رب گوجه فرنگی به عنوان یک محصول ماندگار با عمر طولانی، یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های گوجه فرنگی در سراسر جهان است. افزایش تقاضا در بازار محصولات فرآوری شده حاصل از گوجه‌فرنگی، انگیزه روبه رشدی برای کاشت این محصول در سراسر دنیا به وجود آورده است. مطابق گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد یا فائو، ۱۳۰ میلیون تن گوجه فرنگی در سال ۲۰۱۱ در سراسر دنیا تولید شد که چین، روسیه، آمریکا، هند، مصر، ایتالیا و ایران، کشورهای پیشتاز در تولید این محصول بوده‌اند. انتظار می‌رود، بازار رب گوجه فرنگی در سال‌های آتی به دلیل استفاده گسترده آن در صنایع غذایی، رشد قابل توجهی داشته باشد.

بخش‌بندی بازار رب گوجه فرنگی

بازار رب گوجه فرنگی در جهان با توجه به نوع محصول، نوع بسته‌بندی، شکل تولید و کانال‌های فروش به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. از نظر نوع محصول، بازار رب گوجه فرنگی شامل بخش‌های پودر، رب گوجه فرنگی کنسانتره واحد، رب گوجه فرنگی کنستانتره دوگانه و کنستانتره سه‌گانه تقسیم می‌شود. رب گوجه فرنگی کنستانتره دوگانه، شایع‌ترین نوع محصول رب گوجه‌فرنگی در بازار است. از نظر نوع بسته‌بندی، بازار رب گوجه فرنگی به بخش‌های قوطی، فله، شیشه و کیسه‌ای تقسیم می‌شود. از نظر شکل تولید، بازارگوجه فرنگی شامل دو بخش تولید خانگی و تولید صنعتی می‌باشد. به لحاظ کانال‌های فروش، بازار گوجه فرنگی را می‌توان به بخش‌های خرده‌فروشی‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، و تجارت الکترونیکی تقسیم کرد.

چشم‌انداز بازار رب گوجه فرنگی به لحاظ منطقه‌ای

از نظر منطقه‌ای، بازار رب گوجه فرنگی شامل آمریکای شمالی، آمریکای لاتین، اروپای غربی، اروپای شرقی، ژاپن، شرق میانه، خاورمیانه و آفریقا می‌باشد. سرانه مصرف گوجه فرنگی در کشورهای اروپایی مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه بسیار بالاست و تقریبا ۱۹ درصد سهم مصرفی سبزیجات را به خود اختصاص می‌دهد. بنابرین انتظار می‌رود که طی سالیان پیش‌رو  اروپای غربی سهم قابل توجی در بازار رب گوجه فرنگی پیدا کند. مصرف خانگی گوجه فرنگی در کشورهایی مثل چین، هند، آمریکا و کشورهایی آفریقایی روند روبه رشدی را نشان می‌دهد که می‌تواند به عنوان نشانگری از روند روبه گسترش بازار رب گوجه فرنگی در این مناطق باشد. رب گوجه فرنگی تولید شده در چین، به دلیل برخورداری از کیفیت بالا، محبوبیت زیادی در بازارهای جهانی دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد میزان تولید رب گوجه فرنگی در کشورهای مختلف، می‌توانید به مقاله‌ای با عنوان صادرات رب گوجه فرنگی مراجعه نمایید.

پیش‌بینی بازار رب گوجه فرنگی

با گسترش میل به مصرف محصولات ارگانیک در دنیا، انتظار می‌رود تقاضا برای محصولات غذایی راحت‌تر جای خود را به محصولات غذایی ارگانیگ و تمیز‌تر دهد. با همین روند، انتظار می‌رود که بازار رب گوجه فرنگی ارگانیک طی سالیان آینده، روند رو به رشدی را داشته باشد. تولید رب گوجه فرنگی ارگانیک به خصوص به شکل فله‌ هم اکنون در بسیاری از نقاط جهان شروع شده است، و کشورهایی چون آمریکا و کانادا به عنوان کشورهای پیشرو در بازار رب گوجه فرنگی ارگانیگ شناخته می‌شوند. همچنین انتظار می‌رود، تولید گوجه فرنگی خانگی اگرچه در حال حاضر سهم اندکی در بازار دارد، طی سالیان آتی شکل جدیدی به خود بگیرد و به تدریج گسترش یابد. دلیل این پیش‌بینی، به وجود آمدن فرصت‌های جدید در فروش از جمله فروش از طریق اینترنت و تجارت آنلاین است، که باعث می‌شود تولیدات خانگی فرصت جدیدی برای رشد پیدا کنند.

برندهای معتبر بازار رب گوجه فرنگی

برندهای بزرگ دنیا در بازار رب گوجه فرنگی، عمدتا به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • برندهایی که در زمینه پردازش انواع فرآورده‌های پردازشی از جمله مربا، آب‌میوه، کمپوت و … فعالیت دارند.
  • برندهایی که در زمینه پردازش انواع فرآورده‌هایی پردازشی گوجه فرنگی از جمله سس، آب گوجه و رب گوجه فرنگی فعالیت دارند.
  • برندهایی که انحصارا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی فعالیت دارند.

بیشتر برندهای معتبر دنیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی در آمریکا واقع شده‌اند، برخی از معروف‌ترین این برندها عبارتند ا:

  • برند DelMonte:  این شرکت در ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار دارد و دارای ۸۱۰۰ نفر کارمند است. شرکت DelMonte به طور کلی فرآورده‌های پردازشی غذایی از جمله رب گوجه فرنگی را تولید می‌کند.
  • برند losgatostomato: این شرکت در ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار دارد و منحصرا به تولید رب گوجه فرنگی در انواع مختلف می‌پردازد.
  • برند CENTO: یک شرکت ایتالیایی-آمریکایی است که در ایالت نیوجرسی آمریکا قرار دارد و در زمینه انواع محصولات غذایی که به عنوان چاشنی استفاده می‌شوند از جمله سس و رب گوجه فرنگی، فعالیت دارد.
  • برند Muir Glen Organic: این شرکت به تولید انواع محصولات ارگانیگ گوجه فرنگی، نظیر سس و رب گوجه فرنگی ارگانیگ می‌پردازد و در شهر مینیاپولیس از ایالت مینه‌سوتای آمریکا قرار دارد.

بازار رب گوجه فرنگی به طور کلی روند روبه رشدی را طی سالیان اخیر نشان داده است و انتظار می‌رود که چنین روندی با شتاب بیشتر در سالیان آینده نیز ادامه داشته باشد. از نظر منطقه‌ای پیش‌بینی‌ می‌شود، اروپای غربی و آمریکای شمالی بزرگترین بازارهای رب گوجه فرنگی طی چند سال آینده باشند. از نظر نوع تولید، انتظار می‌رود، تولید رب گوجه فرنگی به صورت خانگی و نیمه صنعتی به خصوص در کشورهای در حال توسعه، رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کند. رب گوجه فرنگی ارگانیگ اگرچه هنوز بازار بزرگی را به دست نیاورده است، اما با رشد تقاضای جهانی برای مصرف محصولات ارگانیک، به خصوص در مناطق مرفه‌تری چون کانادا و آمریکا، انتظار می‌رود که بازار رب گوجه فرنگی ارگانیک نیز جایگاه ویژه‌ای را پیدا کند.