با گسترش روز افزون نگهداری از حیوانات خانگی در ایران خط تولید کنسرو غذای حیوانات خانگی بخصوص سگ و گربه یکی از خطوط تولید در حال رشد با بازار بالقوه بسیار مناسب است. خط تولید غذای کنسروی حیوانات خانگی و کنسرو غذای سگ طیف وسیعی از انواع غذاهای مخصوص حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، خرگوش و … را شامل می شود.

با استفاده از خط تولید کنسرو غذای حیوانات می توان محصولات زیر را تولید نمود:

– کنسرو غذای انواع نژاد سگ

کنسرو غذای گربه

– کنسرو غذای خرگوش

– پته

– چانک

– پوست خشک شده

– بستنی گربه

کنسرو غذای سگ و گربه از محبوب ترین و پر فروش ترین محصولات این خط تولید به شمار رفته و بیشترین سهم بازار را در تولید غذای کنسروی حیوانات خانگی را دارا می باشند.

محتویات غذای کنسروی سگ و گربه

هر برند تجاری که کنسرو غذای سگ تولید می کند دارای فرمولی منحصر به فرد داشته که محتویات آن لیستی از مواد تشکیل دهنده مخصوص به خود بوده و فرمول ویژه ای دارد. با این حال، بیشتر غذاهای سگ کنسروی با استفاده از روش های مشابه تولید می شوند. کنسرو غذای حیوانات خانگی مرغ، فرآورده های  گوشتی، آرد گندم، جگر حیوانات، گوشت گوسفند، گلوتن گندم، نخود فرنگی، هویج و … می تواند باشد. برای به دست آوردن درک کاملی از غذا سگ کنسروی باید بدانید که ازچه موادی تشکیل شده است.

خرد کردن و چرخ کردن مواد اولیه خام

اولین قدم در روند تولید کنسرو غذای سگ قطعه قطعه کردن و چرخ کردن مواد خام و اولیه است. تولید کنندگان غذای کنسروی حیوانات خانگی دارای لیستی از مواد تشکیل دهنده برای هر فرمول است، اما پایه و اساس بیشتر مواد غذایی کنسرو سگ گوشت است. در غذاهای سگ کنسروی از گوشت تازه و یا یخ زده استفاده می شود. در مرحله تولید، گوشت ها به قطعات کوچک تری خرد شده و آماده چرخ شدن می شوند . پس از چرخ شدن، به گوشت چرخ شده انواع ویتامین ها، مواد معدنی و گاهی اوقات نیز دانه ها افزوده می شود تا محصول خام تشکیل شود.

مخلوط کردن و پختن

پس از اینکه مواد اولیه به خوبی خرده شده و چرخ شدند داخل میکسر می شوند تا با یکدیگر به خوبی مخلوط شوند. در حالی که مواد اولیه در حال مخلوط شدن هستند ، به صورت کاملا محسوسی دمای میکسر افزایش می یابد به گونه که مواد تشکیل دهنده نشاسته شروع به ژلاتینی شدن نمونه و پروتئین شروع به دناتوره شدن می کند. حرارتی که به این مواد داده می شود باعث افزایش و بهبود طعم و بافت محصول نهایی است. غذاهای کنسروی که حاوی کربوهیدرات هستند باید در دماهای بالاتر از غذاهایی پخته شوند که تنها برای اطمینان از پخته شدن کامل نشاسته حرارت می بینند.

پر کردن و آب بندی قوطی ها

هنگامی که محصول نهایی به صورت کامل مخلوط و پخته شد آن را به دستگاه پرکننده / سینر انتقال داده می شود. این دستگاه برای پر کردن قوطی ها و اضافه کردن درب قوطی استفاده می شود. این دستگاه قوطی ها را به طور درزگیری نموده و دربشان را محکم می کند. این نوع ماشین می تواند ۳۰۰ تا ۶۰۰ قوطی در هر دقیقه را تحت پوشش قرار داده و تولید کند. یکی از مزایای غذای کنسروی این است که در این مرحله از خط تولید کنسرو غذای سگ ازز بالای  قوطی ها به آن ها بخار داده و سپس درب آن اضافه می شود. این دربگذاری به گونه ای صورت می پذیرد که محصول نهایی در شرایط خلا در قوطی ها جایگذاری شده و سپس قوطی ها خنک می شوند. اینگونه مهر و موم شدن محصول در قوطی سبب می شود که از خراب و فاسد شدن مواد موجود در کنسرو جلوگیری به عمل آید.  

استریل کردن قوطی ها

مرحله نهایی در فرایند ط تولید کنسرو غذای سگ و گربه استریل کردن قوطی است. پس از پر کردن و مهر و موم شدن قوطی ها، نوبت به استریل کردن آنها است. قوطی ها به دستگاهی منتقل می شوند که آنها را تا ۱۲۱ درجه سانتیگرادو  برای مدت سه دقیقه حرارت می دهند. ای عمل بسیار مهم بوده و برای از بین بردن هر گونه باکتری بالقوه خطرناکی مانند Clostridium botulinum استفاده می شود. پس از آنکه قوطی ها استرلیزه شده اند، قبل از برچسب گذاری و توزیع برای فروش خنک می شوند.

ظرفیت‌های خط تولید کنسرو غذای سگ و گربه که رواج بیشتری در ایران دارند، عبارتند از:

۲ الی ۳ هزار عدد قوطی کنسرو غذای سگ و گربه در ۸ ساعت کاری

۳ الی ۵ هزار عدد قوطی کنسرو غذای سگ و گربه در ۱۲ ساعت کاری

۶ الی ۱۰ هزار عدد قوطی کنسرو غذای سگ و گربه در ۲۴ ساعت کاری

طرح توجیهی خط تولید غذای حیوانات خانگی

در مقاله طرح توجیهی خط تولید غذای حیوانات خانگی به صورت جامع تمامی هزینه های راه اندازی خط تولید کنسرو غذای سگ مورد بررسی قرار گرفته شده است. در زیر به صورت مختصر برخی المان های اقتصادی مرتبط با هزینه های خط تولید کسنرو غذای سگ ارائه شده است.

لیست ماشین آلات خط تولید غذای حیوانات خانگی

اولین فاکتور مهم در راه اندازی یک خط تولید ماشین آلات آن است. در زیر لیستی از ماشین آلات مورد نیاز ارائه شده است. ماشین آلات موجود در این خط، به صورت کلی شامل ماشین آلات آماده سازی، تولید و بسته بندی می باشند. مهم ترین ماشین آلاتی که در خط تولید و بسته بندی غذای حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

  • وان آماده سازی
  • میز کار
  • پاتیل گردان
  • چرخ گوشت
  • اگزاست
  • دربند ۴ هد
  • دیگ بخار
  • جت پرینتر
  • شیرینک پک

میزان انرژی های های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید غذای سگ به صورت تقریبی معادل جدول زیر است:

نوع انرژی مصرفی میزان مصرف
برق مصرفی ۱۰ کیلووات
گاز مصرفی ۱۰۰ متر مکعب
آب مصرفی ۱۵ متر مکعب

برآورد هزینه خط تولید کنسرو غذای سگ و گربه

خط تولید غذای سگ و گربه در حالت کلی از جمله خطوط با هزینه پایین به شمار می آیند. هزینه کلی برای اجرای این خط با توجه به نوع و تعداد ماشین آلات تعیین می شود. به طور معمول هزینه راه اندازی خط تولید کنسرو غذای حیوانات خانگی برای ظرفیت ۲ تا ۳ هزار قوطی در روز، عددی کمتر از یک میلیارد تومان برآورد می شود. با این حال، در حالتی که راه اندازی این خط با کمترین هزینه مد نظر باشد، می توان با استفاده از ماشین آلات اورهال تا ۴۰ درصد از هزینه های اولیه را کاهش داد.

کارخانه تولید غذای سگ و گربه در ایران

همانطور که در بالا ذکر شد ظرفیت موجود برای غذای مورد نیاز حیوانات خانگی از یک سو و ممنوعیت واردات غذای حیوانات خانگی از سوی دیگر بستر مناسبی را برای سرمایه گذاری در این حوزه فراهم آورده است. گروه صنعتی سیمرکو اولین طراح و مجری خط تولید کنسرو غذای سگ در ایران تا کنون ۲ کارخانه در این حوزه را به صورت کامل راه اندازی نموده است.

ظرفیت های موجود در این بازار می تواند سرمایه گذاری امن و کم ریسکی در حوزه سرمایه گذاری در صنایع غذایی با سرمایه اندک باشد.

غذای سگ ایرانی | کنسرو غذای سگ ایرانی

به دلیل ممنوعیت واردات کنسرو غذای سگ شرایط برای تولید کنندگان ایرانی فراهم شده است تا با سرمایه گذاری اندک به عنوان اولین تولید کنندگان کنسرو غذای سگ ایرانی دست به کار شوند. از سوی دیگر برتری هایی که کنسرو غذای سگ نسبت به غذای خشک سگ دارد محبوبیت این محصول را افزایش داده است.

راه اندازی خط تولید غذای سگ

تیم‌ تحقیق و توسعه سیمرکو همواره با رصد کردن فعالیت کارخانه‌های مختلف در زمینه تولید محصولات کنسروی، و با در نظر گرفتن پارامترهای موثر در طراحی یک خط تولید، نتایج تحلیلی خود را به‌روزرسانی می‌کند.  برای راه اندازی خط تولید غذای سگ می توانید با مشاورین شرکت سیمرکو در زمینه برآورد هزینه، نحوه راه اندازی و تولید غذای کنسروی حیوانات خانگی در ارتباط باشید. برای رزرو جلسه حضوری رایگان مشاوره راه اندازی این خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.