طرح توجیهی غذای سگ و گربه می تواند اولین اقدام موثر در تولید و راه اندازی کارخانه غذای حیوانات خانگی باشد. طرح توجیهی یا Feasibility Study Report عبارت است گزارشی که توجیه پذیری یک طرح صنعتی را از جنبه های مختلف بررسی می نماید تا سرمایه گذار و یا سرمایه گذاران را مجاب به شروع یک کسب و کار نماید. در زیر به صورت اختصار در مورد طرح توجیهی کارخانه غذای حیوانات خانگی سخن گفت خواهد شد.

ممکن است در ابتدای امر نگارش طرح توجیهی به ظاهر ساده به نظر برسد، در حالیکه متضمن جستجو در زمینه های مختلف از جمله ارزیابی رقبا، ملاحظات مالی و فنی و دست آخر عوال توجیه پذیر برای راه اندازی طرح خواهد بود. برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا راضی نمودن یک سرمایه گذار کار بس دشوار است و تا توجیه اقتصادی برای کار وجود نداشته باشد، وی اقدام نخواهد نمود.

چرا طرح توجیهی تولید غذای سگ ؟

فارغ از اینکه برای داشتن یک طرح توجیهی مناسب نیازمند محصول و یک ایده نوین و هوشمندانه وجود دارد، زمان مناسب برای بررسی توجیه پذیری خود یکی از عوامل موثر در یک ایده محسوب می شود. همانگونه که در مقاله ممنوعیت واردات غذای حیوانات خانگی خواندید، واردات غذای سگ و گربه و دیگر حیوانات خانگی به طور کامل ممنوع شد. این اقدام دولت فرصتی ایده آل را می تواند برای راه اندازی خط تولید غذای سگ را فراهم سازد چون از یک سو با قطع شدن واردات نیاز داخلی وابسته به یک محصول داخلی و مطمئن خواهد بود، از سوی دیگر با افزایش تقاضای افراد به نگهداری حیوانات خانگی بازار بالقوه ویژه ای در این زمینه ایجاد شده است.

پیشتر نیز اشاره نمودیم که تمامی کسب و کارهای تازه پیش از اینکه اقدام به تولید کنند باید طرح توجیهی تهیه کنند. مجموعه ای از گزارش های کمی در مورد مسیری که روند تولید قرار است طی کند تا اقدامات بعدی که می تواند بازاریابی و گسترش کسب و کار تا صادرات محصل منحصر به فرد باشد.

نکات زیر می تواند عوامل توجیه پذیر بودن احداث کارخانه غذای حیوانات خانگی باشد.

 • ممنوعیت واردات نمونه های خارجی و نیاز به محصول داخلی
 • طراحی و راه اندازی صفر تا صدی خطوط تولید غذای حیوانات خانگی کاملا ایرانی
 • نیاز به ایجاد اشتغال در شرایط کنونی کشور
 • راه اندازی محصول مورد نیاز کشور در راستای رونق تولید
 • تامین مواد اولیه کاملا ایرانی و دسترس
 • سرمایه اولیه نسبات کم در برابر صنایع دیگر حتی دیر صنایع غذایی مانند ماکارونی و چیپس
 • نداشتن رقبای قدرتمند به دلیل تازه تاسیس بودن کارخانجات

طرح توجیهی غذای سگ سال ۹۸ | طرح توجیهی غذای سگ و گربه

مولفه های کلیدی در یک طرح توجیهی

طرح های توجیهی دارای مولفه های گوناگونی است که کسب و کار تازه تاسیس را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهد. به صورت کلی مولفه های زیر مهمترین المان های ارائه شده در یک طرح توجیهی است.

 • فنی و تکنیکی
 • عملیاتی و اجرایی
 • مالی و اقتصادی
 • برنامه زمان بندی مدون
 • موارد قانونی

طرح توجیهی کارخانه غذای حیوانات خانگی | طرح توجیهی تولید کنسرو غذای سگ

یکی از موارد مهمی که در یک طرح توجیهی باید بدان پرداخته شود قابلیت عرضه محصول در بازار است. در مورد طرح توجیهی کارخانه غذای حیوانات خانگی پیشتر گفته شد که با ممنوعیت واردات محصولات و نمونه های خارجی تقریبا می تواند گفت که تمامی رقبای خارجی از صحنه رقابت حذف شده اند و فضا برای تولید کنندگان داخلی فراهم آمده است.

سطح تقاضای محصول دومین عاملی است که می تواند در طرح توجیهی مورد بررسی قرار بگیرد. در تولید کنسرو غذای سگ و گربه می تواند اظهار نمود که بر اساس امار مندرجه در مورد واردات این محصول خارجی در سال ۹۷ به میزان ۱۰ میلیون دلار این محصول وارد کشور شده است. بر اساس قیمت این محصول عدد ۷۰۰ تن در سال بدست خواهد آمد که با محسابات صورت گرفته توسط متخصصین اقتصادی برای تامین این تقاضا نیازمند ۲۰ تا ۲۵ کارخانه تولید این محصولات خواهیم بود که به دلیل نوپا بودن این ایده فضای رقابتی چندانی در این زمینه وجود ندارد.

جاویژه ها (Niche market ) یا همان فضاهای اشغال نشده بازار غذای حیوانات خانگی موضوعی است که می تواند در طرح توجیهی احداث کارخانه غذای حیوانات ارائه شود. با قطع شدن واردات غذای حیوانات و موجود نبودن رقبای داخلی جدی در این عرصه، فضاهای اشغال نشده فراوانی در این حوزه صنعتی وجود دارد که می تواند سرمایه گذاررا قانع به احداث کارخانه مورد نیاز نماید.

بازار هدف غذای حیوانات خانگی به دلیل گستردگی انواع حیوانات خانگی و افزایش روز افزون واردات این حیوانات بازاری رو به رشد و در عین حال ثابت را ایجاد نموده است. کالاهای مصرفی مانند مواد غذایی یکی از ایمن ترین حوزه های تولید به شمار می رود که در حال حاضر غذای سگ و گربه با بازار موجود می تواند گزینه های مناسب در این حوزه باشد.

طرح توجیهی احداث کارخانه غذای حیوانات

قالب گزارش طرح توجیهی

هر طرح توجیهی دارای قالب و ساختاری منحصر به فرد است. اما به طور کلی تمامی طرح های توجیهی دارای چهارچوبی خاص هستند که می توان آن ها را به عم تعمیم داد. در زیر می توانید مهمترین بخش های یک طرح توجیهی را بر اساس ترتیبی که در گزارش ذکر می شود مشاهده کنید.

 • خلاصه‌ی اجرایی
 • مشخص کردن ایده
 • تحلیل بازار
 • سودآوری و هزینه‌های عملکردی
 • نتیجه‌گیری و توصیه‌ها

سخن آخر طرح توجیهی تولید غذای سگ

نباید فراموش نمود که در ارائه یک طرح توجیهی مناسب تمامی جنبه ها حتی ضرور و زیان در سال های اولیه کار در نظر گرفته شود. طرح توجیهی باید سرمایه گذار را توجیه کند که ممکن است درکار شکست داشته باشد، البته که اگر کار با بررسی و ارزیابی دقیق شروع و اجرایی شود هیچگاه مشکلی پیش نخواهد آمد.

برای اینکه طرح در میانه راه به سدی برخورد نکند از ابتدای راه باید تمامی چالش ها و موضوعات بررسی شده باید که در نهایت برخی آن ها ارائه می شود. آیا بازار مصرف مناسب و مطلوبی در داخل و یا خارج از مرزها برای غذای سگ و گربه ایرانی وجود دارد؟ چگونه باید به این بازار ورود کنیم؟ محصولات کمی و کیفی محصول ارائه شده چه شرایطی دارد؟ پارامترهای تاثیرگذار بر بازار تولید غذای حیوانات خانگی چه هستند؟ ریسک های مهم در تولید غذای حیوانات خانگی چیست؟