در حال بارگذاری...
سایر مطالب

سرمایه گذاری با سرمایه کم در مواد غذایی | کارگاه تولیدی با هزینه کم

سرمایه گذاری را می توان ابزاری برای ایجاد ثروت تلقی نمود. ممکن است با نام سرمایه گذاری در ذهن خواننده کارخانجات عظیم فولادسازی یا مخازن پتروشیمی تلقی شود، اما آمارهای اقتصادی نشان می دهند که هر شخص می تواند با سرمایه کم به تولید و کسب درآمد بیاندیشد.  در این میان بنگاه های زودبازده با سرمایه گذاری های کم، همیشه مورد توجه سرمایه گذاران بوده اند. در زیر به صورت جامع تمامی ابعاد تولید مواد غذایی با سرمایه کم ارزیابی خواهد شد.

در مقاله سرمایه گذاری در صنایع غذایی به بررسی جنبه های تفاوت صنایع غذایی و برتری هایی که این نوع از سرمایه گذاری در مقایسه با دیگر صنایع دارد پرداخته شد. روش های گوناگونی در زمینه خط تولید با سرمایه کم در ایران وجود دارد که مواد غذایی یکی از مقرون به صرفه ترین نوع آن محسوب می شود.

فرصت های سرمایه گذاری کوچک

سرمایه گذاری از طریق شیوه های مدرن دریچه ای برای ورود به بازار کسب و کار است. صنایع غذایی با طی دوران سنتی خود به سمت مدرنیزه شدن، فضای مساعدی را فراهم نموده است تا سرمایه گذاران با تسلای خاطر بیشتری پا در این حوزه نهاده و سرمایه خود را در جریان قرار دهند.

ظرفیت های مطلوب در زمینه های مختلف صنایع غذایی و وجود مشتریان بالقوه فراوان کسب و کارهای حوزه مواد غذایی را به یکی از محبوب ترین فرصت های سرمایه گذاری کوچک مبدل نموده است.

چرا سرمایه گذاری با سرمایه کم داشته باشیم؟

با مطالعه و بررسی جامعه آماری کار آفرینان، پی برده می شود که بسیاری از آن ها با سرمایه های اولیه بسیار اندک وارد بازار رقابت شده اند. این افراد توانسته اند با بهره گیری از ظرفیت های موجود، بازارهای هدف را شناسایی نموده و بعد از مدتی کسب و کارهای نوپای خود را راه اندازی کنند. سرمایه گذاری به طور کلی مزایایی مختلفی دارد که چند مورد در ادامه بیان خواهد شد.

 • افزایش ارزش مالی
 • دستیابی به ثروت در مقایس کوچک
 • محدود نبودن به افراد و زمینه های خاص
 • ریسک پایین تر نسبت به سرمایه گذاری در بازارهای ارز و طلا
 • مقابله با نرخ بالای تورم و پیشگیری از کاهش ارزش سرمایه ثابت
 • حفظ ارزش پول
 • سود بالاتر نسبت به نرخ بهره بانکی

با بررسی فاکتورهای مندرج در بالا کاملا واضح است که سرمایه گذاری در تولید کمترین ریسک را نسبت ب گزینه های دیگر دارا می باشد. راکد نگاه داشتن سرمایه در بانک ها و ورود به خرید و وفروش ارز بدیهی ترین گزینه های به ظاهر سودآور است. گروه با این تفکر که با قرار دادن سرمایه خود در حساب از کاهش ارزش سرمایه خود جلوگیری می کنند فاکتورهایی مانند تورم روز افزون و کاهش ارزش پول را نادیده گرفته و بعضا خساراتی را متحمل شده اند. گروهی دیگر نیز با ورود به بازار پر ریسک ارز و سکه، در صورت نداشتن مطالعه کافی متحمل خسارات هنگفت و جبران ناپذیری در این حوزه خواهند شد. در ادامه با جمع آوری اطلاعات جامع، مطمئن ترین و کم ریسک پدیر ترین راه های سرمایه گذاری  که بر اساس آمارهای اقتصادی ارائه شده اند، معرفی خواهند شد.

سرمایه گذاری با سرمایه کم در صنایع غذایی

علی رغم زمینه های سرمایه گذاری کلان در حوزه مواد غذایی همچنان ورود به حوزه مواد غذایی با سرمایه اندک امکان پذیر است. در بسیاری از موارد، سرمایه گذار می تواند با سرمایه کم و بدون داشتن پیش زمینه تولید وارد این حوزه از فعالیت های اقتصادی شود. برای موفقیت در صنعت مواد غذایی با مشاوره گرفتن از افراد متخصص در این دور از ذهن نخواهد بود. به عنوان مثال، راه اندازی یک خط تولید منحصر به فرد برای یک کارگاه کوچک مواد غذایی هزینه ای کمتر از ۵۰۰ میلیون نیاز خواهد داشت و به دلیل ریسک پایینی که حوزه مواد غذایی دارد، فرصتی ارزشمند برای کسانی است که سرمایه های اندک و زیر یک میلیارد در اختیار دارند.

مزیت سرمایه گذاری در مواد غذایی وجود بازارهای همیشگی در این حوزه است. به عنوان مثال، رب گوجه فرنگی یکی از محصولاتی است که جایگاه ویژه ای در سبد خانوارهای ایرانی دارد. بنابراین راه اندازی یک کارگاه کوچک تولید رب می تواند حتی در کوتاه مدت سود قابل توجهی را برای سرمایه گذار ایجاد کند.

یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در حوزه مواد غذایی وجود بازارهای مستعد صادراتی است. به عنوان مثال، کشورهای افغانستان و عراق  دارای پتانسیل بالایی برای صادرات محصولاتی نظیر مربا و ترشی می باشند.

در ادامه مقایسه ای بین راه اندازی خط تولید رب و دو گزینه سرمایه گذاری دیگر انجام می شود.

سپرده گذاری در بانک

ممکن است سپرده گذاری در بانک در ابتدا ریسک پایینی داشته باشد اما نه تنها سود بالایی در اختیار فرد قرار نمی دهد بلکه به دلیل نواسانات ارزی و تغییرات در ارزش پول در مقایسه با کالاهای موجود، این شیوه از سرمایه گذاری در بلند مدت نتیجه ای جز ضرر برای سرمایه گذار به همراه نخواهد داشت. برای مثال، با فرض عقد قرارداد بلند مدت با سود ۱۵ درصد در پایان سال با یک سرمایه ۵۰۰ میلیونی نهایتا ۷۵ میلیون تومان بر ارزش سرمایه اولیه افزوده خواهد شود. از سوی دیگر با احتساب نرخ تورم که با پیش بینی های صورت گرفته درسال ۹۷-۹۸، ۴۷ درصد در نظر گرفته می شود عملا اقدامی بیهوده است.

از سوی دیگر، همانطور که در مقاله کارگاه کوچک تولید رب مشاهده شد سود حاصل از تولید در یک دوره زمانی ۹۰ روزه، برابر ۷۲۰ میلیون تومان می باشدکه تقریبا معادل ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری اولیه است. این مقایسه نشان می دهد که سرمایه گذاری در تولید مود غذایی تا چه اندازه نسبت به سپرده گذاری در بانک از نظر اقتصادی توجیه پذیر‌تر است.

سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه

بررسی های میدانی از بازار ارز و سکه گویای آن است که این حوزه برای سرمایه گذاران تازه کار، تنها ضرر را به ارمغان خواهد داشت. نوسانات ارزی  و خرید و فروش های ناگهانی که گاهی از اوقات تحت تاثیر احساسات و جوهای سنگین روانی همراه است نه تنها سود قابل توجهی نخواهد داشت بلکه معمولا باعث ازمیان رفتن سرمایه نیز خواهد شد.  سرمایه گذاری هایی که تحت تاثیر تنش های روانی در نوسان هستند نمی توانند سرمایه گذاری امنی برای افرادی باشد که درصدد کسب و کارهای امن و با حاشیه سود بالا هستند.

از سوی دیگر، تولید مواد غذایی به ویژه محصولاتی نظیر کنسرویجات که ماندگاری بالایی دارند یکی از امن ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری است. سرمایه اولیه کم، تقاضای کافی در بازار، نرخ بالای بازگشت سرمایه عمده ترین مزایای سرمایه گذاری در حوزه مواد غذایی است. به عنوان مثال، با سرمایه کمتر از ۱ میلیارد تومان می توان کارخانه کوچک تولید رب گوجه با ظرفیت ۱۰ الی ۱۵ تن ورودی گوجه در روز را راه اندازی نمود. نرخ بازگشت سرمایه برای چنین کارخانه ای کمتر از ۱ سال و در بهترین حالت کمتر از ۶ ماه می باشد.

فرصت های سرمایه گذاری با سرمایه کم در مواد غذایی

مطابق موارد بررسی شده در بالا، مشخص گردید که سرمایه گذاری در مواد غذایی یکی از مطمئن ترین شیوه های سرمایه گذاری است. از این رو، در مورد سرمایه گذاری های مطمئن و زود بازده، گزینه های صنایع غذایی مطلوب ترین نوع سرمایه گذاری ها خواهند بود. در ادامه مهمترین و کم ریسک ترین سرمایه گذاری های مواد غذایی با هزینه کم ارزیابی خواهد شد.

سرمایه گذاری تولید ترشیجات

خط تولید انواع ترشیجات با سرمایه ای بسیار اندک قابل راه اندازی است. بعد از مشخص نمودن منابع مواد اولیه ترشی که عموما از سیفیجات تامین می شود، سرمایه گذار می تواند با سرمایه ای در حدود ۲۵۰ میلیون تومان خط تولید ترشی را راه اندازی کند. چنین خطی قادر است با ظرفیت ۲ تن در روز محصولات زیر را تولید کند.

 • ترشی لیته
 • ترشی بندری
 • ترشی بادمجان
 • ترشی مخلوط
 • خیارشور صنعتی
 • کنسرو زیتون

سرمایه گذاری تولید مرباجات

مربا یکی از محصولات پر طرفدار در سبد خانوار است که ۱۲ ماه سال مورد استفاده خانواده ها قرار می گیرد. تولید انواع مربا بسته به فصل و بر اساس این اصل که ایران کشوری چهار فصل بوده و سرمایه گذار به راحتی می تواند مواد اولیه خود را از بازار داخلی تهیه کند، گزینه ای مطلوب برای سرمایه گذاری است. هزینه راه اندازی خط تولید مربا با ظرفیت کم حدودا ۳۰۰ میلیون تومان بوده که در مقابل بسیاری از گزینه های سرمایه گذاری دیگر مبلغی ناچیز بشمار می آید.

یک خط تولید کوچک مربا با ظرفیت تولید ۲ تن در روز می تواند محصولات زیر را تولید نماید.

 • مربای آلبالو
 • مربای هویج
 • مربای به
 • مربای بالنگ
 • مربای توت فرنگی
 • مربای گل محمدی
 • مربای سیب

سرمایه گذاری کنسرویجات

کنسرویجات، با زیر مجموعه های لوبیا ، عدس ، خاویار بادمجان و … یک بازار بالقوه فوق العاده در صنایع غذایی به شمار می آیند. زمان نگهداشت طولانی مدت محصولات ، تنوع محصولات کنسروی و تقاضای بالای محصولات کنسروی بویژه در شرایط جنگ و زلزله سبب شده تا کنسرویجات گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در تولید مواد غذایی با سرمایه کم بحساب آیند. خط تولید کنسرو لوبیا با اعمال تغییراتی ناچیز در ماشین‌آلات، قادر به تولید سایر محصولات کنسروی دیگر نیز خواهد بود. از جمله مهمترین محصولاتی که می توان با این خط، تولید نمود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنسرو لوبیا و قارچ
 • کنسرو ذرت
 • کنسرو عدس
 • کنسرو نخود فرنگی
 • کنسرو نخود آبگوشتی
 • کنسرو باقلا
 • کنسرو لوبیا چیتی

سخن پایانی

سرمایه گذاری کوچک ارائه شده در بالا برای سرمایه گذارانی مطلوب خواهد بود که دسترسی مستقیم و بدون واسطه به مواد اولیه ای نظیر میوه و سیفیجات دارند. باغداران و کشاورزان که خود تولید کننده محصولاتی مانند گوجه فرنگی ، هویج ، سیب، سیب زمینی ، بادمجان و دیگر محصولات هستند به راحتی با سرمایه های بعضا اندک می توانند کسب و کار نوپایی را راه اندازی کرده و سهم خود را در بازار پیدا کنند.

گروه صنعتی سیمرکو از سال ۷۹ فعالیت های خود را در حوزه راه اندازی خطوط تولید انواع مواد غذایی، کارنامه ای موفق در این زمینه دارد. کارشناسان سیمرکو با در اختیار گذاشتن تجارب چند ساله در حوزه های مختلف از شروع یک ایده تا تولید محصول نهایی همراه سرمایه گذار خواهند بود. سیمرکو با نشان دادن افق روشن از آینده سرمایه گذاری ایجاد شده و همچنین با توجه به تجربیات موفق در راه اندازی خط تولید های موفق می تواند مختصات موفقیت را برای سرمایه گذاران ترسیم نماید. برای درخواست مشاوره حضوری رایگان می توانید با دفتر مرکزی شرکت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس