در حال بارگذاری...
آشنایی با خط تولید کنسرو

آشنایی با خط تولید کنسرو لوبیا و قارچ

معمولاً افرادی که دارای روحیه‌ی کارآفرینی هستند بارها و بارها در افکار خود به راه‌اندازی یک واحد تولیدی فکر می‌کنند. اما به دلیل عدم اطلاع از روند کار و عدم شفافیت مراحل کار، به آسانی دلسرد می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا با توجه به مفاهیم زیر با خط تولید کنسرو لوبیا بیشتر آشنا شویم:

 • مراحل خط تولید کنسرو لوبیا چیست؟
 • ماشین آلات خط تولید کنسرو لوبیا کدامند؟
 • مهمترین تجهیزات خط تولید کنسرو لوبیا کدامند؟
 • قیمت خط تولید کنسرو لوبیا چقدر خواهد بود؟
 • چگونگی خرید خط تولید کنسرو لوبیا

 

مراحل خط تولید کنسرو لوبیا

خط تولید کنسرو لوبیا شامل بخش‌های آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد.

بخش آماده‌سازی

اولین مرحله در بخش آماده‌سازی مربوط به شن‌گیری می‌باشد. معمولاً لوبیا به همراه خود دارای مقادیر شن، سنگ و خاشاک می‌باشد که به وسیله‌ی دستگاه بوجاری و شن‌گیری کلیه‌ی این ناخالصی‌ها از لوبیا جدا می‌شود و لوبیا وارد مرحله‌ی شن‌گیری ثانویه می‌شود تا لوبیا از هرگونه شن و ناخالصی کوچک‌تر از ابعاد خود پاک شود.

بخش خیساندن

پس از شن‌گیری لوبیا همچنان دارای سنگ و مواد ناخالص با اندازه‌ی برابر با دانه‌های لوبیا می‌باشد. پس از زدودن این ناخالصی‌ها شستشوی اولیه آغاز می‌شود. مرحله‌ی خیساندن در وان‌هایی صورت می‌گیرد که این وان‌ها با توجه به توان تولیدی دارای ظرفیت‌‌های متفاوتی هستند. جنس این وان‌ها از استیل می‌باشد.

بخش جداسازی و سورتین

در این بخش دانه‌های لوبیا با توجه به اندازه‌ی آ‌ن‌ها جداسازی شده و دانه‌های مناسب و با کیفیت به مرحله‌ی بعدی می‌روند.

بخش بلانچ کردن

جهت پخت و پیش پزی لوبیا مورد استفاده قرار می گیردبلانچ کردن یا آنزیم‌بری به نوعی فرایند پختی گفته می‌شود. این فرایند با نام پخت اولیه نیز شناخته می‌شود. بلانچینگ مخصوص غلات و حبوبات می‌باشد. در فرایند بلانچینگ لوبیا وارد آب جوش می‌شود و پس از جوشیدن سریعاً وارد آب یخ یا دوش آب می‌شود. در این فرایند مواد مغذی لوبیا وارد آب جوش می‌شود. این آب پس از اتمام فرایند بلانچ، دور ریخته می‌شود. با اینکه مواد غذایی موجود در لوبیا تضعیف می‌شود ولی از طرفی مواد نفخ‌آور موجود در لوبیا یا همان آنزیم‌ها نیز از لوبیا گرفته می‌شود. در این مرحله باید توجه داشت که آنزیم‌بری نباید به اندازه‌ای باشد که موجب دو نیم شدن پوست دانه‌های لوبیا شود. پس از بلانچ شدن، لوبیاها توسط دستگاه بالابر مواد به صورت تدریجی بر روی سینی دستگاه پرکن ریخته می‌شود.

 پر کردن لوبیاجهت پرکردن قوطی‌ها

پر کردن قوطی‌ها توسط ماشین‌آلات پرکن روتاری انجام می‌شود. در این مرحله ابتدا لوبیای خروجی از بخش بلانچ به درون قوطی ریخته شده و سپس سس لوبیا بر روی آن ریخته می‌شود.  دستگاه پرکن با حرکت نازل‌های دستگاه، قوطی‌ها را پر کرده و برای انتقال به مرحله‌ی بعدی آماده می‌کند. این انتقال توسط نوار ترانسپورت انجام می‌گیرد.

