در حال بارگذاری...
آشنایی با خط تولید ربآشنایی با خطوط تولیدآشنایی با ماشین‌آلاتآشنایی با ماشین‌آلات تولید

دستگاه کانتینیوس رب | عملکرد کانتینیوس | قیمت کانتینیوس رب

دستگاه کانتینیوس رب | عملکرد کانتینیوس | قیمت کانتینیوس رب

دستگاه کانتینیوس رب به جرات می توان گفت مهمترین دستگاه خط تولید رب گوجه فرنگی است. اهمیت و فرآیندی که دستگاه تغلیظ کننده کانتینیوس در تولید رب گوجه فرنگی دارد با ارزش ترین قسمت خط تولید بوده و کیفیت محصول نهایی در این مرحله تعیین می گردد. طراحی و راه اندازی دستگاه کانتینیوس نیازمند دانش و فناوری بسیار بالا بوده و در صورت استفاده از مدرن ترین دستگاه می تواند امید داشت تا محصولی با بالاترین کیفیت تولید نمود.

دستگاه کانتینیوس چیست

دستگاه کانتینیوس رب همان دستگاه تغلیظ کننده است که از نوع کانتینیوس می باشد. همانطور که در مقاله دستگاه تغلیظ کننده بچ عرض شد، دستگاه های تغلیظ کننده دارای دو نوع مهم بچ و کانتینیوس هستند. نوع بچ به دستگاهی گفته می شود که در آن ماده ای که می خواهد تغلیظ شود در دستگاه به یک میزان مشخص قرار گرفته عمل تغلیظ بر روی آن صورت می پذیرد و با رسیدن به غلظت خاص از آن خارج می گردد.

اما دستگاه تغلیظ کانتینیوس همانطور که از نامش نیز مشخص می باشد عمل تغلیظ را به صورت ادامه دار انجام می دهد. عمل تغلیظ بدین صورت خواهد بود که گوجه وارد دستگاه شده و در انتها نیز با بریکس مورد نیاز از کانتینیوس خارج خواهد شد. استفاده از دیگ تحت خلا کانتینیوس در ظرفیت های بالا مقرون به صرفه تر خواهد بود و به هیچ عنوان استفاده از آن در ظرفیت های پایین توصیه نمی گردد.

دستگاه کانتینیوس رب 5

عملکرد دستگاه کانتینیوس

عملکرد دستگاه کانتینیوس رب همانند تمامی دستگاه های تغلیظ کننده یا اواپراتورها از بین بردن آب از یک مخلوط است. این کار با بخاری که از دیگ بخار وارد دیگ های تحت خلا می آید صورت می پذیرد. دستگاه کانتینیوس دارای از دیگ های تحت خلا تشکیل شده است که عملیات حرارت دیدن در آن ها صورت می پذیرد. این دیگ ها به یکدگیر متصل بوده و در طول مسیر با هم ارتباط دارند. دیگ اول ورودی آب گوجه و دیگ آخر نیز خروجی رب با بریکس مورد نیاز را خواهد داشت.

در حقیقت آب گوجه فرنگی در هر کدام از دیگ های تحت خلا به یک بریکس خاصی می رسد. و در نهایت در آخرین دیگ به بریکس مورد نیاز خواهد رسید. به صورت کلی عملکرد دستگاه کانتینیوس رب مانند دیگر اواپراتورها بوده که در ادامه به ثورت تخصصی تر روند کار آن توضیح داده خواهد شد.

دستگاه کانتینیوس چگونه کار می کند

در این بخش با جزییات بیشتری به نحوه عملکرد دستگاه کانتینیوس پرداخته می شود. دستگاهی که در این مرحله توضیح داده خواهد شد دستگاه کانتینیوس سه مرحله ای است. طراحی دیگ های پخت تحت خلا که در دستگاه کانتینیوس استفاده می شود به المان های بسیاری وابسته است که یکی از آن ها درجه حرارتی است که وارد آن می شود.

در ساختار و سیستم دستگاه کانتینیوس ۲ ورودی و ۳ خروجی وجود دارد. ورودی ها بخار آبی است که از دیگ بخار وارد شده و همچنین آب گوجه فرنگی می باشد. و اما خروجی ها آب کندانس ، بخار آب گوجه و آب گوجه تغلیظ شده است. در حقیقت بر اساس تعداد دیگ های که در هر دستگاه کانتینیوس رب وجود دارد ورودی اول که دو مورد اشاره شده در بالا باشد تبدیل به خروجی ها شده و همان خروجی ها سوای آب کندانس ورودی دستگاه بعدی خواهند بود.

حال ۳ خروجی وجود دارد بخار آبی که از آب گوجه فرنگی بخار شده که از سمت بالای دیگ خارج می شود. بخار آب که سرد شده که به آن کندانس گفته می شود. آب کندانس به دیگ بخار برای دوباره داغ شدن با ز می گردد. و در نهایت آب گوجه ای که بریکس یا همان غلظت آن افزایش یاقته است.

به طور مثال همانگونه که از تصویر بالا نیز مشخص می باشد از بالای دیگ پخت بخار آب وارد لوله های عمودی که داخل دیگ پخت وجود دارد می شود و دمای آن را به ۸۲ درجه سانتیگراد میرساند. آب گوجه ای نیز از بالای دیگ وارد آن شده و از لوله های که داغ هستند عبور می کند. عبور نمودن آن از این لوله ها باعث می شود تا تغلیظ شده و آب آن بخار شود.

طرز کار دستگاه کانتینیوس رب

دستگاه کانتینیوس رب 4

بخار آبی که از دیگ شماره ۱ حاصل از تبخیر خارج می شود وارد دیگ دوم شده و عمل داغ نمودن لوله ها را انجام میدهد. و همین روند ادامه پیدا می کند تا به دیگ بعدی برسد. ساختر کلی دستگاه کانتینیوس رب بدینصورت می باشد.

هر چه دمایی که بخار آب ورودی دارد به دمایی که در دیگ در حال تغلیظ است نزدیک تر باشد بهتر است. آب گوجه خارج شده از پری هیتر دارای دمای  ۸۵ درجه است. بالانس تانک باید بتواند این درجه حرارت را برای ما حفظ کند. و اگر دمای تغلیظ ما در دیگ بخت اول ۷۵ درجه است ما ناچاریم تا دمای آب گوجه بالانس تانک را تا ۷۵ کاهش دهیم. اگر چنین اتفاقی رخ دهد و دمای آن بالا باشد تغلیظ انجمادی صورت می پذیرد.

بنابراین دمای آب گوجه وردوی باید به زیر ۷۰ درجه سانتیگراد کاهش پیدا نماید تا وارد دیگی بای دمای ۷۵ درجه شود. طراحی دیگ های پخت به دو صورت است. حالتی که آب گوجه وارد محفظه بیرونی لوله های داغ می شود. و حالت دوم که آب گوجه وارد لوله های طراحی شده می گردد. معمولا حالت دوم در دستگاه تغلیظ کننده رب اتفاق می افتد.

میزان خلا که پمپ های خلا در حال ایجاد نمودن هستند از دیگ مرحله اول به دیگ آخر افزایش می یابد. هر چه میزان خلا افزایش یابد در دمای پایین تری عمل تغلیظ صورت خواهد پذیرفت. و دارای مزایای فراونی بوده چون کیفیت رب حفظ می گردد.

نحوه کارکرد دستگاه کانتینیوس رب

چند مرحله ای کردن اواپراسیون به دلیل مقرون به صرفه کردن کار است. بخش تغلیظ یکی از پر هزینه ترین بخش های خط تولید است. دو نوع بخار آب در فرآیند دستگاه کانتینیوس وجود دارد. یکی بخار آب حاصله است که وارد دیگ بعدی برای داغ نمودن لوله های آن می کند. و دیگری بخار آب سرد شده ای است که به مخزن کندانس باز می گردد.

دستگاه کانتینیوس رب 3

به طور کلی تمامی جریان هایی که در دستگاه کانتینیوس وجود دارد به دو نوع اجباری و طبیعی است. منظور از جریان طبیعی حرکت هوای گرم و سرد و جابجایی آن می گویند. اگر در دستگاه کانتینیوس رب این حالت اتفاق افتد بدان جریان نرمال گفته می شود. در غیر اینصورت و انجام آن با پمپ بدان جریان اجباری اطلاق می شود. این عمل در دستگاه کانتینیوس برای موادی استفاده می شود که ویسکوزیته بالایی دارند.

برای ورودی دستگاه کانتینیوس معمولا دو عملکرد در نظر گرفته می شود. یا از سمت پایین و یا از بالا وارد دیگ می شود. معمولا پایین رونده ها در زمان کوتاه تری عمل تبخیر صورت می پذیرد. عمل تبخیر در همان زمانی که آب گوجه از لوله ها به سمت پایین جریان دارد صورت می گیرد.

ساختار داخلی دستگاه کانتینیوس رب

فاصله بین لوله ها و در حقیقت ضخامت لوله ها در دیگ های پخت باید یکسان باشد. در صورت موازی نبود لوله ها بخصوص در پایین رونده ها عمل تبخیر یکنواخت صورت نمی پذیرد. تخلیه رب گوجه فرنگی که همان محصول نهایی است در هر مرحله ای امکان پذیر است. در صورت وجود بریکس متر به صورت دستی و یا اتوماتیک در هر مرحله می توان رب را تخلیه نمود.

تا ۷ مرحله می توان عمل اواپراسیون را انجام داد. البته به دلیل اینکه هر دیگ پخت نیازمند یک پمپ خلا مخصوص به خود می باشد کار هزینه بری است. با وجود اینکه هر چه تعداد مراحل بیشتر باشد محصول باکیفیت تری خواهیم داشت. اصولا ۳ مرحله می تواند برای دستگاه کانتینیوس کافی باشد.

طراحی داخل دستگاه کانتینیوس

طراحی داخل دستگاه کانتینیوس رب دارای انواع گوناگونی است. اصولا بر اساس نوع محصول و حساس بودن آن دیگ های پخت انواع مختلفی دارند. لوله های تعبیه شده در داخل دیگ پخت می تواند عمودی و افقی طراحی شود.

قطر لوله های دستگاه کانتینیوس می تواند بسیار متفاوت باشد که همگی به طراحی وابسته است. از نظر ورودی بخار آب و آب گوجه دستگاه کانتینیوس به دو نوع تقسیم می شود. دستگاه کانتینیوسی که آب بخار و آب گوجه در یک دیگ وارد می شوند. و نوعی که بخار از آخرین دیگ وارد شده و ورودی در اولین دیگ صورت می پذیرد. نوع دوم برای محصولاتی که بسیار حساس هستند و نمی توانند در معرض مستقیم حرارت باشند صورت می پذیرد.

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه کانتینیوس

در زمان خرید دستگاه کانتینیوس که یکی از مهمترین ماشین آلات خط تولید رب گوجه است نکاتی را باید در نظر گرفت که در ادامه بدان پرداخته می شود. طراحی دستگاه تغلیظ کننده رب یکی از مهمترین المان هایی است که باید در نظر گرفته شود.

بر اساس محصول نهایی و ورودی اواپراسیون طراحی دستگاه کانتینیوس رب نیز متفاوت خواهد بود. فشار داخل دستگاه کانتینیوس باید دائما توسط اپراتور چک شود. درجه حرارت رب ورودی و ضریب انتقال حرارت بدنه بسیار مهم بوده و در کارایی نهایی دستگاه کانتینیوس بسیار موثر است.

فاکتور اکانومیک یکی از فاکتورهایی است که در زمان خرید یک دستگاه کانتینیوس باید در نظر گرفته شود. این متغیر به نسبت ظرفیت تبخیر به مصرف بخار است. ظرفیت تبخیر مقدار آب گوجه که در ساعت خارج می شود. معمولا در حالت ایده آل بهترین عدد برای این فاکتور ۱ است.

دستگاه کانتینیوس رب 2

خلا که در آب گوجه وجود دارد ۲۴ تا ۲۵ اینچ جیوه یعنی کمتر از ۱ بار باشد. هر چه طراحی درست باشد و فاکتورهای ارائه شده دقیق تر باشد بازدهی این مرحله ما افزایش پیدا می کند. دبی جرمی بخار، گرمای نهان یا آنتالپی، دمای بخار ورودی، دمای آب گوجه ورودی، فشار موجود در دیگ تحت خلا و … همه از فاکتورهای اصلی است.

مشخصات فنی دستگاه کانتینیوس رب

 • جنس: استیل ضدزنگ ۳۱۶
 • سیستم: اکترومکانیک و دستی
 • ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): ۸۷۳ × ۵۲۸ × ۱۱۰۰ سانتی‌متر
 • ظرفیت: ۱۲۰۰ الی ۴۵۰۰ تن در ۲۴ ساعت
 • مزیت: دارای کندانسور با قطر ۱۲۷ سانتی‌متر که شامل شبکه‌های مشبک است و همچنین دارای ۴ پمپ با مشخصات زیر:
 • الکتروپمپ سیرکولاسیون با توان ۹۰ کیلو وات و دور موتور ۱۰۰۰ دور در دقیقه
 • الکتروپمپ آب با توان ۵۵ کیلو وات و دور موتور ۱۴۰۰ دور در دقیقه
 •  الکتروپمپ وکیوم با توان ۱۵ کیلو وات و دور موتور ۱۰۰۰ دور در دقیقه
 • الکتروپمپ ستخلیه با توان ۷ کیلو وات

قیمت دستگاه کانتینیوس

دستگاه کانتینیوس خط تولید رب گوجه فرنگی یکی از گران قیمت ترین ماشین آلات خط تولید رب است. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که قسمت اعظم قیمت خط تولید رب گوجه مرتبط با دستگاه کانتینیوس است. البته قیمت دستگاه کانتینیوس به المان های بسیاری وابسته است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می گردد.

 • – قیمت ارز
 • – تعداد مرحله های دستگاه کانتینیوس
 • – نو و یا اورهال بودن دسگاه
 • – ظرفیت مورد نیاز مشتری
 • – نوع پمپ خلا مورد استفاده شده در دستگاه

سیمرکو طراح و مجری خطوط تولید مواد غذایی کنسروی

گروه صنعتی سیمرکو طراح و اجرا کننده خط تولید کنسرویجات می باشد. تیم‌ تحقیق و توسعه سیمرکو همواره با رصد کردن فعالیت کارخانه‌های مختلف در زمینه تولید محصولات کنسروی، و با در نظر گرفتن پارامترهای موثر در طراحی یک خط تولید، نتایج تحلیلی خود را به‌روزرسانی می‌کند. برای راه اندازی خطوط تولید مورد نظرتان می توانید با مشاورین شرکت سیمرکو در زمینه برآورد هزینه، نحوه راه اندازی و تولید غذای کنسروی در ارتباط باشید. برای رزرو جلسه حضوری رایگان مشاوره راه اندازی این خط تولید با دفتر مرکزی سیمرکو تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس