در حال بارگذاری...
آشنایی با ماشین‌آلات تولید

معرفی تجهیزات خط تولید صنایع غذایی ـ ماشین آلات پر کن

در خطوط تولید صنایع غذایی تجهیزات و ماشین‌آلات زیادی وجود دارند. هر یک از این تجهیزات و ماشین‌آلات وظیفه‌ای منحصر به فرد در خط تولید انجام می‌دهند. یکی از ماشین‌آلات و تجهیزات کلیدی و مهم در خط تولید انواع کمپوت و کنسرو، ماشین آلات پرکن می‌باشد. ماشین آلات پرکن در خط تولید کنسرو و کمپوت با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات خط تولید انتخاب می‌شوند. به طور کلی ماشین آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت از نظر نوع عملیات به سه دسته‌ی دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم می‌شوند. این دسته‌بندی بر اساس میزان دخالت نیروی انسانی در فرایند پرکردن در خط تولید تعیین می‌شود. در حال حاضر ماشین‌آلات تمام اتوماتیک پر کن در خطوط تولید مورد توجه بسیاری از تولید‌کنندگان قرار گرفته ‌است. این نوع از دستگاه‌های پرکن از سرعت و دقت بالایی برخوردار می‌باشند که این ماشین‌ آلات را برای استفاده در انواع خطوط تولید با ظرفیت بالا مناسب جلوه می‌دهد. در ادامه قصد داریم تا با انواع ماشین‌آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت بیشتر آشنا شویم. انواع تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت رایج و مورد استفاده عبارتند از:

 • ماشین پر کن دو پیستون خطی
 • ماشین پر کن سه پیستون خطی
 • ماشین پر کن شش نازله پنوماتیک
 • ماشین پرکن هشت پیستون روتاری
 • ماشین پرکن هجده نازله روتاری

همانطور که مشاهده کردید، ماشین آلات پرکن در خط تولید کنسرو در سه کلاس خطی، پنوماتیک و روتاری تولید می‌شوند. دلیل نام‌گذاری هر یک به تکنولوژی اصلی و پایه‌ای بکار ‌رفته در آن‌ها باز می‌گردد. ماشین پرکن خطی به نوعی از ماشین‌ آلات پرکن گفته می‌شود که دارای نوار ترانسپورت خطی می‌باشد. ماشین آلات پر کن پنوماتیک نیز به آن دسته از ماشین آلات پرکن خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو گفته می‌شود که به کمک فشار هوا عملیات مربوط به پر کردن را انجام می‌دهند.

دسته‌ی سوم از ماشین آلات پرکن خط تولید کمپوت و کنسرو انواع ماشین پرکن روتاری می‌باشد. این نوع از ماشین‌های پرکن به کمک حرکات چرخشی روتاری عملیات پرکردن را انجام می‌دهند. هر یک از این سه کلاس ماشین آلات پرکن خط تولید کمپوت و کنسرو، با توجه به ظرفیت خط تولید دارای انواع متفاوت با ویژگی‌های خاصی می‌باشند که در ادامه موضوع اصلی بحث ما خواهد بود.

 

ماشین پرکن دو پیستون خطی

یکی از ماشین آلات خط تولید کنسرو و کمپوت ماشین پرکن دو پیستون خطی می‌باشد. همانطور که از نام این ماشین پرکن بر می‌آید، این ماشین از نوع ماشین آلات پر کن خط تولید کمپوت و کنسرو خطی و پیستونی می‌باشد

یکی از ماشین آلات خط تولید کنسرو و خط تولید کمپوت، ماشین پرکن دو پیستون خطی می‌باشد. همانطور که از نام این ماشین پرکن بر می‌آید، این ماشین از نوع ماشین آلات پر کن خط تولید کمپوت و کنسرو خطی و پیستونی می‌باشد. ماشین پر کن دو پیستون خطی، با استفاده از از نوار ترانسپورت تعبیه شده در روی دستگاه قوطی‌ها را به زیر پیستون‌های پر کن هدایت می‌کند و به کمک جلو و عقب رفتن پیستون‌، قوطی‌ها را پر می‌کند.

این دستگاه مناسب بیشتر مناسب خطوط تولیدی می‌باشد که از مایعات غلیظ و نیمه‌غلیظ استفاده می‌کنند. ماشین پرکن دو پیستون خطی تماماً از جنس استیل می‌باشد و دارای عملکرد الکترومکانیکی و پنوماتیکی می‌باشد. بخش انتقال در نوار ترانسپورت عملکردی الکترومکانیکی داشته و پیستون‌ها به صورت پنوماتیکی عمل می‌کنند.

این دستگاه قادر است در هر ساعت به صورت تقریبی ۱ تن محصول را در قوطی‌های نیم کیلویی و ۱.۵ الی ۲ تن محصول را در قوطی‌های ۱ کیلویی بریزد. مصرف انرژی این پرکن، ۳ کیلووات برق سه فاز می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی‌های این پرکن عبارتند از:

 • دارای تابلوی برق ضد حرارت و ضد آب ساخت کشور ترکیه
 • دارای ۲ عدد کنترل از راه دور Santerno ایتالیا
 • سیستم گردش واد پنوماتیکی در سیلندر‌ها به منظور جلوگیری از دو فاز شدن محصولات
 • برخورداری از دو سنسور قطع اضطراری برای استفاده در شرایط خاص
 • برخورداری از سیستم CIP به منظور شستشوی خودکار سیلندر‌ها و مخزن دپو
 • مجهز به مخزن دپو به حجم ۱۶۰ لیتر به همراه سیستم گرمکن جداره مخزن
 • مجهز به سیستم کنترل سطح محصول در مخزن دپو

 

ماشین  پرکن سه پیستون خطی

ماشین پر کن سه پیستون خطی نیز یکی دیگر از تجهیزات پر کن در خط تولید کنسرو و رب گوجه فرنگی می‌باشد. این ماشین دربندی بیشتر در خطوط تولید محصولاتی که از غلظت بالایی برخوردارند مورد استفاده قرار می‌گیرد

ماشین پر کن سه پیستون خطی نیز یکی دیگر از تجهیزات پر کن خط تولید کنسرو و خط تولید رب گوجه فرنگی می‌باشد. این ماشین دربندی بیشتر در خطوط تولید محصولاتی که از غلظت بالایی برخوردارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماشین پرکن سه پیستون خطی همان نوع دو پیستون دارای یک نوار ترانسپورت می‌باشد که به کمک آن قوطی‌ها به زیر نازل می‌رسند و توسط پیستون‌ها پر می‌شوند. پیستون‌ها با حرکات رفت و برگشتی عمل پر کردن را انجام می‌دهند.

پرکن سه پیستون خطی تماماً از جنس استیل می‌باشد و دارای عملکرد الکترومکانیکی و پنوماتیکی می‌باشد. این دستگاه پرکن در صورتی که قوطی‌های یک کیلویی را پر کند دارای ظرفیت ۳ الی ۵.۳ تن در ساعت بوده و در صورتی که قوطی‌های نیم کیلویی را پر کند، دارای ظرفیت ۵.۱ تن در ساعت می‌باشد. با توجه به ظرفیت نسبتاً بالا، این پرکن برای استفاده در انواع خطوط تولید با ظرفیت متوسط و حتی بالاتر ازآن نیز مناسب می‌باشد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه پرکن عبارتند از:

 • مجهز به تابلوی برق ضد آب و ضد حرارت ساخت کشور ترکیه
 • مجهز به ۲ عدد کنترل از راه دور Santerno ساخت کشور ایتالیا
 • مجهز به سیستم گردش مواد به منظور پیشگیری از سرد شدن محصول در سیلندر‌ها و ۲ فاز شدن آن
 • مجهز به ۲ عدد سنسور قطع اضطراری سیستم
 • برخورداری از سیستم شستشوی خودکار CIP مخصوص شستشوی سیلندر‌ها و مخزن دپو
 • مجهز به مخزن دپو به ظرفیت ۱۶۰ لیتر به همراه جدار گرم کن
 • مجهز به سامانه کنترل سطح مخزن

این ماشین پرکن در میان سایر ماشین آلات پرکن خط تولید کمپوت، خط تولید کنسرو و خط تولید رب گوجه فرنگی به عنوان یکی از بهترین مدل‌ها محسوب می‌شود. ظرفیت و سرعت بالا به همراه برخورداری از امکانات امنیتی متعدد، کار با این ماشین پرکن را بسیار ساده و به صرفه می‌کند.

 

ماشین پرکن شش نازله پنوماتیک

دستگاه پرکن شش نازله پنوماتیک مناسب انواع خطوط تولیدی می‌باشد که محصولات آن، از نوع مایعات رقیق می‌باشد

دستگاه پرکن شش نازله پنوماتیک مناسب انواع خطوط تولیدی می‌باشد که محصولات آن، از نوع مایعات رقیق می‌باشد. این ماشین یکی از مناسب‌ترین ماشین آلات پرکن خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو با ظرفیت بالا می‌باشد. این ماشین به دلیل برخورداری از شش نازل پنوماتیک سرعت قابل ملاحظه‌ای در پرکردن قوطی‌ها دارد. عبارت پنوماتیک اشاره به استفاده از باد و فشار هوا در عملکرد دستگاه می‌باشد.

پس از آماده‌سازی مواد اولیه‌ی کنسرو و کمپوت، از طریق مخزن تعبیه شده در قسمت فوقانی دستگاه، محصولات برای پر شدن در قوطی به نازل‌ها انتقال می‌یابند. نازل‌ها با استفاده از تکنولوژی پنوماتیک، با حرکات رفت و برگشتی، قوطی‌ها از محصول پر می‌کنند. در این مدل از ماشین آلات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت نحوه‌ی چینش نازل‌ها به صورت خطی می‌باشد.

پر کن شش نازله پنوماتیک در صورتی که به منظور پر کردن قوطی‌های یک کیلویی مورد استفاده قرار بگیرد، قادر است در هر ساعت در حدود ۱.۵ الی ۲ تن محصول را در قوطی‌ها پر کند. اما اگر از قوطی‌های نیم کیلویی استفاده شود، ظرفیت این دستگاه تقریباً برابر ۱ تن در ساعت خواهد بود.

این ماشین پرکن تماماً از جنس استیل بوده و در مقابل خوردگی و زنگ مقاوم می‌باشد. همانطور که گفته شد این دستگاه دارای عملکرد الکترومکانیکی و پنوماتیکی می‌باشد. این پرکن به کمک میله‌های تعبیه ‌شده بر روی نوار ترانسپورت، عمل پر کردن قوطی‌ها به صورت پیوسته و منظم انجام می‌دهد.

مهم‌ترین ویژگی‌های ماشین پرکن شش نازله پنوماتیک عبارتند از:

 • مجهز به تابلو برق ضد آب و ضد حرارت (ساخت کشور ترکیه)
 • مجهز به دو کنترل از راه دور Santerno ساخت ایتالیا
 • مجهز به سامانه گردش مواد به منظور جلوگیری از سرد شدن محصولات در سیلندر‌ها و ۲ فاز شدن آن‌ها
 • مجهز به دو سنسور به منظور توقف دستگاه در شرایط اضطراری
 • مجهز به سامانه CIP برای شستشوی خودکار سیلندر‌ها و مخزن دپو به وسیله‌ی بخار و آب داغ
 • مجهز به مخزن دپو به حجم ۱۶۰ لیتر به همراه جدار گرم‌کن
 • دارای سیستم کنترل سطح محصولات در مخزن دپو
 • تولید شده بر اساس آخرین استاندارد‌های فنی و بهداشتی صنایع غذایی

 

ماشین پرکن هشت پیستون روتاری

ماشین پرکن هشت پیستون روتاری جزو ماشین‌ آلات پرکن در خط تولید کنسرو و رب گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد

ماشین پرکن هشت پیستون روتاری جزو ماشین آلات پرکن خط تولید کنسرو و خط تولید رب گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به دلیل سرعت و ظرفیت بالای این ماشین پرکن هشت پیستون روتاری، خط تولید رب گوجه فرنگی انتخاب مناسبی برای این ماشین دربندی به حساب می‌آید.

محصولات در مخزنی در قسمت فوقانی این ماشین ذخیره‌ می‌شوند و به وسیله‌ی حرکت رفت و برگشتی نازل‌های دستگاه، قوطی‌ها پر می‌شوند. قوطی‌ها نیز به کمک یک نوار ترانسپورت (انتقال) به زیر نازل‌ها برده می‌شوند و در نهایت به وسیله‌ی ستاره‌ی خروج به مرحله‌ی بعدی منتقل می‌شوند. بر خلاف سایر انواع خطی تجهیزات و ماشین آلات پرکن خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو، این دستگاه از یک روتاری بهره‌مند می‌باشد که چینش نازل‌ها را از حالت خطی به حالت دایره‌ای تغییر داده ‌است.

ماشین پرکن هشت پیستون روتاری تماماً از جنس استیل می‌باشد. به دلیل طراحی تمام استیل، این ماشین در مقابل هرگونه زنگ و خوردگی مقاوم می‌باشد. علاوه بر این‌ها، طراحی تماماً استیل این ماشین، ظاهری زیبا و مدرن برای این ماشین به همراه داشته‌است. این پرکن دارای عملکردی الکترومکانیکی و پنوماتیکی می‌باشد. ناز‌ل‌های این ماشین با استفاده از تکنولوژی‌های پیستونی و روتاری عملیات مربوط به پر کردن قوطی‌ها را انجام می‌دهند.

همان طور که گفتیم، این پرکن از انواع ماشین آلات پرکن در خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو با ظرفیت بالا می‌باشد. به صورت تقریبی این دستگاه قادر است در هر ساعت ۳ الی ۴ تن محصول را در ظروف یک کیلویی بریزد. به بیان دیگر این پرکن در هر دقیقه ۹۰ قوطی محصول را از محصول پر می‌کند. این ماشین پرکن همانند سایر ماشین آلات پرکن در خط تولید کمپوت، خط تولید کنسرو و خط تولید رب گوجه فرنگی نیازمند به برق سه فاز با توان ۳ کیلووات می‌باشد.

مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه پرکن عبارتند از:

 • مجهز به تابلوی برق ضد آب و ضد حرارت ساخت کشور ترکیه
 • مجهز به دو عدد کنترل از راه دور Santerno ساخت کشور ایتالیا
 • مجهز به سیستم پنوماتیک گردش مواد غذایی به منظور پیشگیری از سرد شدن سیلندر‌ها و دو فاز شدن آن‌ها
 • مجهز به دو عدد سنسور قطع اضطراری عملکرد دستگاه
 • مجهز به سامانه شستشوی خودکار ( CIP ) به منظور شستشوی خودکار سیلند‌ها و مخزن دپو
 • مجهز به مخزن دپو با ظرفیت ۳۰۰ لیتر با جدار گرم کن
 • مجهز به سامانه کنترل سطح مخزن دپو

همانطور که از ویژگی‌های محصر به فرد این پرکن استنباط می‌شود، سرعت و دقت این پرکن در میان سایر ماشین آلات پرکن در خطوط تولید کمپوت، خط تولید کنسرو و خط تولید رب گوجه فرنگی زبانزد می‌باشد.

 

ماشین پرکن هجده نازله روتاری

یکی از انواع ماشین آلات و تجهیزات پرکن در خط تولید کمپوت، ماشین پرکن هجده نازله روتاری می‌باشد.

تجهیزات پرکن در خط تولید کمپوت نسبت به ماشین‌آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و خط تولید رب گوجه فرنگی دارای تفاوت‌هایی می‌باشند. مهم‌ترین تفاوت آن‌ها به تناسب بین غلظت محصول و نازل‌ها باز می‌گردد. یکی از انواع ماشین‌آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کمپوت، ماشین پرکن هجده نازله روتاری می‌باشد.

برای استفاده از این ماشین در ابتدا باید میوه‌های شسته شده را دم‌گیری و سپس قاچ کرده و در نهایت به محفظه‌ی بالای پرکن  منتقل کرد. نازل‌‌ها به وسیله‌ی نگهدارنده‌های مخصوصی برای انجام عملیات پر کردن قوطی‌ها در جای خود قرار می‌گیرند. همانند سایر ماشین‌آلات و تجهیزات پر کن در خط تولید کمپوت و کنسرو، ماشین پرکن هجده نازله روتاری نیز از فناوری روتاری استفاده می‌کند.

ماشین پرکن هجده نازله روتاری تماماً از جنس استیل می‌باشد. دلیل انتخاب استیل برای این ماشین پرکن، جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی دستگاه می‌باشد. علاوه بر این همانند دیگر تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت، انتخاب جنس استیل برای این ماشین پرکن ظاهری زیبا و  مدرن به همراه خواهد داشت.

این ماشین پرکن از عملکرد الکترومکانیکی برخوردار می‌باشد. در حال حاضر دو ساختار کلی برای این نوع از تجهیزات پرکن هجده نازله روتاری وجود دارد. نوع اول دارای ۱۸ نازل و نوع دوم  دارای ۲۴ نازل می باشد. این ماشین پرکن دارای  ابعاد ۲۵۰ سانتی‌متر طول، ۱۶۰ سانتی‌متر عرض و ۱۸۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌باشد.

این نوع از ماشین آلات پرکن در خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو قادر است در هر ساعت ۶۵۰۰ قوطی را پرکند. قوطی‌ها به کمک نوار ترانسپورت وارد بخش میانی دستگاه می‌شوند. پس آن در بخش میانی دستگاه عملیات پرکردن به کمک حرکات رفت و برگشتی نازل‌ها انجام می‌شود. پس از اتمام عملیات پرکردن توسط نازل‌ها، قوطی‌ها توسط نوار ترانسپورت به مرحله‌ی‌ بعدی می‌رود.

مهم‌ترین ویژگی‌های این پرکن عبارتند از:

 • مجهز به تابلوی برق ضد آب و ضد حرارت ساخت کشور ترکیه
 • مجهز به دو عدد کنترل از راه دور Santerno ساخت کشور ایتالیا
 • مجهز به سیستم پنوماتیک گردش مواد غذایی به منظور پیشگیری از سرد شدن سیلندر‌ها و دو فاز شدن آن‌ها
 • مجهز به دو عدد سنسور قطع اضطراری عملکرد دستگاه
 • مجهز به سامانه شستشوی خودکار ( CIP ) به منظور شستشوی خودکار سیلند‌ها و مخزن دپو
 • مجهز به مخزن دپو با ظرفیت ۳۰۰ لیتر با جدار گرم کن
 • مجهز به سامانه کنترل سطح مخزن دپو
 • مجهز به نوار ترانسپورت به طول ۲.۵ متر

همانطور که ملاحظه کردید، انواع مختلفی از تجهیزات و ماشین آلات پرکن در خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو وجود دارد. هر یک از تجهیزات و ماشین آلات پرکن در خط تولید کمپوت و خط تولید کنسرو با توجه به ویژگی‌های خاص خط تولید انتخاب می‌شوند. مهم‌ترین این ویژگی‌ها در انتخاب تجهیزات و ماشین آلات پرکن در خط تولید کنسرو و خط تولید کمپوت، به میزان منابع مالی  و ظرفیت واحد صنعتی بستگی دارد.

 

نکات مهم در انتخاب تجهیزات و ماشین آلات پرکن در خط تولید کنسرو و کمپوت

همانطور که مشاهده کردید، به طور کلی ۵ مدل از انواع تجهیزات و ماشین آلات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت برای انواع خط تولید موجود می‌باشد. یکی از نکات مهم و قابل توجه در انتخاب ماشین آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو کمپوت به ظرفیت و سرعت ماشین مربوط می‌شود.

ماشین آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو ، باید از نظر سرعت عملکرد با سایر بخش‌ها هماهنگ باشد. تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و خط تولید کمپوت در صورتی که سریع‌تر از بخش‌های قبلی عمل کند‌، دچار مشکلاتی می‌شوند.

مهم‌ترین نکته در انتخاب ماشین آلات و تجهیزات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت به قیمت آن باز می‌گردد. در طراحی یک واحد صنعتی، همواره استفاده‌ی بهینه از امکانات و سرمایه‌ی مالی، اولویت اول به حساب می‌آید. در نتیجه در چنین مواردی، شناخت این ۵ مدل از تجهیزات و ماشین آلات پرکن خط تولید کنسرو و کمپوت الزامی می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس