ

اگر رب را بخواهیم به صورت نرمال تغلیظ کنیم به دمایی بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد نیازمندیم که البته بر اساس سطحی که از آب دریا داریم این عدد می تواند متفاوت باشد. در هر صورت به دلیل وجود مواد جامد محلولی که در آب گوجه فرنگی وجود دارد این مایع در دمای بیش از ۱۰۰ درجه بجوش خواهد آمد.

فشاری که فشارسنج بچ باید نشان دهد ۲۴ تا ۲۵ اینچ جیوه میب باشد. معمولا از دو دیگ پخت استفاده می شود. دیگ های چخت بچ با وجود اینکه به صورت معمول دو عدد هستند که البته می تواند بر اساس میزان ظرفیت مورد نیاز مشتری بسیار متفاوت باشد هر کدام کارآیی خود را دارد. یعنی دیگ های چخت تحت خلا هر کدام به صورت دو ماشین مجزا از هم عمل نموده و در هر کدام از این دیگ ها عمل تغلیط صورت پذیرفته در صورت رسیدن به بریکس مورد نیاز تخلیه می گردد.

هر دستگاه تغلیظ کننده بچ یک ورودی آب گوجه دارد که آب گوجه خارج شده از دستگاه پالپیر از آن وارد می شود. دوجداره ساخته شدن دستگاه دیگ پخت بدین صورت است که فضای بین این دو جداره مکانی برای بخار وارد شده از دیگ بخار است. همین بخار علت داغ شدن و حرارتی است که به آب گوجه داده می شود.

در نهایت آب گوجه فرنگی که درون این دیگ وارد می شود در دمای ۷۰ تا ۷۵ درجه شروع به پخت نموده و بخار آبی که حاصل از آب گوجه فرنگی است از درچه کندانس خارج می شود. بخار آب کندانس خارج شده از دیگ بچ در نهایت دوباره به دیگ بخار بازگردانده می شود. همزنی درون دستگاه بچ وجود دارد که دائما در حال هم زدن آب گوجه بود تا از سوختن آن جلوگیری شود.

عوامل مهم در کیفیت دستگاه تغلیظ کننده بچ

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره نمودیم دستگاه تغلیظ کننده بچ به دلیل اهمیتی که در خط تولید رب گوجه فرنگی دارد در صورت عملکرد ناقص و یا حتی ضعیف می تواند کیفیت محصول نهایی را بشدت کاهش داده و همین امر محصول نهایی را با نازل ترین کیفیت مواجه کند. از این رو داشتن استانداردهای لازم برای دیگ پخت خلا یا همان دستگاه بچ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اولین عاملی که در خصوص کیفیت می تواند تاثیر گذار باشد آب گوجه ای است که وارد این دستگاه می شود. آب گوجه ورودی دستگاه بچ باید عاری از هر گونه ناخالصی ها بوده و شفافیت لازم را داشته باشد.

در هنگام خرید بچ چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد

اهمیت و ضرورت ماشین تغلیظ کننده بچ نیازمند در اختیار داشتن دانش کافی در مورد این دستگاه می باشد. از این رو باید در هنگام خرید دستگاه تغلیظ کننده بچ نکات مهمی توسط خریدار مخصوصا زمانی که در حال خرید دستگاه دست دوم اورهال شده را در نظر گیرد.

پمپ خلا باید بتواند نیاز خط تولید را تامین نماید و خلا که از نظر متخصصین نیازمند آن است را ایجاد کند. همانگونه که در بالا نیز بدان اشاره شده ایجاد نمودن خلا در دستگاه بچ برای بجوش آمدن آب گوجه فرنگی در دمای پایینتر صورت می پذیرد تا کیفیت محصول نهایی بالا برود.

طراحی دستگاه تغلیظ کننده بچ نیز موضوع دیگری است که اهمیت بالایی در کیفیت این ماشین دارد. صیقلی بودن تمامی سطوح داخلی و خارجی دستگاه و فاصله مناسب بین جداره ها و استفاده از بهترین متریال ها می تواند از مهمترین مواردی است که در طراحی دستگاه دیگ پخت تحت خلا باید مد نظر قرار گیرد.

در هنگام خرید بچ چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد

درجه حرارت آب گوجه ورودی یکی دیگر از عوامل موثر در داشتن راندمان بالای دستگاه تغلیظ کننده بچ است. هر چه دمای آب گوجه خروجی از پالپر بالاتر باشد در دستگاه بچ نیاز کمتری به حرارت دیدن داشته و به محض رسیدن به یک بریکس مد نظر از دستگاه تخلیه می شود.

تمامی مراحل و المان های تاثیر گذار در سیستم تغلیظ در دستگاه تغلیظ کننده بچ باید قابل کنترل شدن باشد. این کنترل هم می تواند به صورت دستی و هم می تواند به صورت اتوماتیک باشد. بریکس آب گوجه فرنگی، فشار موجود در دیگ پخت تحت خلا، دمای موجود در دستگاه تغلیظ کننده بچ، خلا مورد نیاز برای فرآیند از فاکتورهایی هستند که باید دائما توسط اپراتور یا به صورت اتوماتیک چک شود.

ضخامت بدنه دستگاه تغلیظ کننده بچ و همچنین ضریب انتقال حرارت بدنه دیگ پخت ، مقاومت حرارتی بدنه بچ ، ضریب گرمای ویژه آب گوجه فرنگی از المان ها و متعیرهایی است که در راندمان نهایی و فرمولاسیون دستگاه تغلیظ بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود.

به عنوان آخرین عامل در تاثیر راندمان دستگاه بچ می تواند به راندمان ماشین آلات پیش از دستگاه تغلیظ کننده بچ اشاره نمود. کیفیت و بازدهی دستگاه کراشر، پالپر آب گوجه فرنگی، پری هیتر همگی در این دستگاه تاثیر گذار هستند. در حقیقت برای بهینه ساختن این مرحله به مجموعه ای از ماشین آلات بهینه در این مورد نیاز است.

مشخصات فنی دستگاه بچ سیمرکو

  • جنس بدنه: استیل ضدزنگ
  • جنس کندانسور: استیل و آهن ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): ۶۰۰ × ۲۵۰ ×۵۰۰ سانتی‌متر
  • قطر: ۱۴۰ تا ۱۶۵ سانتی‌متر
  • ظرفیت: ۲۰ الی ۴۵ تن در ۲۴ ساعت
  • توان: ۳۵کیلو وات
  • مزیت: مجهز به همزن جهت جلوگیری از سوختن رب گوجه‌فرنگی