در سال های اخیر علاقه به سگ و نژادهای آن در ایران افزایش بسیاری داشته است. بسیاری از خانم های خانه دار و افرادی که تنها هستند علاقه شدیدی به نگهداری حیوانات خانگی و بخصوص سگ از خود نشان می دهند. اما حیوان خانگی موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور نمود. زیر حیوان همانند انسان نیازمند غذا و موضوعات تغذیه است.

از میان دو نوع غذایی که برای حیوانات خانگی وجود دارد یعنی کنسروی و غذای خشک، کنسرو از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است. دانشمندان دانشگاه اوهایو، بر این باورند از میان سگ هایی که تنها در وعده های غذایی خود از غذای خشک استفاده نموده اندبیماری های گوارشی بیشتری ارائه شده است. در زیر لیستی از نژادهای سگ هایی را مشاهده می کنید که در ایران بیشتر از نژادهای دیگر یافت می شوند.

سگ شیتزو
سگ ژرمن شپرد
سگ تریر
سگ هاسکی
سگ پامرانین
سگ اشپیتز ژاپنی
سگ روتوایلر
سگ پکینیز
سگ گلدن رتریور
سگ سرابی
سگ دوبرمن پینچر
سگ ساموید
سگ مالتیز
سگ پیت بول
سگ پاگ
سگ چاو چاو
سگ شیواوا
سگ بولداگ

غذاهای مفید برای سگ من کدام است ؟ این سوال ممکن است در ذهن خیلی از صاحبان باشد. شما باید بدانید غذاهای مفید برای سگ ها به نوع زندگی، نژاد و فعالیت روزانه اش بستگی دارد. برای مثال غذای مفید برای یک توله سگ با غذای مفید یک سگ بالغ تفاوت دارد.

سگ هایی که در ایران زندگی می کنند حتی با وجود وارداتی بودن چون با زیستگاه و آب و هوای ایران بزرگ شده اند و ایران آب و هوایی خشک دارد نیازمند غذاهایی هستند که بتواند آب بدن آن ها را نیز تامین کند. بر همین اساس استفاده از غذای خشک نه تنها بسیار مضر است بلکه می تواند منجر به موضوعات گوارشی و سوئ تعذیه شود.

از غذاهای خشک نمی توان به هیچ عنوان برای سگ های سالخورده استفاده نمود. بسیاری از سگ های موجود در ایران به دلیل داشتن دندان های خراب در سنین بالا قادر به استفاده از تشویقی های خشک و سفت نیستند از این رو استفاده از غذاهای تر کنسروی بهترین گزینه برای سگ های میان سال است.

غذای سگ 2

کنسرو غذای حیوانات بهترین غذای سگ ایرانی

غذایی که به سگ خود می دهید باید تممامی نیازهای پروتئینی و چربی شما را تامین کند. از این روی باید یکی از موارد زیر در غذای حیوان خانگی شما وجود داشته باشد:

گوشت بره
گوشت بره مقادیر قابل توجهی پروتئین دارد و حتی برای سگ‌هایی با معده حساس نیز قابل هضم است.

گوشت گوساله
گوشت گوساله برای اکثر سگ ها به جز آنهایی که حساسیت دارند بسیار مفید و مغزی است.

گوشت مرغ
سینه مرغ بدون پوست و استخوان سبب تقویت سیستم ایمنی سگ ها می شود.

البته در کشورهای که بوقلمون نیز به عنوان یکی از غذاهای مهم و اصلی تلقی می شود می تواند منبع مهمی از پروتئین، روی و دیگر املاح معدنی مورد نیاز سگ می باشد. ممکن است از خود بپرسید که آیا ماهی نیز می تواند غذای مناسبی برای سگ باشد؟ دانشمندان دانشگاه سن دیگو در خصوص استفاده ماهی برای سگ ها این توصیه را دارند که حتما از ماهی به صورت پخته استفاده شود.

غذاهای خشک نمی تواند ارزش غذایی که غذاهای کنسروی دارد را داشته باشد. این غذاها از ارزش غذایی مناسبی برخوردار بوده و متعادل می باشد و مصرف آنها طبق دستورالعمل کارخانه بسیار مفید است.