امروزه با پیشرفت تکنولوژی به راحتی می‌توان مواد غذایی را برای استفاده در آینده از پیش آماده کرد. در حال حاضر واحد‌های صنعتی بسیاری در این حوزه مشغول به فعالیت می‌باشند. یک از پرطرفدارترین شاخه‌های آماده‌سازی مواد غذایی، خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات می‌باشد.

پاک‌کردن، تمیز کردن، شستشوی سبزیجات و از همه مهم‌تر نگهداری طولانی مدت آن به نسبت فرآیندی دشوار می‌باشد. از طرفی، همین رویه در رابطه با حبوبات نیز صادق است. بنا به همین دلایل، راه‌اندازی خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات می‌تواند ایده‌ی خوبی به نظر برسد. اما پیش از اینکه تصمیم به راه‌اندازی خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات گرفته شود بهتر است تا اطلاعات کامل‌تری در این مورد جمع‌آوری کنید.
در ادامه قصد داریم تا با بررسی موارد زیر، اطلاعات بیشتری در مورد خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات در اختیار شما قرار دهیم:

 • مراحل خط تولید کنسرو حبوبات کدام است؟
 • مراحل خط تولید کنسرو سبزیجات کدام است؟
 • تجهیزات خط تولید کنسرو حبوبات چه هستند؟
 • تجهیزات خط تولید کنسرو سبزیجات چه هستند؟
 • مهمترین ماشین آلات خط تولید کنسرو حبوبات کدام است؟
 • مهمترین ماشین آلات خط تولید کنسرو سبزیجات کدام است؟
 • قیمت خط تولید کنسرو حبوبات به چه عواملی وابسته است؟
 • قیمت خط تولید کنسرو سبزیجات به چه عواملی وابسته است؟
 • نحوهی خرید خط تولید کنسرو حبوبات چگونه است؟
 • نحوهی خرید خط تولید کنسرو سبزیجات چگونه است؟ 

دستگاه بوجاری

اولین مرحله از مراحل خط تولید کنسرو حبوبات مربوط به حذف ناخالصی‌ها می‌باشد. این ناخالصی‌ها شامل خاک، شن، ماسه و حبوبات شکسته می‌باشد. گرد وغبار در مخزن دستگاه بوجاری توسط جریان هوای ایجاد شده توسط یک فن از حبوبات حذف می‌شود. سایر ناخالصی‌ها نیز توسط سرند فوقانی و سرند تحتانی از حبوبات حذف خواهند شد. پس از نظافت اولیه، حبوبات به وسیله‌ی بالابر کاسه‌ای به مرحله‌ی بعدی منتقل می‌شوند.

نوار نقاله دستچین

یکی از تجهیزات خط تولید حبوبات، نوار نقاله دستچین می‌باشد. در این نوار آخرین بررسی‌ها انجام می‌گیرد و تمامی مواد ناخالص و حبوبات معیوب از خط تولید حذف می‌شوند. این نوار برای حذف ناخالصی‌ها از یک ویبراتور قابل تنظیم بهره‌ می‌برد. این نوار از جنس پی وی سی بوده و در هر شیفت کاری در حدود ۳ الی ۳ تن حبوبات را منتقل می‌کند.

دستگاه پولیش

یکی از تجهیزات خط تولید کنسرو حبوبات که نقش مهمی در این خط تولید ایفا می‌کند دستگاه پولیش می‌باشد. دستگاه پولیش حبوبات به منظور حذف غبار و لکه‌‌های موجود در سطح حبوبات مورد استفاده قرار می‌گیرد. حبوبات پس از عبور از دستگاه پولیش بسیار براق و زیبا می‌شوند. از دیگر مزایای استفاده از دستگاه پولیش می‌توان به جلوگیری از کدر شدن تدریجی بسته‌بندی و محتوای درون آن کمک کند.  علاوه بر این دستگاه پولیش حبوبات موجود در بسته‌بندی را مدت زمان طولانی‌تری با کیفیت اولیه حفظ می‌کند. دستگاه پولیش با توجه به نوع حبوبات، دارای ظرفیت متغیر ۴۰۰ الی ۵۰۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

دستگاه بسته‌بندی

پس از دستگاه پولیش، حبوبات به کمک نوعی بالابر به نام بالابر Z به مرحله‌ی بعدی می‌روند. در مرحله‌ی بعد یکی از ماشین آلات خط تولید کنسرو حبوبات به نام دستگاه بسته‌بندی، محصولات را توزین و بسته‌بندی می‌کند. این دستگاه قادر است تا حبوبات را در لفاف‌هایی از جنس سلفون، برسبافون صدفی، پلی استر، متالایز و فویل آلومینیوم بسته‌بندی کند. پس از بسته‌بندی حبوبات در این مرحله، برای جابجایی بسته‌ها، یکی دیگر از ماشین آلات خط تولید حبوبات مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوار نقاله‌ مخصوصی در جلوی دستگاه بسته‌بندی، بسته‌های حبوبات را منتقل می‌کند. این ۴ مرحله، جزو اصلی‌ترین مراحل خط تولید کنسرو حبوبات می‌باشد.

سورتینگ و شستشو

پس از ورود سبزیجات به خط تولید، اولین ماشین از ماشین آلات خط تولید کنسرو سبزیجات، ماشین سورتینگ می‌باشد. در بدو ورود سبزیجات به خط تولید، سبزیجات بر روی نوار نقاله قرار می‌گیرند و توسط افراد سبزی‌های نامناسب و نامرغوب جدا می‌شوند. یک دیگر از تجهیزات خط تولید کنسرو سبزیجات، وان شستشو می‌باشد. پس از فرایند سورتینگ نوبت به شستشوی سبزیجات می‌رسد. شستشوی سبزیجات به صورت چند مرحله‌ای و صنعتی باید انجام شود. معمولاً شستشوی سبزی‌ها به وسیله‌ی محلول‌های متفاوتی انجام می‌شود. در خط تولید کنسرو سبزیجات با ظرفیت بالا، استفاده از وان شستشو چندان مناسب نمی‌باشد. بلانچر نام یکی از تجهیزات خط تولید کنسرو سبزیجات می‌باشد که به منظور شستشو و ضدعفونی کردن سبزیجات با حجم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلانچر قادر است تا در هر ساعت حدود ۱ تن سبزی را به صورت اتوماتیک شستشو دهد.

آبکشی و آب گیری

یکی دیگر از ماشین آلات خط تولید کنسرو سبزیجات، نوار استیل آبکشی می‌باشد. این دستگاه در خط تولید کنسرو سبزیجات پس از بلانچر قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی آبکشی نهایی را برعهده دارد. سبزیجات پس از آبکشی در نوار استیل آبکشی وارد دستگاه آبگیر سانتریفیوژ می شوند. نوار استیل آب‌گیری در هر ساعت می‌تواند در حدود ۱ تن سبزی را آبکشی نماید. نوار استیل آب‌گیری تنها برای شستشوی نهایی سبزیجات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به طور کلی این دستگاه در خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پس از آبکشی سبزیجات در نوار استیل آبکشی، نوبت به خشک کردن آنها می‌رسد. دستگاه آبگیر سانتریفیوژ در خط تولید کنسرو سبزیجات به منظور گرفتن رطوبت سبزیجات شسته‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از نیروی گریز از مرکز رطوبت را از سبزی‌ها جدا می‌کند.

اسلایسر و خشک کن

پس از آب‌گیری سبزیجات نوبت به خرد کردن آن‌ها می‌رسد. خرد کردن سبزی‌ها توسط دستگاه اسلایسر انجام می‌شود. در صورتی قصد تولید بسته‌بندی سبزیجات تازه را داشته باشیم، پس از خرد شدن سبزی‌ها توسط اسلایسر سبزیجات باید وارد مرحله‌ی آخر (بسته‌بندی) شوند. اما اگر هدف تولید سبزیجات خشک شده باشد، پس از اسلایسر نوبت به دستگاه خشک‌کن می‌رسد.
به منظور خشک کردن سبزیجات باید آب موجود در بافت‌های سبزیجات به تدریج خشک شود. در فرایند خشک کردن سبزیجات باید به این نکته توجه داشت که دمای بالا می‌تواند ارزش غذایی سبزیجات را به شدت پایین بیاورد. در نتیجه فرایند خشک کردن باید در حرارت پایین (حدود ۶۰ الی ۷۰ درجه سلسیوس) انجام شود. برای خشک کردن سبزیجات دو نوع خشک کن موجود می‌باشد که با نام‌های خشک‌کن تونلی و خشک‌کن کابینتی شناخته می‌شوند.

بوجاری و بسته‌بندی

پس از خشک‌کردن سبزیجات باید مواد ناخالص نظیر چوب‌های اضافی و برگ‌های ناخواسته از سبزیجات جدا شوند. دستگاه بوجاری با استفاده‌ از صافی‌های ویژه‌ی خود عملیات مربوط به حذف مواد ناخالص را انجام می‌دهد. دستگاه بوجاری نقش مهمی را در خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات بازی می‌کند.
پس از بوجاری سبزی‌های خشک شده نوبت به بسته‌بندی آن می‌رسد. برای بسته‌بندی سبزیجات دو دستگاه بسته‌بندی دو توزین و دستگاه بسته‌بندی چهار توزین مورد استفاده می‌باشد. تفاوت این دو دستگاه بسته‌بندی در سرعت بسته‌بندی آن‌ها می‌باشد.

نکات تکمیلی در خرید خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات

 • پیش از خرید خط تولید کنسرو حبوبات (خرید خط تولید کنسرو سبزیجات) به صورت دقیق ظرفیت خط تولید را محاسبه کنید.
 • با استفاده از نیروی انسانی در برخی از بخش‌های خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات، می‌توانید قیمت خط تولید کنسرو حبوبات و قیمت خط تولید کنسرو سبزیجات را کاهش دهید.
 • در هنگام خرید خط تولید کنسرو حبوبات و خرید خط تولید کنسرو سبزیجات حتماً به موارد مندرج در خدمات پس از فروش خط تولید کنسرو حبوبات و سبزیجات دقت کنید.
 • از میان عاملین فروش خط تولید کنسرو حبوبات و عاملین فروش خط تولید کنسرو سبزیجات سعی کنید با تجربه‌ترین را انتخاب کنید.
 • در هنگام ارزیابی قیمت خط تولید کنسرو حبوبات/ قیمت خط تولید کنسرو سبزیجات اطلاعات مندرج در کاتالوگ‌های ارائه شده توسط نمایندگان فروش خط تولید کنسرو حبوبات/ فروش خط تولید کنسرو سبزیجات را با دقت مطالعه کرده و با هم مقایسه کنید.
 • همواره از خدمات مشاوره‌ای نمایندگان فروش خط تولید کنسرو حبوبات/ فروش خط تولید کنسرو سبزیجات به طور کامل بهره بگیرید.