 فرمولاسیون سس لوبیا

آماده سازی شریت های مربوط به کنسروجات

همانطور که می‌دانید لوبیا به همراه یک سس در درون کنسرو ارائه می‌شود. معمولاً شرکت‌های مختلف تولیدکننده‌ی کنسرو لوبیا از فرمولاسیون‌های متفاوتی بهره می‌گیرند. این فرمولاسیون معمولاً در بخش تحقیق و توسعه بهبود پیدا می‌کند و در نهایت به رضایت هرچه بیشتر مشتریان منجر می‌شود. معمولاً مراحل خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و مراحل خط تولید کنسرو لوبیا قارچ تا این مرحله شبیه هم می‌باشد. در این مرحله، خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و خط تولید کنسرو لوبیا قارچ دارای مسیر متفاوتی خواهند شد چرا که فرمولاسیون مربوط به هریک با فرمولاسیون مربوط به کنسرو لوبیا دارای تفاوت می‌باشد.

در تهیه‌ی فرمولاسیون ابتدا مواد اولیه توزیع می‌شوند. سپس در یک دیگ دو جداره یا اصطلاحاً پاتیل ریخته می‌شوند. پس از آن بقیه مواد افزودنی مربوط به دستور طبخ به‌ آن اضافه می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در این مرحله اضافه کردن نشاسته به همراه شکر می‌باشد. در صورتی که نشاسته‌ای که برای افزایش قوام و غلظت سس به درون پاتیل اضافه می‌شود به مقداری شکر همراه نباشد، نشاسته به صورت ذرات جامد باقی خواهد ماند.

اگزاست

پخت اولیه محتویات و یکنواخت کردن دمای قوطی و تامین خلأیکی از مراحل مهم تولید کنسرو لوبیا خارج کردن گاز و هوای موجود در قوطی و ایجاد خلاء در قوطی کنسرو می‌باشد.
گازهای موجود در قوطی در صورتی که تخلیه نشوند، به علت داغ بودن سس و لوبیای موجود در قوطی ممکن است عامل نفوذ این گازها به بیرون قوطی پس از مرحله‌ی دربندی شود. در صورتی که مرحله‌ی اگزاست انجام نشود، اکسیژن موجود در کنسرو عامل اصلی در فساد محتوی قوطی خواهد بود. ایجاد خلأ در قوطی می‌تواند از باد کردن و یا تغییر شکل درب قوطی جلوگیری کند تا قوطی از دید مشتریان مشکوک به فساد نباشد. در نهایت خارج کردن گازهای اضافی می‌تواند موجب حفظ ارزش غذایی کنسرو شود.
از طرفی، در صورتی که خلاء در کنسرو ایجاد نشود، پس از اینکه کنسرو در دستگاه اتوکلاو جهت میکروب‌زدائی و استریل قرار می‌گیرد، فشار بخار آب داخل اتوکلاو باعث تغییر شکل قوطی‌ها کنسرو و در نهایت ترکیدن قوطی‌ها در دستگاه اتوکلاو می‌شود.

بخش دربندی

دربندی قوطی فلزی کنسرو جاتدر این مرحله درب قوطی بر روی بدنه‌ی قوطی پلمپ می‌شود. قوطی با قرار گرفتن بر روی نوار ترانسپورت فرمان آزاد شدن درب قوطی بر روی ریل اصلی درب‌انداز را به دستگاه می‌دهد، قوطی و درب قوطی در یک مسیر قرار گرفته و در یک نقطه‌ی مشخص درب قوطی بر روی بدنه‌ی قوطی قرار می‌گیرند.

هِدهای دستگاه مجهز به قرقره‌های دوخت می‌باشد و دیسک نگهدارنده‌ی درب قوطی می‌باشد. درب قوطی توسط دیسک نگهداری می‌شود و با چرخش هِد و یا پدال قرقره‌های عمل اول و دوم پلمپ درب قوطی بر روی بدنه‌ی قوطی را صورت می‌دهد.

فرایند دمایی و استریلیزاسیون

استریل و پخت مواد داخل قوطی

قوطی‌های کنسرو پس از دربندی لازم است تا برای بار آخر در معرض گرما قرار گرفته تا هم فرایند پختشان تکمیل شود و هم کلیه‌ی میکرو ارگانیسم‌های احتمالی موجود در قوطی نابود شوند. فرایند استریلیزاسیون توسط ماشین اتوکلاو انجام می‌گیرد. به منظور افزایش عمر مفید کنسرو باید در انتخاب دما دقت کرد. این دما با توجه به محتویات موجود در قوطی انتخاب می‌شود. در نتیجه این بخش نیز در خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و خط تولید کنسرو لوبیا قارچ متفاوت خواهد بود.
دمایی که دستگاه اتوکلاو با بخار آب کنسرو‌ها را در معرض پخت و عمل میکرو ارگانیسم‌ها صورت می‌دهد، ۱۲۱ درجه سانتیگراد می‌باشد. مدت زمان لازم برای پخت نیز ۵۰ الی ۷۰ دقیقه، بسته به مقدار ارتفاع محل اجرای کارخانه نسبت به سطح دریا می‌باشد.

اتیکت زن

چاپ بر روی ظروف بسته بندیپس از سرد شدن قوطی‌ها نوبت به چاپ اتیکت مورد نظر کارخانه بر روی قوطی می‌باشد. معمولاً این اتیکت بیانگر تاریخ تولید، انقضا، قیمت و کد محصول می‌باشد. این مرحله می‌تواند به صورت دستی نیز صورت گیرد. ولی برای کاهش خطا و بهبود نتیجه نهایی استفاده از ماشین اتیکت زن توصیه می‌شود.

شیرینگ پک

بسته بندی نهایی محصولات

در پایان به منظور سهولت در حمل و نقل کنسرو‌ها و پیشگیری از بوجود آمدن آسیب ظاهری در قوطی‌ها، با استفاده از دستگاه شیرینگ پک، کنسروها در تعداد مشخص بسته‌بندی(نایلون پیچ) شده و برای حمل و نقل آماده می‌شوند.

مراحل خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و مراحل خط تولید کنسرو لوبیا قارچ به جز بخش موارد مربوط به پاستوریزاسیون تقریباً یکسان می‌باشد.

 

ماشین‌آلات خط تولید کنسرو لوبیا

با توجه به حساس بودن صنایع غذایی خصوصاً کنسروسازی نسبت به فساد و حفظ کیفیت مواد غذایی، نوع ماشین‌آلات بکار رفته در خط تولید بسیار مهم می‌باشد. همانطورکه پیشتر خواندیم، از ماشین‌آلات متعددی در این خط تولید استفاده می‌شود. به صورت عمومی در یک خط تولید استاندارد از ماشین‌های زیر استفاده می‌شود:

 • شن‌گیر
 • میزکار
 • وان آماده‌سازی
 • فرمولاسیون
 • بلانچر و یا پاتیل گردان
 • بالابر مواد
 • پرکن روتاری ۱۸ یا ۲۴ نازله
 • سس ریز
 • اگزاست
 • قوطی‌ رسان و استریل قوطی
 • دربندی
 • قوطی شور
 • اتوکلاو
 • جت پرینتر
 • شیرینگ پک
 • بویلر یا دیگ بخار

ماشین‌آلات خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و ماشین‌الات خط تولید کنسرو لوبیا قارچ به صورت کلی به جز اسلایسر و پر کن قارچ، تفاوت دیگری با ماشین‌آلات نامبرده ندارند.

 

قیمت خط تولید کنسرو لوبیا

قیمت این خط تولید با توجه به محل قرارگیری واحد شما می‌تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی مهم‌ترین عواملی که در قیمت این خط تولید مهم و تأثیر‌گذار می‌باشد مربوط به ظرفیت خط تولید می‌باشد. این خط تولید می‌تواند ظرفیتی متغیر بین ۵۰۰۰ قوطی الی ۱۰۰۰۰۰ قوطی در روز با توجه به نیاز شما تولید کند. با توجه به اینکه کار بسیاری از ماشین‌آلات را نیروی انسانی نیز می‌تواند انجام دهد در صورتی که مجموعه‌ای در ابتدای کار بخواهد هزینه‌های کم‌تری را برای پیاده‌سازی خط تولید انجام دهد، می‌تواند از نیروی انسانی بجای برخی از ماشین‌آلات استفاده نماید. به عنوان مثال اعمال شن‌گیری، پر کن لوبیا، قوطی‌رسانی و شستن قوطی‌ها می‌تواند توسط نیروی انسانی انجام شود.
علاوه بر این نوع بهره‌برداری خط تولید نیز در قیمت آن تأثیرگذار است. خط تولیدی که صرفاً کنسرو لوبیا تولید می‌کند نسبت به خط تولیدی که توان تولید کنسرو انواع حبوبات را دارد، اختلاف قیمت چشمگیری دارد.
قیمت خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و قیمت خط تولید کنسرو لوبیا قارچ نیز به همین منوال محاسبه می‌شود.

 

خرید خط تولید کنسرو لوبیا

راه‌های زیادی برای خریداری خط تولید کنسرو وجود دارد. ولی در ابتدا برای دریافت خدمات مشاوره‌ای و اطلاع از خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف جستجوی خود برای خرید را از اینترنت شروع کنید. جستجو در اینترنت هم از نظر زمانی و هم از نظر حجم اطلاعات به صرفه می‌باشد. در هنگام جستجو به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • همواره به کیفیت تجهیزات خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و تجهیزات خط تولید کنسرو لوبیا قارچ دقت نمایید
 • تجهیرات خط تولید کنسرو لوبیا با تجهیزات خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و تجهیزات خط تولید کنسرو لوبیا قارچ دارای هم‌پوشانی می باشد. در نتیجه در طراحی خطوط تولید از این هم‌پوشانی برای کاهش هزینه‌ها بهره بگیرید. این هم‌پوشانی در ماشین‌آلات خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و ماشین‌آلات خط تولید لوبیا قارچ نیز وجود دارد.
 • قیمت خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و قیمت خط تولید کنسرو لوبیا قارچ را با توجه به توان تولیدی خط مقایسه کنید.
 • برای اطلاع از چگونگی فروش خط تولید کنسرو لوبیا حتماً با شرکت فروشنده تماس بگیرید و به اطلاعات وب سایت بسنده نکنید. (این عمل را در مورد چگونگی فروش خط تولید لوبیا چیتی و چگونگی فروش خط تولید کنسرو لوبیا قارچ نیز انجام دهید)
 • در خرید خط تولید کنسرو لوبیا چیتی/ خرید خط تولید کنسرو لوبیا قارچ، به گارانتی ارائه شده توسط فروشندگان دقت نمایید
 • به نکات بندهای موجود در خدمات پس از فروش خط تولید کنسرو لوبیا دقت کنید. این خدمات میتوانند در زمان مناسب بسیار کاربردی بوده و شما را از بحران خارج کنند.(این نکته در مورد خدمات پس از فروش خط تولید کنسرو لوبیا چیتی و خدمات پس از فروش خط تولید کنسرو لوبیا قارچ نیز صادق است.)
 • همواره در انتخاب خط تولید به حجم فروش واحد خود دقت نمایید.

 

 

3 comments
 1. سعید بلادرنگ

  سایت خوب و مفیدی دارین اگه لیست قیمت محصولاتتون رو برام ایمیل بفرمایید ممنون میشم

 2. حمید برغمدی

  سلام وقت بخیر ….در صورت امکان هزینه راه اندازی خط تولید لوبیا با قارچ ….به انضمام فضای مورد نیاز و تعداد پرسنل لازم را بفرمایید ممنون و متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس