در حال بارگذاری...
آشنایی با خط تولید کمپوت میوه

آشنایی با خط تولید کمپوت میوه‌

در صنایع غذایی، تولید کمپوت میوه همواره از جایگاه ویژ‌ه‌ای برخوردار بوده ‌است. با کمپوت کردن انواع میوه‌ها، نه تنها در مصرف انواع میوه صرفه‌جویی صورت می‌گیرد، بلکه مدت زمان طولانی‌تری نیز می‌توان از انواع میوه‌ها استفاده کرد.
بر اساس آخرین آمارهای وزارت صنعت و معدن در سال ۱۳۹۵ ظرفیت اسمی صادرات انواع کمپوت در سال در حدود ۷۲ هزار تن می‌باشد. بازار اصلی کمپوت‌های تولید شده، کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، ترکمنستان و پاکستان می‌باشد. بر اساس این آمار تولید کمپوت میوه در کشور و صادرات آن به منطقه از ظرفیت‌های خوبی برخوردار می‌باشد. در ادامه قصد داریم تا با خط تولید کمپوت میوه و مراحل آن، تجهیزات خط تولید کمپوت میوه و ماشینآلات خط تولید کمپوت میوه بیشتر آشنا شویم.

 

انواع خط تولید کمپوت میوه

به طور کلی خط تولید کمپوت به ۵ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شود:

 • خط تولید کمپوت سیب
 • خط تولید کمپوت گیلاس
 • خط تولید کمپوت هلو
 • خط تولید کمپوت گلابی
 • خط تولید کمپوت آناناس

این ۵ دسته در مراحل خط تولید کمپوت میوه تفاوت چندانی ندارند. در بخش مربوط به مراحل خط تولید کمپوت میوه به طور مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

 

ماشینآلات خط تولید کمپوت میوه

در خط تولید کمپوت میوه ماشین‌آلات زیادی به منظور آماده‌سازی کمپوت وجود دارد. مهم‌ترین ماشین‌آلات آن عبارتند از:

 

 • بلانچر
 • شستشو و سورتینگ
 • پوست گیر
 • دم گیر
 • جت پرینتر
 • لیبل زن
 • اگزاست
 • پرکن ۱۸ نازله روتاری
 • تونل پاستور
 • محلول ریز
 • فرمولاسیون
 • قوطی شور
 • قوطی رسان و قوطی شور استریل
 • دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک

 

علاوه بر ماشین آلات ، خط تولید کمپوت میوه نیازمند وجود تجهیزاتی  می‌باشد. مهم‌ترین تجهیزات خط تولید کمپوت عبارتند از:

 • پاتیل گردان
 • میزکار
 • بالابر
 • نوار انتقال
 • بویلر

 

مراحل خط تولید کمپوت میوه

شستشو و سورتینگ

در خط تولید کمپوت اولین مرحله مربوط به آماده سازی ماده اولیه خط تولید میباشد

در  تولید کمپوت اولین مرحله مربوط به آماده‌سازی ماده‌ی اولیه‌ی خط تولید می‌باشد. عموماً ماده‌ی اولیه در تولید کمپوت شامل سیب، هلو، آناناس، گیلاس و گلابی می‌باشد. میوه‌ها در این مرحله وارد کانال شستشو می‌شود و پس از آن توسط نوار سورتینگ از حوضچه خارج شده و به منظور بررسی و تفکیک، توسط پرسنل تولید، منتقل می‌شوند. پس از بررسی میوه‌ها توسط پرسنل تولید، میوه‌ها دوباره شستشو می‌شوند تا برای رفتن به مرحله‌ی بعد آماده شوند. دستگاه شستشو و سورتینگ از جنس استیل و آهن می‌باشد. این دستگاه به صورت تقریبی دارای ظرفیت ۳۰۰ تن در روز می‌باشد.

دم گیری و هسته گیری

 

پس از شستشو، میوه‌ها باید دم گیری شوند. دم همان بخش چوبی میوه می‌باشد که حتماً قبل از پختن اولیه میوه باید از میوه حذف شود

 

پس از شستشو، میوه‌ها باید دم گیری شوند. دم همان بخش چوبی میوه می‌باشد که حتماً قبل از پختن اولیه‌ی میوه باید از میوه حذف شود. برخی از میوه‌ها دارای هسته می‌باشند. در این نوع میوه‌ها عملیات هسته گیری نیز علاوه بر دم گیری باید انجام شود. عملیات دم گیری تنها در خط تولید کمپوت گیلاس، خط تولید کمپوت سیب و خط تولید کمپوت گلابی انجام می‌گیرد. دستگاه دم گیر از جنس استیل می‌باشد و دارای ظرفیت حدودی ۸۰۰ کیلوگرم بر ساعت می‌باشد.

پوست گیری

 

میوهها پس از وارد شدن در دستگاه پوست گیر با حرکات سایشی دستگاه به گونهای که گوشت آنها سابیده نشود، پوست گیری میشوند.

 

در این مرحله میوه‌ها قبل از پخت اولیه پوست گیری می‌شوند. میوه‌ها پس از وارد شدن در دستگاه پوست گیر با حرکات سایشی دستگاه به گونه‌ای که گوشت آن‌ها سابیده نشود، پوست گیری می‌شوند.

پخت اولیه

پاتیل گردان استوانهای تمام استیل میباشد که عملکردی دستی دارد.

 

میوه‌ها پس از دم گیری، هسته گیری و پوست گیری برای پخت اولیه آماده می‌شوند. پخت اولیه در خط تولید کمپوت توسط دو دستگاه انجام می‌گیرد. بلانچر و پاتیل گردان در خط تولید کمپوت عملیات مربوط به پخت را انجام می‌دهند. پاتیل گردان استوانه‌ای تمام استیل می‌باشد که عملکردی دستی دارد. برخلاف پاتیل گردان، بلانچر به صورت الکترومانیک و پنوماتیک عمل می‌کند. این مرحله در تمامی  خط تولیدها یکسان می‌باشد.

قاچ کن

پس از مرحله‌ی پخت اولیه، در  تولید کمپوت سیب و  گلابی نوبت به مرحله‌ی قاچ کردن میوه‌ها می‌رسد.

 

فرمولاسیون یا سس سازی

دستگاه سس ساز یا فرمولاسیون تماماً از جنس استیل میباشد. این دستگاه به صورت الکترومکانیکی در خط تولید کمپوت عمل میکند

شربت موجود در کمپوت در این قسمت آماده می‌شود. معمولاً شرکت‌های متفاوت تولید‌کننده‌ی کمپوت در این مرحله از فرمولاسیون خاص خود بهره می‌گیرند. این دستگاه دارای دو مخزن همزن‌دار می‌باشد. اولین مخزن در قسمت تحتانی دستگاه قرار می‌گیرد. این مخزن دارای جاکت پخت، جهت پخت، فرموله کردن و آماده‌سازی شربت می‌باشد. مخزن فوقانی صرفاً جهت نگهداری شربت آماده‌سازی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. شربت موجود در مخزن فوقانی در ادامه برای استفاده به شربت‌ریز یا همان پرکن شربت منتقل می‌شود. در کمپوت سازی این بخش در میوه‌جات مختلف مشترک می‌باشد.

دستگاه سس ساز یا فرمولاسیون تماماً از جنس استیل می‌باشد. این دستگاه به صورت الکترومکانیکی در خط تولید کمپوت عمل می‌کند و به صورت حدودی مخزن پائین ۷۰۰ الی ۱۴۰۰ لیتر و مخزن بالا ۳۵۰ الی ۷۰۰ لیتر ظرفیت دارد. از جمله تجهیزات جانبی این دستگاه می‌توان به پمپ استیل، فیلتر و اتصالات اشاره کرد.

پرکن ۱۸ نازله روتاری

در تولید کمپوت میوه، پس از شستشو، دم گیری و قاچ شدن میوه‌ها، نوبت به پرکردن قوطی‌ها می‌رسد. میوه‌ها در درون سینی مخصوص در بالای دستگاه ریخته می‌شوند. وظیفه‌ی نازل‌ها پر کردن میوه‌ها در درون قوطی‌ها می‌باشد. تا زمانی که قوطی در زیر نازل قرار داشته باشد، عمل پرکردن قوطی‌ توسط نازل انجام می‌گیرد.

دستگاه پرکن ۱۸ نازله روتاری تماماً از جنس استیل می‌باشد و به صورت حدودی توانایی تولید ۶۵۰۰ قوطی در ساعت را دارد. این دستگاه دارای تجهیزات جانبی از قبیل تابلو برق و دور متغیر با سیستم اینورتر با تراتسپورت به طول ۲.۵ متر می‌باشد.

محلول ریز

در خط تولید کمپوت سازی پس از پر شدن قوطیها از میوهجات، نوبت به مرحلهی محلول ریزی میباشد

در  کمپوت سازی پس از پر شدن قوطی‌ها از میوه‌جات، نوبت به مرحله‌ی محلول‌ریزی می‌باشد. این دستگاه متشکل از یک مخزن ذخیره‌ی شربت کمپوت، نوار ترانسپورت و نازل‌های پنوماتیک می‌باشد. مخزن دستگاه محلول ریز، به دلیل ممانعت از ته‌نشینی محلول دارای همزن می‌باشد. این دستگاه تماماً از جنس استیل می‌باشد و به صورت الکترومکانیکی عمل می‌کند.

اگزاست

این دستگاه وظیفه‌ی پخت اولیه‌ی محتویات کمپوت را بر عهده دارد. این دستگاه همچنین دمای قوطی‌های پر شده را یکنواخت کرده و خلاء مورد نیاز را تأمین می‌کند. این دستگاه تماماً از جنس استیل می‌باشد و به صورت الکترومکانیکی عمل می‌کند.

دربندی

در این مرحله به وسیلهی دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد، درب قوطیها بسته میشودپس از مرحله‌ی اگزاست نوبت به مرحله‌ی دربندی می‌رسد. در این مرحله به وسیله‌ی دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد، درب قوطی‌ها بسته می‌شود. این دستگاه در سایر خطوط تولید مواد غذایی نظیر کنسرو لوبیا، رب گوجه فرنگی، خاویار بادمجان و انواع خورشت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دستگاه دارای ظرفیت حدودی ۶۰ الی ۲۲۰ قوطی در دقیقه می‌باشد. این دستگاه در دو مدل تمام استیل و نیمه استیل موجود می‌باشد. علاوه بر این، دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد مجهز به سیستم روغن کاری خودکار می‌باشد. کلیه‌ی دنداه‌های موجود در گیربکس بزرگ به صورت اتوماتیک روغنکاری شده و اکثر گریس خورهای دستگاه حذف و به صورت اتوماتیک روغن تزریق می‌شود.

تونل پاستور

در خط تولید کمپوت سازی پس از عمل دربندی نوبت به مرحلهی استریل کردن محتویات درون ظروف میرسددر خط تولید کمپوت سازی پس از عمل دربندی نوبت به مرحله‌ی استریل کردن محتویات درون ظروف می‌رسد. در تونل پاستور، ظروف دربندی شده از زیر دوش بخار و دوش آب سرد در این دستگاه عبور می‌کند. این دستگاه به چند صورت تونلی، غرق آبی و خشابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جت پرینتر

چاپ بر روی ظروف بسته بندی

این دستگاه به منظور چاپ بر روی ظروف بسته بندی در تولید کمپوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه قادر است تا اطلاعات مربوط به تولید از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت مصرف‌کننده، نام شرکت و کدهای اختصاصی محصول را بر روی قوطی درج کند.

شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک با توجه به تعداد قوطی مورد نظر در هر بسته اقدام به بسته بندی آنها، به وسیلهی پوشش پلاستیکی مینماید

مرحله‌ی پایانی در انواع خطوط تولید (خط تولید کمپوت آناناس، خط تولید کمپوت گیلاس، خط تولید کمپوت هلو، خط تولید کمپوت سیب) به شیرینگ پک اختصاص دارد. دستگاه شیرینگ پک با توجه به تعداد قوطی مورد نظر در هر بسته اقدام به بسته‌بندی آن‌ها، به وسیله‌ی پوشش پلاستیکی می‌نماید. این دستگاه به صورت الکترومکانیک و پنوماتیکی عمل می‌کند. دستگاه شیرینگ پک قادر است ۴۵۰ الی ۵۰۰ بسته در ساعت، بسته کمپوت بسته‌بندی نماید.

تا اینجا با انواع خطوط تولید از قبیل خط تولید کمپوت آناناس، خط تولید کمپوت سیب، خط تولید کمپوت گیلاس، خط تولید کمپوت هلو، ماشین‌آلات و تجهیزات خط تولید کمپوت میوه آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم تا نکاتی در مورد خرید خط تولید کمپوت میوه و عوامل تأثیرگذار بر قیمت  را بررسی کنیم.

 

قیمت خط تولید کمپوت

به صورت کلی چند عامل بر قیمت کمپوت تأثیرگذار می‌باشد. این عوامل معمولاً توسط فروشندگان در هنگام فروش خط تولید کمپوت ذکر می‌شود. اولین نکته‌ی مهم در خرید خط تولید کمپوت مربوط به ظرفیت خط تولید می‌باشد. با توجه به ظرفیت اسمی واحد تولیدی کمپوت قیمت واحد تولیدی نیز متفاوت خواهد بود.

نکته‌ی دومی که معمولاً فروشندگان خط تولید در هنگام فروش خط تولید کمپوت از شما خواهند پرسید مربوط به نوع بهره‌برداری شما از خط تولید می‌باشد. آیا این خط تولید قرار است تنها یک نوع کمپوت تولید کند یا بیشتر؟

نکته بعدی که از طرف فروشندگان  از شما پرسیده خواهد شد مربوط به میزان استفاده‌ی شما از نیروی انسانی می‌باشد. برخی از کارها در خط تولید می‌تواند توسط نیروی انسانی انجام پذیرد که دارای هزینه‌ی متفاوتی نسبت به حالت ماشینی می‌باشد.

علاوه بر تمامی نکاتی که تا اینجا مطرح شد، در هنگام خرید خط تولید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • در هنگام خرید خط تولید همواره موارد موجود در خدمات پس از فروش را در نظر بگیرید.
 • در هنگام خرید خط تولید، سعی کنید کلیه شرکت‌هایی که خدمات مربوط به فروش خط تولید کمپوت میوه را انجام می‌دهند را بررسی کنید
 • قیمت پیشنهادی فروش خط تولید کمپوت میوه که توسط شرکت‌های متفاوت ارائه می‌شود را با هم مقایسه کنید.
3 comments
 1. سيد حسين ميرقوامي

  با عرض سلام
  با توجه به شعار امسال تولید ملی و رونق کسب وکار ، با توجه به شرایط بازار و بیکاری ، به نظر شما بنده تولید کمپوت گیلاس را چطوری اغاز کنم

  1. seamerco

   با سلام،
   راه‌اندازی خط تولید کمپوت با توجه به شرایط منطقه‌ای که شما در آن هستید، می‌تواند بسیار سود‌آور باشد. برای گرفتن مشاوره جهت راه‌اندازی این خط و اطلاع از گزینه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری با دفتر مرکزی شرکت سیمرکو تماس حاصل نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس