در حال بارگذاری...
صنایع غذایی

قیمت رب فله | تفاوت رب فله و قوطی | مشخصات رب فله

قیمت رب بر اساس فاکتورهای خاصی تعیین می گردد. اما پیش از آنکه به فاکتورهای تاثیرگذار و مهم در خصوص رب فله پرداخته شود بهتر است رب فله و ویژگی های آن بررسی شده و سپس موضوعات مهم دیگری همچون راه های تشخیص رب فله و در نهایت قیمت رب فله ارائه خواهد شد.

رب فله چیست؟

رب فله یکی از انواع رب گوجه فرنگی است که در کنار انواع دیگر رب مانند رب قوطی و رب اسپتیک قرار می گیرد. همانطور که از نام رب فله نیز مشخص است به صورت فله وار در بشکه های پلی اتیلن بسته بندی می شود. این محصول دارای مزایای بسیاری نسبت به دیگر انواع رب داشته و محبوبیت بالایی در میان تولید کنندگان رب گوجه فرنگی دارد.

رب فله چه مشخصاتی دارد؟

رب فله با دیگر انواع رب تفاوت هایی داشته که بر خلاف عموم که تنها تفاوت را در قیمت رب فله و رب قوطی می دانند به صورت موردی می تواند به موارد زیر اشاره نمود.

بریکس رب فله

رب گوجه فرنگی فله ای دارای بریکس بالاتری نسبت به رب های قوطی دارد و بریکس رب فله از رنج  ۳۲ تا ۳۸ قرار می گیرد. رب فله باید در بشکه های پلی اتیلن قرار بگیرد. اگر هدف تولید رب فله صادرات باشد باید در بشکه های نو و با بریکس بالاتر باشد اما برای مصارف داخلی می توان با بریکس پایینتر و بشکه های معمولی تر باشد.

قیمت رب فله 2

فرآیند تولید

نحوه تولید رب فله نسبتا با تولید رب قوطی یکسان است اما تفاوت های ناچیزی با آن دارد. در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی یکی از اصلی ترین دستگاه ها اواپراتور بوده که از دو نوع بچ یا کانتینیوس تشکیل شده است. در خط تولید رب گوجه فرنگی قوطی بعد از اواپراتور دستگاه هایی همچون پرکن، قوطی شور، دربندی، پاستوریزاتور، جت پرینت و شیرینگ پک قرار می گیرد که در خط تولید رب فله این ماشین آلات حذف شده و بعد از دستگاه اواپراتور به صورت مستقیم داخل بشکه های پلی اتیلن بسته بندی می شود.

نحوه بسته بندی

رب فله در بشکه های پلی اتیلن و در کیسه های پلاستیکی که درون بشکه ها قرار می گیرد ریخته می شود. به دلیل حذف نمودن ماشین پاستوریزاتور در خط تولید رب فله برای طولانی نمودن ماندگاری رب فله از نمک استفاده می شود. بدین صورت که سطح بشکه های  پر شده از رب فله به صورت کامل با نمک پوشانیده می شود. همین موضوع بسته بندی عاملی بر اختلاف قیمت رب فله و قوطی است.

موارد استفاده از رب فله

همانگونه که در بالا بدان اشاره شد رب فله به دلیل بریکس بالایی که دارد نسبت به رب قوطی کیفیت بالاتری داشته و برای صادرات مناسب است. البته برای ماندگاری طولانی تر رب فله می توان رب فله را در فرآیند اسپتیک تولید نمود. در این صورت می توان انتظار داشت تا یکسال و حتی بیشتر آن را نگهداری نمود. قیمت رب فله و قوطی و اسپتیک با هم تفاوت بسیاری دارد.

رب فله می تواند پایه ای برای تولید دیگر محصولاتی باشد که بر پایه گوجه فرنگی است. برای مثال می توان در سس گوجه فرنگی، سس کچاپ و سایر محصولات با کیفیت بالا از رب فله معمولی و یا رب فله اسپتیک استفاده نمود. کشور روسیه که یکی ار شرکای تجاری ایران محسوب می شود یکی از بازارهای مستعد و مناسب برای رب گوجه فله بوده و برای تولید سس کچاپ و چاشنی گوجه فرنگی رب را با بریکس بالا و به صورت فله وارد می کند.

رب گوجه دارای بریکس ۳۴ تا ۳۶ برای مصرف داخل کشور و بریکس ۳۶ تا ۳۸ برای موارد صادراتی که به صورت اسپتیک می باشد دارای کیفیتی عالی و رنگ مناسب و بالای ۲ بوده  و می تواند نسبت به رب قوطی بازار مستعدتری در داخل و خارج از کشور داشته باشد. بحث صادرات می تواند دریچه ای گسترده برای افرادی باشد که می خواهند در زمینه رب گوجه فعالیت کنند. از این رو رب فله بازار به مراتب بهتری نسبت به رب قوطی دارد.

تفاوت رب فله و رب قوطی

تفاوت اساسی مابین رب فله و رب قوطی از نظر فرآیند تولید، نوع گوجه انتخابی و قیمت رب فله وجود ندارد. البته تفاوت میان این دو بسیار بوده و می توان به موارد زیر اشاره نمود.

ماشین آلات خط تولید

ماشین آلات خط تولید رب فله با ماشین آلات خط تولید رب قوطی از یکدیگر متمایز بوده و تا دستگاه اواپراتور یکسان هستند. در خط تولید رب فله بعد از دستگاه اواپراتور و عمل تغلیظ رب به صورت فله در دبه های پلی اتیلن پر شده و آماده فروش می شود. در حالیکه در خط تولید رب قوطی بعد از دسستگاه اواپراتور ماشین آلات متعددی همچون پرکن، جت پرینتر، شیرینگ پک و … وجود دارد.

غلظت

تفاوت عمده رب فله و رب قوطی در غلظت یا همان بریکسی است که باید داشته باشند. معمولا رب فله به دلیل نگهداری بیشتر نیازمند بریکس بالاتری است و از بریکس ۳۲ تا ۳۸  را شامل می شود. این در حالیست که رب قوطی دارای بریکس پایین تر است.

قیمت رب فله

قیمت رب فله چه اسپتیک باشد و چه معمولی بر اساس میزان بریکس آن سنجیده می شود. فرمولی که برای قیمت رب فله در نظشر گرفته شده است بر اساس عدد بریکس رب فله محاسبه می گردد. به عنوان مثال، برای رب با بریکس ۳۶ با فرض بر این که قیمت هر بریکس ۳۰۰ تومان باشد، با ضرب نمودن عدد ۳۶ در ۳۰۰ عدد ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان بدست می آید.

قیمت رب فله
  • بریکس ۳۶
۱۰٫۸۰۰
تومان
قیمت رب فله
  • بریکس ۳۸
۱۱٫۴۰۰
تومان

این عدد قیمت رب فله با بریکس ۳۶ و برای یک کیلو بدست خواهد آمد. حال هر چه بریکس رب بالاتر باشدف قیمت رب فله نیز بالاتر خواهد بود. در کشورمان رب فله با رب اسپتیک اشتباه گرفته می شود و برخی بر این باور هستند که رب فله همان رب اسپتیک است. در مقاله رب اسپتیک چیست به صورت کامل به توضیحات مفصلی در خصوص رب اسپتیک پرداخته شده است.در حقیقت اسپتیک نوعی از رب فله با بریکس بالاست که برای مصارف صادراتی که مسافت های طولانی را طی می کند استفاده می شود.

سیمرکو طراح و مجری خطوط تولید مواد غذایی کنسروی

گروه صنعتی سیمرکو طراح و اجرا کننده خط تولید کنسرویجات می باشد. تیم‌ تحقیق و توسعه سیمرکو همواره با رصد کردن فعالیت کارخانه‌های مختلف در زمینه تولید محصولات کنسروی، و با در نظر گرفتن پارامترهای موثر در طراحی یک خط تولید، نتایج تحلیلی خود را به‌روزرسانی می‌کند. برای راه اندازی خطوط تولید مورد نظرتان می توانید با مشاورین شرکت سیمرکو در زمینه برآورد هزینه، نحوه راه اندازی و تولید غذای کنسروی در ارتباط باشید. برای رزرو جلسه حضوری رایگان مشاوره راه اندازی این خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس