دستگاه پرکن قوطی رب گوجه فرنگی یکی از دستگاه های مهم و اصلی در خط تولید رب گوجه فرنگی است. دستگاه های پرکن دارای انواع مختلف و متعددی هستند که بر اساس ظرفیت و نوع محصول متفاوت است. دستگاه های پر کن قوطی بر اساس نوع محصول نیز دسته بندی می شوند.

مدل دستگاه پرکنی که در این مقاله قصد ارائه آن وجود دارد دستگاه پرکن قوطی رب گوجه فرنگی است. در خط تولید رب گوجه فرنگی از پرکن روتاری استفاده می گردد. همانگونه که از نام آن مشخص است پرکن های روتای با حالت گردشی محصول را درون ظرف محتوی وارد می کنند.

بعد از اینکه رب گوجه فرنگی در ماشین کانتینیوس یا بچ به بریکس مناسب رسید به پاستوریزاتور وارد می شود. بعد از خروج رب گوجه از دستگاه پاستوریزاتور نوبت به دستگاه پرکن می رسد.

دستگاه پرکن قوطی رب گوجه

در مقاله دستگاه پاستوریزاتور گفته شد که که رب گوجه فرنگی در پاستوریزاتور تا دمای ۸۵ تا ۹۰ درجه سانتیگراد حرارت می بیند. اگر با همین دما در قوطی پر شود قوطی را نیز استریل می کند. از این رو بعد از دستگاه پاستوریزاتور با قرار دادن یک دستگاه پرکن روتاری می توان این عمل را انجام داد.

در خط تولید رب گوجه از دو نوع دستگاه پرکن پیستون خطی و روتاری استفاده می گردد. این دستگاه های پرکن قوطی خود دارای انواع مختلف بر اساس تعداد نازل ها می باشند.

انواع دستگاه پرکن

به دلیل تنوع بسیار در انواع متریال ها و ظروفی که محصول در آن ریخته می شود. دستگاه پرکن یکی از متنوع ترین ماشین آلات خط تولید است. دسته بندی های گوناگونی برای انواع دستگاه پرکن وجود دارد که برای معرفی هر کدام از آن ها یک مقاله کاملا اختصاصی مورد نیاز خواهد بود.

یکی از انواع دسته بندی های دستگاه های پرکن بر اساس ظرف و نوع متریالی است که می خواهد داخل آن پر شود. بر این اساس پرکن ها به دستگاه های قوطی پرکن، مایع پرکن، بطری پرکن و پودر پرکن تقسیم می شوند. به دلیل اینکه مقاله پیش رو در خصوص دستگاه پرکن رب گوجه فرنگی است از این رو کمی بحث تخصصی می شود.

انواع پرکن قوطی

دستگاه های پرکن به دو دسته اصلی حجمی و وزنی تقسیم بندی می شوند که پرکن قوطی از نوع وزنی است. دستگاه های پرکن بر اساس نوع عملکرد دارای دو نوع پرکن های خطی و یا پرکن های روتاری یا همان چرخشی می باشند. علاوه بر این دستگاه های پرکن بر اساس تعداد نازل ها و پیستون ها به ۲ نازله، ۳ نازله، ۸ پیستون و ۱۶ پیستون و … تقسیم بندی می شوند.

تعداد نازل های یک دستگاه پرکن به میزان حجم و ظرفیت خط تولید بستگی دارد. هر چه ظرفیت خط تولید ما بیشتر باشد نیاز به نازل های بیشتری برای پرکردن قوطی های بیشتر نیاز خواهد بود.

رب با چه دمایی در قوطی پر می شود؟

بر اساس منابع علمی برای اینکه عمل هات فیلینگ در خط تولید رب گوجه فرنگی با دستگاه پرکن قوطی صورت پذیرد. باید با دمای ۹۵ تا ۹۸ درجه سانتیگراد توسط دستگاه پرکن رب گوجه فرنگی پر شود.اما دستگاه پاستوریزاتور نهایتا عمل پاستور را تا دمای ۹۰ درجه انجام می دهد. از این رو می توان از یک مبدل حرارتی برای اختلاف دمای مورد نیاز استفاده نمود.

به صورت معمول این اتفاق نمی افتد و دستگاه پرکن، رب گوجه را با همان دمای ۸۵ تا ۹۰ درجه سانتیگراد در قوطی پر میکند. برای عمل هات فیلینگ صحیح رب باید با درجه حرارت بالای ۹۵ درجه و کمتر از ۱۰۰ درجه پرکنی شود.

قسمت های مختلف دستگاه پرکن قوطی

با وجود تعدد انواع دستگاه های پرکن با این حال نحوه عملکرد آن ها بسیار مشابه می باشد. قسمت های مختلف دستگاه های پرکن بدین شرح است:

 • خط کانوایر که می تواند خطی یا روتاری باشد
 • نازل ها و پیستون های پرکن
 • سنسورهای چشمی برای تشخیص حجم
 • سنسورهای وزنی
 • مخزن ورودی
 • پنل تنظیمات دستگاه

پرکن رب گوجه فرنگی با نازل های پنیوماتیک کار می کند. به دلیل ویسکوزیته نسبتا بالای رب گوجه فرنگی برای انتقال آن به قوطی نیازمند پیستون های  پنیوماتیک است. با حرکت قوطی های رب گوجه فرنگی در زیر نازل ها بر روی نوار ترانسپورت روتاری (چرخشی ) عمل پرکنی صورت می گیرد.

تجهیزات فشاری پرکن

 برای افزایش سرعت فرآیند پرکنی می تواند از تجهیزات فشاری پرکن استفاده نمود. تجهیزات فشاری پرکن یک تانک در قسمت پشتی دستگاه پرکن قوطی دارد که خود از یک منبع تغذیه خوراک دهی می شود. تانک تغذیه تجهیزات فشاری پرکن از طریق یک شناور تنظیم می شود. بدین صورت که با شناور می تواند پمپ تغذیه را خاموش یا روشن کند.

تجهیزات فشاری پرکن می تواند یه صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک باشد. از این تجهیزات هم می تواند بفرای پرکن های روتاری  وهم می توان برای پرکن های خطی استفاده نمود. این تجهیزات هم می تواند به صورت پیستونی و هم می تواند از طریق پمپ صورت پذیرد.

پرکن روتاری رب گوجه

همانطور که در بالا بدان اشاره شده پرکن های روتاری همان پرکن های چرخشی هستند. نوار ترنسفر آن ها چرخشی است. نوار چرخشی که برای پرکن های روتاری قوطی رب در نظر گرفته شده است دارای فضای خالی متناسب با قوطی است. قوطی های رب درون این فضاها قرار گرفته و سپس به نازل نزدیک و پر می گردد.

مشخصات فنی دستگاه پُرکن هشت پیستون روتاری

 • جنس: استیل ضدزنگ ۳۰۴
 • جنس پیستون‌ها: استیل ضدزنگ ۳۱۶
 • ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): ۲۵۰ × ۱۳۰ ×۲۳۰ سانتی‌متر
 • پرکردن: چرخنده
 • ظرفیت: ۱۰۰ الی ۱۲۰ قوطی در دقیقه
 • حجم پر کردن: ۴۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌لیتر
 • مزیت: دارای تابلو برق تمام استیل، کنترل‌کنند‌ه‌های سطح، سنسور تشخیص قوطی و اینورتر جهت تغییر دور الکتریکی دستگاه

قیمت دستگاه پرکن قوطی

دستگاه پرکن قوطی از نظر قیمت بسیار متعدد است. پرکن ها بر اساس نوع، ظرفیت، تعداد نازل ها بسیار متفاوت است. علاوه بر این قیمت دستگاه پرکن قوطی می تواند تاثیرپذیر از المان های بسیاری باشد. این تثیر پذیری رنج بزرگی از اعداد و ارقام بوده و نمی توان قیمت واحد و مشخصی را برای این دستگاه ارائه نمود.