دستگاه پری هیتر یکی از مهم ترین ماشین آلات خط تولید رب گوجه فرنگی است. در مقاله زیر به صورت جامع و کامل موضوع پری هیتر ارائه شده و در ضمن معرفی و بیان مشخصات فنی دستگاه پری هیتر رب گوجه به بیان تفاوت های استفاده از آن در خط تولید پرداخته شده است.

پیش از پرداختن به مشخصات فنی ، قیمت ، نکات مهم در هنگام خرید پری هیتر و نحوه کار کرد این ماشین ابتدا مقدمه ای از چند اصطلاح مهم در زمینه خط تولید گوجه فرنگی ارائه و در ادامه موارد بالا مفصلا توضیح داده خواهد شد.

موارد استفاده از دستگاه پری هیتر رب گوجه

رب گوجه فرنگی به دو صورت هات بریک و کلد بریک تهیه می گردد. در نوع هات بریک که در آن غلظت نهایی محصول بدست آمده یا همان بریکس رب از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است از ماشین پری هیتر با دمای بالاتر استفاده می شود. پری هیتر یا به اصطلاح فارسی آن پیش پخت یکی از مهمترین عملیات های خط رب یعنی آنزیم بری را در اختیار دارد و انجام می دهد.

در صنعت مواد غذایی به عمل آنریم بری، بلانچینگ نیز گفته می شود. بلانچینگ به صورت خلاصه به فرآیندی گفته می شود که در آن آنزیم های مضر در روند تولید محصول را از بین می برد. برای مثال در خط تولید رب کوجه فرنگی برای از بین بردن آنزیم پکتیناس از بلانچینگ استفاده می شود. آنزیم بری با دستگاه پری هیتر و این عمل با حرارت دادن آب گوجه صورت می پذیرد.

آنزیم پکتیناس، آنزیمی است که باعث از بین رفتن قوام رب گوجه فرنگی می شود. از این رو برای محصول نهایی با بریکس بالا که قوام از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است باید از پری هیتر استفاده شود تا در ضمن حرارت دادن آنزیمی که می تواند محصول نهایی را با مشکل دچار کند از بین برود.

آنزیم چیست؟

آنزیم ترکیبات پروتئینی هست که کارهای بیوشیمیایی را در مواد غذایی انجام می دهد و  درون سلول میوه و سبزیجات موجود می باشند. با حرارت دادن گوجه آنزیم پکتیناس را می توانیم به راحتی از بین برده و قوام محصول نهایی را تضمین کنیم.

دستگاه پری هیتر

گوجه ها برای تبدیل شدن به رب گوجه فرنگی باید تحت حرارت قرار بگیرند. محصول نهایی که همان رب گوجه فرنگی است باید دارای ویسکوزیته ایده آل باشد که تحت تاثیر آنزیم پکتین است. از این روی از دستگاه پری هیتر برای غیر فعال کردن آنزیم پکتین از طریق حرارت دادن گوجه های خرد شده می تواند محصولی با ویسکوزیته ، رنگ و طعم بالا تولید نماید.

در خط تولید گوجه فرنگی، بعد از اینکه گوجه ها از دستگاه کراشر خارج شدند برای حفظ قوام نهایی رب گوجه نیازمند به حرارت دیدن هستند. از این رو از شیوه هات بریک و دستگاه پری هیتر با دمای بالا استفاده می شود. پری هیتر یا دستگاه پیش پخت با اعمال حرارت بر روی گوجه باعث نرم شدن بافت و در نهایت تسهیل سازی فرآیند تصفیه می گردد.

برای درک بهتر از کاربرد پری هیتر باید اطلاعات دقیق تری از فرآیند تولید رب گوجه فرنگی داشته باشید. در مقاله دستگاه خرد کن گوجه فرنگی گفته شد که گوجه ها در دستگاه کراشر خرد شده و پالپ آب حاصل آماده از این مرحله وارد دستگاه پری هیتر می شود. اگر این فرآیند یعنی حرارت دهی اولیه در فرآیند رب با دمای ۸۵ تا ۹۰ رخ دهد به آن هات بریک می گویند و اگر در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد باشد بدان کلد بریک می گویند.

تفاوت هات بریک و کلد بریک

دو روش هات بریک و کلد بریک دارای تفاوت هایی هستد که به صورت موردی در زیر بدان اشاره گردیده شده است.

دمای حرارت

 تفاوت عمده و اصلی دو روش در میزان حرارتی است که دستگاه پری هیتر بر روی گوجه فرنگی های خرد شده اعمال می کند. در روش هات بریک دمای دستگاه ۸۵ تا ۹۰ و در روش کلد بریک دمای اعمال شده بر روی گوجه فرنگی های خرد شده زیر ۷۰ درجه است.

محصول نهایی

دو روش هات بریک و کلد بریک در محصول نهایی متفاوت هستند. همانگونه که در بالاتر نیز بدان اشاره شد، هات بریک برای محصول با بریکس بالاتر استفاده می شود و کلد بریک برای محصولی ارزان قیمت که دارای قوام و ویسکوزیته پایین تری است کاربرد دارد.

دستگاه پری هیتر چگونه کار می کند؟

پری هیتر دارای ساختاری ساده اما بسیار فنی است. دستگاه پری هیتر رب گوجه شامل لوله هایی است که گوجه فرنگی های خرد شده وارد آن شده و بر اساس فرمولی که هر دستگاه پری هیتر مخصوص به خود دارد حرارت دیده و در دمایی بین ۱ تا ۱٫۵ دقیقه بسته به روند تولید رب که کلد بریک یا هات بریک می تواند باشد متفاوت خواهد بود.

طول دستگاه پری هیتر ، قطر لوله های به کار رفته در پری هیتر کاملا کاستمایز شده است و به فضای قابل دسترس کارخانه، ظرفیت تولید محصول، روند تولید رب گوجه و … بستگی دارد. نحوه عملکرد تمامی دستگاه های پری هیتر یکسان است. بخار آبی که توسط دیگ بخار تولید می شود وارد لوله های پری هیتر شده و باعث داغ شدن آن ها می شود. محصول گوجه با عبور از لوله های پری هیتر و در زمان مشخصی که از قبل مهندسی شده استبافت نرم تری پیدا نموده راحت تر عملیات تبدیل از آب گوجه به رب را طی می کند.

مشخصات فنی دستگاه پری هیتر

 • جنس: استیل ضدزنگ
 • ابعاد (طول× قطر): ۶۰۰ × ۴۵ سانتی‌متر
 • تعداد مخزن: ۲ عدد
 • ظرفیت: ۳۰۰ الی ۵۰۰ تن در ۲۴ ساعت
 • توان: ۲۰ کیلو وات
 • مزیت: دارای سیستم وکیوم و قابل استفاده در هر دو فرآیند هات‌بریک و کلد‌بریک

نکاتی که در هنگام خرید دستگاه پری هیتر باید بدان توجه نمود

دستگاه پری هیتر به دلیل کاربرد و اهمیتی که در خط تولید گوجه فرنگی دارد نیازمند به عملکرد دقیق و با کیفیت بالاست. برای خرید دستگاه پری هیتر نکاتی را باید مد نظر قرار داده که در ادامه برخی از آن ها بیان خواهد شد.

رسیدن به دمای مورد نیاز

دستگاه پری هیتر باید بتواند توانایی رساندن درجه حرارت به میزان مورد نیاز را داشته باشد. در صورت نرسیدن به دمای مورد نیاز نمی توان محصول نهایی با کیفیت مد نظر تولید نمود. حتما پری هیتر باید دمای ۸۵ تا ۹۰ درجه را ایجاد کند.

مقدار بخار و فشار ورودی

طراحی دستگاه پری هیتر باید پاسخگوی میزان بخار آب ورودی و فشار مد نظر باشد. اعداد و ارقامی که برای این موضوع ارائه می شود بر اساس طول دستگاه، ظرفیت مد نظر، حجم ورودی آب گوجه و …. متفاوت است.  فشارسنج و دما سنجی که بر روی دستگاه تعبیه شده است باید اعداد مد نظر را نشان دهد و این حاکی از صحت و سلامت دستگاه پری هیتر خواهد داشت.

استحکام بالا

به دلیل تحت مجاورت قرار گرفتن همیشگی دستگاه پری هیتر، این دستگاه همیشه باید از نظر مقاوت در برابر حرارت تضمین شده باشد و آلیاژهایی که برای ساخت این نوع از دستگاه استفاده می شود دارای استانداردهای لازم در این خصوص باشند.

ارائه زمان مناسب

گوجه خرد شده برای اینکه فرآیند آنزیم بری یا بلانچینگک به طور کامل بر روی آن صورت پذیرد باید در دمای معینی تحت دمای مشخصی قرار گیرد. میزان زمانی که گوجه در دستگاه پری هیتر قرار می گیرد بسیار با ارزش است و طول لوله های و میزان روندگی که آب گوجه در لوله های پری هیتر داردباید دقیقا زمان مد نظر را اعمال کند.

 در صورت زمان بیشتر باعث سوختن محصول و حیف شدن آن می گردد و در صورت زمان کمتر آنزیم در آب گوجه فعال مانده و عملا فرآیند پیش پخت یا پری هیتینگ ناقص عمل خواهد نمود.

صیقلی بودن لوله ها و طراحی دقیق

پایپینگ و لوله های پری هیتر از اهمیت بالایی در این محصول برخوردار هستند. فراموش نکنید که نمی توان به دلیل نداشتن فضای کافی از لوله های کاملا صاف برای پری هیتر استفاده نمود از این رو لوله ها در قسمت هایی خم شده اند. لوله های گرد شده باید دارای چنان ظرافت و صیقلی باشد که روند عبور گوجه در گوشه ها دچار اختلال نشده و به اصطلاح نسوزد.

عمل وکیوم بدرستی انجام پذیرد

در فرآیند هات‌بریک برای جلوگیری از سوختگی و سیاه شدن رب، حباب‌های موجود در آب گوجه‌فرنگی توسط دستگاهی به نام مخزن خلا از پری‌هیتر خارج می‌شوند. در روش کلدبریک، پیش‌پزی با دمای کمتری نسبت به هات‌بریک صورت می‌گیرد. دمای معمول در روش کلدبریک بین ۷۵ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد است و به دلیل کم بودن حرارت در این روش، انجام عمل وکیوم جهت ایجاد خلا، الزامی نمی‌باشد.

انواع دستگاه پری هیتر بر اساس ظرفیت

 • ۲ تا ۳ تن در ساعت برای خط تولید رب  ۴۰ تا ۶۰ تن در روز
 • ۱۲ تا ۱۴ تن در ساعت برای خط تولید رب ۲۵۰ تا ۳۵۰ تن در روز
 • ۲۰ تندر ساعت برای خط تولید رب ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تن در روز

دستگاه پری هیتر سیمرکو

 • ۱٫ طراحی منحصر به فرد، پری هیتر را قادر می سازد که هر دو روش هات بریک و کلد بریک را انجام دهد.
 • ۲٫ راندمان بالا مبدل حرارتی، نظارت دقیق و کنترل.
 • ۳٫ دستیابی به درجه حرارت عملکرد در زمان بسیار کوتاه، نسبت به کیفیت بالا محصول.
 • ۴٫ درجه حرارت محصول به صورت یکنواخت،و بهینه نمودن پساب تصفیه شده
 • ۵٫ بدون فضای مرده، هیچ مشکلی در سیستم ایجاد نخواهد شد.
 • ۶٫ هزینه های نگهداری بسیار کم.
 • ۷٫ بدون توقف تولید برای مدت زمان طولانی و بدون نیاز به تمیز کردن مداوم.
 • ۸٫ کاربری آسان دارای  سیستم اتوماسیون و سیستم نظارت اتوماتیک

قیمت پری هیتر رب گوجه

قیمت دستگاه پری هیتر بر اساس قیمت دلار و ارز در روز خرید، ظرفیت مورد نیازی که برای کارخانه در نظر گرفته شده است و قابلیت هایی که هر دستگاه خواهد داشت متفاوت است. قیمت دستگاه پری هیتر ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار در نظر گرفته می شود.