در حال بارگذاری...
آشنایی با خط تولید مربا، مارمالاد و عسل

آشنایی با خط تولید مارمالاد

مارمالاد نوعی فرآورده‌ی کنسروی می‌باشد که از انواع میوه تهیه می‌گردد. مارمالاد بسیار به مربا شباهت دارد. تفاوت اصلی مارمالاد و مربا در بافت همگن مارمالاد بوده و به همین دلیل خط تولید مارمالاد بسیار به خط تولید مربا شبیه می‌باشد. برای تهیه‌ی مارمالاد معمولاً میوه‌ی قاچ‌زده شده را به همراه پوست آن به مدت طولانی می‌پزند تا پوست و گوشت میوه به اندازه‌ی کافی نرم شود و در نهایت ترکیب شیرین و یکنواختی حاصل شود. در فرایند تولید مربا محصول نهایی به صورت ناهمگن و غیریکنواخت می‌باشد. یعنی شما به آسانی قادرید تا تکه‌های میوه و شربت را از هم تشخیص دهید. اما در تهیه‌ی مارمالاد ترکیب نهایی به شکل یک خمیر همگن و یکنواخت می‌باشد که در آن تکه‌های میوه قابل تشخیص نیستند.

 

آشنایی با خط تولید مارمالاد

به طور کلی خط تولید مارمالاد، مربا و عسل بسیار به هم شباهت دارد. همان طور که پیشتر خواندیم فرق عمده در خط تولید مارمالاد و خط تولید مربا در ظاهر فرآورده‌ی پایانی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا با مراحل خط تولید مارمالاد بیشتر آشنا شویم:

 • مراحل خط تولید مارلاد چیست؟
 • ماشینآلات خط تولید مارمالاد کدامند؟
 • تجهیزات خط تولید مارمالاد کدامند؟
 • نحوه‌ی‌ خرید خط تولید مارمالاد چگونه است؟
 • قیمت خط تولید مارمالاد به چه عواملی وابسته است؟

 

مراحل خط تولید مارمالاد

عموماً مراحل این خط تولید، با توجه به ظرفیت مدنظر افراد تعیین می‌شود. اما با صرف نظر از ظرفیت خط تولید، مراحل خط تولید یکسان می‌باشد. تنها تفاوتی که وجود دارد مربوط به تفاوت در ماشینآلات خط تولید مارمالاد و تجهیزات خط تولید مارمالاد می‌باشد. به عنوان مثال در خطوط تولیدی با ظرفیت پایین، برای پختن مارمالاد از پاتیل گردان استفاده می‌شود. این در حالتی است که در تولید در ظرفیت بالا، ماشینآلات بچ عمل پختن مواد را بر عهده می‌گیرند. خط تولید مارمالاد و خط تولید مربا همانند دیگر خطوط تولید مواد غذایی کنسروی دارای ۴ بخش اصلی می‌باشد:

 • بخش آماده‌سازی
 • بخش تولید
 • بخش بسته‌بندی
 • بخش تأسیسات

 

ماشینآلات خط تولید مارمالاد

شستشو و سورتینگ

اولین مرحله در خط تولید مارمالاد مربوط به شستشوی مواد اولیه میباشد

اولین مرحله در خط تولید مارمالاد مربوط به شستشوی مواد اولیه می‌باشد. در اینجا بعنوان مثال ما گیلاس و پرتقال را به عنوان مواد اولیه‌ی تهیه‌ی مارمالاد در نظر می‌گیریم. میوه‌ها در مرحله‌ی شستشو و سورتینگ، به منظور حذف ناخالصی‌هایی نظیر گل و لای در حوضچه‌ای ریخته می‌شوند. سپس به وسیله‌ی نوار سورتینگ این میوه‌ها توسط پرسنل تولید از نظر کیفیت مورد بررسی و تفکیک می‌شوند. پس از بررسی میوه‌ها توسط پرسنل تولید، میوه‌ها یک بار دیگر مورد شستشو قرار می‌گیرند.

ماشین‌آلات شستشو از جنس تمام استیل و آهنی می‌باشند و قادرند به صورت تقریبی ۳۰۰ تن محصول در روز را مورد شستشو قرار دهند. میزان خروجی این دستگاه با توجه به خروجی خط تولید تعیین می‌گردد.

دم‌گیری و هسته‌گیری

پس از شستشوی میوهها نوبت به مرحلهی دم گیری و هسته گیری میرسد

 

پس از شستشوی میوه‌ها نوبت به مرحله‌ی دم‌گیری و هسته‌گیری می‌رسد. دم‌گیری و هسته‌گیری توسط ماشین‌آلات متفاوتی انجام می‌گیرد. دم‌گیری تنها شامل میوه‌هایی نظیر گیلاس، سیب و گلابی می‌باشد. این میوه‌ها پس از شستشو وارد دستگاه دم‌گیر می‌شوند تا بخش چوبی متصل به میوه به واسطه‌ی حرکات مکانیکی دستگاه دم‌گیر، از میوه جدا شود.
دستگاه دم‌گیر از جنس استیل می‌باشد و قادر است روزانه به صورت تقریبی ۸۰۰ کیلوگرم میوه را در یک ساعت دم‌گیری کند. این ماشین دارای عملکرد الکترومکانیکی می‌باشد.

قاچ کن

پس از دم‌گیری و هسته‌گیری، میوه‌ها قبل از پخت باید تکه تکه شوند. در تهیه‌ی مارمالاد مرکبات، عموماً مرکبات را به همراه پوست مورد استفاده قرار می‌دهند. پوست مرکبات طعم نهایی مارمالاد را بسیار خوشایندتر جلوه می‌دهد. با توجه انواع سلیقه‌ها اندازه‌‌ی ریز شدن میوه‌ها تعیین می‌شود. در برخی از خطوط تولید مارمالاد، میوه‌ها به جای قاچ شدن به صورت پوره در می‌آیند.

فرمولاسیون

دستگاه فرمولاسیون دارای دو مخزن مجزا میباشد. در یک مخزن عملیات مربوط به آمادهسازی شربت انجام میگیرد و در مخزن دوم شربت آماده شده انبار میشود

 

به منظور شیرین کردن مارمالاد شکر را می‌توان به صورت مستقیم به دیگ پخت اضافه نمود. اما به دلیل افزایش در بریکس نهایی مارمالاد این شربت ابتدا در دستگاه فرمولاسیون آماده شده و سپس به دیگ پخت اضافه می‌شود. در برخی موارد به منظور رسیدن به بریکس نهایی نصف شکر در مرحله‌ی پیش از پخت در شربت ریخته شده و نصف دیگر شکر پس از پخت میوه در دیگ پخت به محصول اضافه می‌شود.
دستگاه فرمولاسیون دارای دو مخزن مجزا می‌باشد. در یک مخزن عملیات مربوط به آماده‌سازی شربت انجام می‌گیرد و در مخزن دوم شربت آماده شده، انبار می‌شود. به دلیل عدم ته‌نشینی شربت و حفظ حالت تک فازی آن، در مخزن دوم یک عدد همزن تعبیه شده ‌است. شربت مخزن دوم در هنگام نیاز به دستگاه محلول ریز منتقل می‌شود.

پخت محصول

پاتیل گردان به وسیلهی حرارت غیر مستقیم( بخار آب ) حرارت مورد نیاز برای پخت اولیهی مارمالاد را محیا میکند

 

در خط تولید مارمالاد عملیات پخت به دو صورت انجام می‌گیرد. یکی از این دو روش سنتی بوده و روش دیگر به وسیله‌ی ماشین‌آلات مدرن انجام می‌گیرد. روش سنتی بیشتر در خطوط تولید با ظرفیت پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حالت سنتی پخت به وسیله‌ی پاتیل گردان انجام می‌گیرد. این دستگاه به وسیله‌ی حرارت غیر مستقیم (بخار آب) حرارت مورد نیاز برای پخت اولیه‌ی مارمالاد را محیا می‌کند. پاتیل گردان تماماً از جنس استیل بوده و دارای عملکرد دستی می‌باشد. پاتیل گردان در هر بار پخت قادر است بین ۳۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم میوه‌ را بپزد.

در خطوط تولید مارمالاد با ظرفیت بالا، از ماشینآلات بچ به جای پاتیل گردان استفاده میشوددر خط تولید مارمالاد با ظرفیت بالا، از ماشینآلات بچ به جای پاتیل گردان استفاده می‌شود. ماشین بچ یا اصطلاحاً تغلیظکننده‌، عملیات پخت را در دمای پایین انجام می‌دهد. پایین بودن دما در سیستم بچ سبب می‌شود تا کیفیت محصول نهایی بهتر باشد و میوه‌ها طعم بهتری داشته باشند. سیستم بدنه از دو یا چند بول (بدنه) و مبدل حرارتی (Shell) استفاده می‌شود. سیستم بچ با اسم پخت تحت خلاء نیز شناخته می‌شود. وظیفه‌ی اصلی دستگاه بچ، رقیق کردن مارمالاد با بریکس بالاتر و در نهایت تغلیظ آن می‌باشد. این دستگاه دارای توان مصرفی تقریبی ۳۵ کیلو وات  و ظرفیت ۴۵ تن می‌باشد.

پرکردن و دربندی مارمالاد

پس از پخت محصول، نوبت به پرکردن آن‌ در ظروف می‌باشد. به طور کلی پرکردن مارمالاد به وسیله‌ی پرکن‌های پیستونی گردان صورت می‌گیرد. در خط تولید مارمالاد، ظروف مورد استفاده معمولاً شیشه‌ای می‌باشد. دمای محصول در هنگام پرکردن در حدود ۸۵ ال ۹۵ درجه‌ی سانتیگراد می‌باشد. در صورتی که دمای پرکنی از ۱۸۵ درجه‌ی فارنهایت (همان ۸۵ درجه سانتی‌گراد) کمتر باشد، فرایند پاستوریزاسیون الزامی می‌باشد. دستگاه‌های پرکن به صورت کلی به صورت الکترومکانیکی عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها در انواع ۲ تا ۱۸ نازله موجود می‌باشد که قادر است به صورت تقریبی ۶۵۰۰ قوطی در ساعت پر کنند. پس از پر شدن ظروف مارمالاد، به وسیله‌ی دستگاه دربندی درب ظروف بسته و محکم می‌شود. به صورت کلی در این خط تولید از دستگاه دربندی تحت خلاء استفاده می‌شود.

 

تونل پاستور

به منظور حفظ سلامت محتویات درون ظروف مارمالاد و از بین رفتن میکروبهای احتمالی، ظروف از تونل پاستور عبور میکنند

 

پس از دربندی ظروف مارمالاد نوبت به تونل پاستوریزاسیون می‌رسد. به منظور حفظ سلامت محتویات درون ظروف مارمالاد و از بین رفتن میکروب‌های احتمالی، ظروف از تونل پاستور عبور می‌کنند. در تونل پاستور، ظروف از زیر دوش بخار و پس از آن از زیر دوش آب سرد عبور داده می‌شوند. این دستگاه در چند صورت تونلی، غرق آبی و خشابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تونل پاستور از جنس آهن و استیل می‌باشد. این دستگاه قادر است در روز بین ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ ظرف در روز استریل کند.

جت پرینتر

پس از پاستوریزاسیون ظروف حاوی مارمالاد نوبت به چاپ اطلاعات مربوط به تولید بر روی درب ظر.ف می‌باشد. این اطلاعات توسط دستگاه جت پرینتر چاپ می‌گردد. دستگاه جت پرینتر قادر است تا اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت مصرف‌کننده، نام شرکت و کد‌های اختصاصی محصول را بر روی درب و یا بدنه‌ی محصول چاپ کند.

 

شیرینگ پک

بستهبندی در خط تولید مارمالاد بر عهدهی دستگاه شیرینگپک میباشد

در خط تولید مارمالاد، پس از چاپ اطلاعات تولید بر روی ظرف نوبت به بسته‌بندی نهایی محصولات می‌رسد. بسته‌بندی در این خط تولید بر عهده‌ی دستگاه شیرینگ پک می‌باشد. این دستگاه پس از وارد شدن تعدادی از ظروف مارمالاد، توسط حرارت شروع به بسته‌بندی ظروف می‌کند.

 

تجهیزات خط تولید مارمالاد

 • پاتیل گردان
 • میز کار
 • وان شستشو
 • نوار سورتینگ

 

تأسیسات خط تولید مارمالاد

 • بویلر
 • کولینگ تاور

 

نکات مهم در مورد خرید خط تولید مارمالاد و برآورد قیمت خط تولید مارمالاد

خرید صنعتی به دلایل بسیاری به عنوان یک خرید مهم و حساس به حساب می‌آید. در خرید صنعتی جایی برای اشتباه وجود ندارد. در نتیجه این نوع خرید نیازمند دقت و حساسیت بیشتری می‌باشد. در بخش پایانی این مقاله قصد داریم مختصراً نکاتی کاربردی برای خرید این خط تولید بیان کنیم:

مهم‌ترین نکته در هنگام خرید خط تولید مارمالاد و برآورد قیمت خرید خط تولید مارمالاد به میزان اطلاعات شما از وضعیت فعلی بازار می‌باشد. در گام اول با توجه به استراتژی‌ها و طرح کسب و کارتان بهتر است به طور دقیق ظرفیت خط تولید را مشخص کنید. شرکت‌هایی که فروش خط تولید مارمالاد را بر عهده دارند‌، در هنگام فروش خط تولید مارمالاد گزینه‌های زیادی را به شما ارائه خواهند کرد. این گزینه‌ها با توجه به ظرفیت تولیدی مد نظر شما دارای قیمت متفاوتی می‌باشند.

نکته‌ی بعدی به میزان ماشینی بودن فعالیت‌های درون خط تولید باز می‌گردد. در ابتدای شروع کار واحد تولیدی، استفاده از منابع انسانی می‌تواند در قیمت تمام شده‌ی خط تأثیر بسزایی داشته باشد. بسیاری از بخش‌های خط تولید به صورت دستی نیز قابل انجام هستند. با توجه به شرایط مالی و استراتژی‌های واحد تولیدی خود، میزان استفاده از سیستم‌های اتوماسیون و منابع انسانی را تعیین نمایید.

One comment
 1. فرشید بهفر

  سلام با تشکر از اطلاعات خوبی که در مورد خط تولید مارمالاد اراىه دادید. لطفا راهنمائی بفرمائیددبرای تولید یک کارگاه کد
  وچه ساخت مارمالاد به چه میزان سرمایه مورد نیاز است. و اینکه حداقل ظرفیت موجود برایذساخت یک خط تولید نیمه اتوماتیک چه مقدار باید باشد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس