راه‌اندازی خط تولید رب گوجه‌فرنگی با هدف تولید رب گوجه در مقیاس انبوه، به‌عنوان یکی از پربازده‌ترین انواع سرمایه‌گذاری طی سالیان اخیر شناخته شده است. داده‌های آماری نشان‌ می‌دهد حاشیه سود خط تولید رب، معادل ۲ هزار تومان به‌ازای تولید هر قوطی ۸۰۰ گرمی رب گوجه‌فرنگی است. با در نظر گرفتن اینکه، یک کارخانه رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت متوسط، توان تولید ۷۵ هزار قوطی رب در روز را دارا می‌باشد، سود متوسط روزانه یک کارخانه رب در کمترین حالت ممکن، ۱۵۰ میلیون تومان خواهد بود. چنین سودی نسبت به میزان سرمایه‌گذاری اولیه برای راه‌اندازی چنین کارخانه‌ای رقم قابل توجهی می‌باشد. نوع و کیفیت ماشین‌آلات خط تولید، دارای بیشترین تاثیر در کارایی یک خط تولید است و نتیجه مستقیم در سود نهایی یک کارخانه خواهد داشت. لذا این مقاله با هدف هموارتر کردن مسیر کارآفرینان این حوزه،  به معرفی مولفه‌های انتخاب سازنده برتر خط تولید رب می‌پردازد.

در انتخاب شرکت سازنده ماشین‌آلات خط تولید رب به چه نکاتی توجه کنیم؟

نخستین گام برای کارآفرینانی که می‌خواهند به تازگی وارد عرصه تولید رب گوجه‌فرنگی شوند، تهیه ماشین‌آلات با کیفیت و کارایی بالا می‌باشد. بدین منظور، انتخاب مناسب شرکت سازنده ماشین‌آلات می‌‌تواند مهم‌ترین اقدام برای شروع چنین کسب‌وکاری باشد. در ادامه، مهم‌ترین عواملی که می‌توانند در انجام موفقیت‌آمیز این انتخاب مهم، دخیل باشند، ذکر خواهند شد.

قابلیت توسعه خط تولید

یکی از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب سازنده برتر خط تولید رب نقشی تعیین‌کننده دارد، قابلیت توسعه خط می‌باشد. بسیاری از سرمایه‌‌گذاران ترجیح می‌دهند، تولید رب را با حداقل ظرفیت شروع کرده و در آینده نسبت به افزایش تولید اقدام نمایند. در چنین مواردی، انتخاب خط تولیدی که قابلیت توسعه و افزایش ظرفیت در آینده را داشته‌ باشد، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

اصطلاح رایجی که معمولا در این موارد استفاده می‌شود، این است که همیشه ظرفیت یک خط تولید را دستگاه محدود کننده تعیین می‌کند. به‌عنوان مثال اگر دستگاه دربند در یک خط، با ظرفیت ۵ هزار در ساعت و دستگاه پرکن با ظرفیت ۳ هزار قوطی در ساعت کارکنند، ظرفیت پرکن تعیین کننده ظرفیت خط خواهد بود. بنابراین توجه به این نکته ضروری است، که اگر خط تولید با هدف افزایش ظرفیت در آینده، راه‌اندازی می‌شود، ظرفیت ماشین‌آلات به‌‌گونه‌ای انتخاب شوند، که چنین قابلیتی میسر باشد. یک سازنده برتر خط تولید رب باید قادر باشد چنین خطوط تولیدی را برای مشتریان فراهم کند.

قابلیت اجرای اتوماسیون

منظور از قابلیت اجرای اتوماسیون، خط تولیدی است که بتواند از حالت نیمه‌اتوماتیک به حالت تمام اتوماتیک تبدیل شود. انتخاب صحیح ماشین‌آلات در طرح اولیه چیدمان خط تولید، تاثیر بسزایی در اجرای این قابلیت خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های سازنده ماشین‌آلات، ممکن است خط تولید را با قیمتی پایین‌تر ارائه دهند، اما چنین خطی فاقد امکان اتوماسیون در آینده باشد.

بسیاری از کارآفرینان ترجیح می‌دهند، فرآیند تولید را با حداقل هزینه و با نیروی انسانی بیشتر آغاز کنند، سپس در آینده به اجرای اتوماسیون خط تولید بپردازند. در این گونه موارد باید به این فاکتور مهم توجه گردد که خط تولید از همان ابتدا، به‌گونه‌ای اسمبل شود که چنین قابلیتی در آینده امکان‌پذیر باشد. طبیعتا یک سازنده برتر خط تولید رب باید از همان ابتدا ذهن مشتری را نسبت به چنین موضوعی روشن کند و خط تولیدی را برای او فراهم نماید که از این قابلیت مهم برخوردار باشد.

راه‌اندازی کارخانه از ابتدا تا تولید محصول نهایی

یک سازنده برتر خط تولید رب ،سازنده‌ای است که عملیات راه‌اندازی کارخانه را به‌صورت یک بسته‌‌خدماتی‌کامل برای مشتری انجام می‌دهد. بسیاری از ارائه‌دهندگان خط تولید، تنها به ساخت ماشین‌آلات و تحویل آن به مشتری اکتفا می‌کنند. درحالیکه تحویل ماشین‌آلات در محل مورد نظر مشتری و راه‌اندازی خط تولید، می‌تواند تا حدود بسیار زیادی فرآیند تولید را برای او تسریع نماید.

سرمایه‌گذارانی که توجه ویژه‌ای به فاکتور زمان دارند، باید از سازنده خط تولید، خدمات زیر را مطالبه نمایند:

  • حین ساخت خط تولید، مشتری در جریان روند ساخت ماشین‌آلات قرار داده شود.
  • ماشین‌آلات خط تولید به‌صورت کامل در محل مورد نظر مشتری به او تحویل داده شوند.
  • ماشین‌آلات خط تولید در محل مورد نظر مشتری تست شده و محصول نهایی(رب گوجه‌فرنگی) به صورت آزمایشی تولید شود.

توجه به عوامل فوق، به‌ویژه تولید آزمایشی محصول از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که مشتری پیش از عقد قرارد داد با شرکت سازنده باید مد نظر قرار دهد.

پشتیبانی از خط تولید

شرکت‌های سازنده خط تولید رب معمولا انواع مختلف از پشتیبانی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در حالت ایده‌آل، یک سازنده برتر خط تولید رب باید قادر به ارائه گارانتی حداقل ۱۲ ماهه خط تولید باشد. علاوه بر این، باید طی شش ماه نخست بعد از تحویل، بازرسی‌های مداومی را از خط تولید ارائه‌شده به مشتری انجام دهد

سرمایه‌گذارانی که در مرحله عقد قرارداد با یک شرکت سازنده خط تولید هستند، باید به نکات زیر توجه نمایند:

  • آیا شرکت سازنده خط تولید، ضمانتی را بابت عمکرد صحیح ماشین‌آلات ارائه می‌دهد یا خیر؟
  • آیا شرکت سازنده خط تولید، ملزم به بازرسی‌های دوره‌ای از خط تولید در طی مدت مشخص می‌باشد؟
  • آیا شرکت سازنده خط تولید، آموزش‌های لازم درجهت استفاده از ماشین‌آلات را در اختیار پرسنل تولید قرار می‌دهد؟

پاسخ مثبت یا منفی به هر یک از پرسش‌های فوق، می‌تواند کارآفرین را در انتخاب مناسب شرکت سازنده خط تولید، یاری رساند. طبیعتا، یک شرکت سازنده برتر خط تولید رب باید همه خدمات فوق را به مشتری ارائه دهد.

سازنده برتر خط تولید رب را از کدام کشور انتخاب کنیم؟

سوالی که برای بسیاری از کارآفرینان وجود دارد این است که بهترین ماشین‌آلات را از کدام کشورها می‌توانند تهیه کنند. از آنجا که کشورهای ایتالیا و روسیه سابقه زیادی در تولید گوجه‌فرنگی دارند، معمولا بهترین انواع ماشین‌آلات در همین کشورها یافت می‌شود. با این حال، توجه به دو عامل زیر باعث می‌شود که وارد کردن ماشین‌آلات از این کشورها، برای کارآفرینان ایرانی توجیه چندانی نداشته باشد:

هزینه ساخت بسیار بالا: هزینه راه‌اندازی یک خط تولید رب با ماشین‌آلات ایتالیایی و روسی معمولا ۳ تا ۴ برابر خط تولید مشابه با ماشین‌آلات داخلی خواهد بود. به همین جهت، به‌جز موارد خاص، انتخاب خط تولیدی با چنین هزینه‌ اولیه‌ای، توجیه اقتصادی مناسبی برای سرمایه‌گذاری نخواهد داشت.

عدم پشتیبانی در زمان مناسب: یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تولید یک محصول، عدم توقف خط تولید است. از آنجا که شرکت‌های معتبر سازنده خارجی، نمایندگی فروش در ایران ندارند، فرآیند پشتیبانی بسیار زمان‌بر خواهد بود. لذا کوچکترین توقفی در عملکرد ماشین‌آلات می‌تواند، هزینه‌های سنگینی را به تولیدکننده وارد نماید.

جمع‌بندی نهایی

کارآفرینانی که قصد سرمایه‌گذاری در حوزه تولید رب گوجه‌فرنگی دارند، باید در انتخاب سازنده خط تولید رب به نکات زیر توجه کنند:

  • سازنده‌ای را انتخاب کننده که بسته‌خدماتی کاملی را برای ساخت و راه‌اندازی خط تولید ارائه می‌دهد. بسته خدماتی کامل برای راه‌اندازی یک خط تولید، معمولا مواردی از قبیل ساخت، تحویل، نصب ماشین‌آلات و همچنین تولید آزمایشی محصول را شامل می‌شود.
  • سازنده برتر خط تولید رب سازنده‌ای است که فارغ از ساخت ماشین‌آلات، دغدغه سودآوری کسب و کار مشتری را داشته باشد. بنابراین مشاوره در زمینه انتخاب نوع خط تولید، ظرفیت و ماشین‌آلات مناسب که بیشترین آورده را برای تولیدکنند داشته باشند، از خدمات یک شرکت سازنده برتر خواهند بود.