دستگاه پاستوریزاتور رب یکی از ماشین‌آلات خط تولید رب است که در تمامی خطوط اعم از تولید و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این دستگاه بسیار مهم بوده و برای از بین بردن میکروب ها و میکروارگانیسم ها در محصول رب استفاده می‌شود.

پاستوریزاسیون چیست؟

به عمل حرارت دادن یک محصول برای از بین بردن میکرواروگانیسم‌ها و عوامل فساد مانند کپک ها و قارچ‌ها، پاستوریزاسیون گفته می شود. پاستوریزاسیون در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از کاربردی‌ترین فرآیندها در خطوط تولید مواد غذایی است. به‌طور کلی، فرآیند پاستوریزاسیون در خطوط تولید مواد غذایی که نیاز به نگهداری طولانی مدت دارند ضروری است. عمل پاستوریزاسیون در خط تولید رب بسیار کلیدی بوده و توط دستگاه پاستوریزاتور رب انجام می‌شود.

درجه حرارتی که محصول برای پاستور شدن تحت آن دما قرار می‌گیرد در خطوط تولید مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال درجه حرارت مورد نیاز پاستوریزاسیون در خط تولید گوجه فرنگی حدود ۸۵ درجه سانتیگراد است. مدت زمان این عمل نیز ۱ تا ۳ دقیقه بوده که البته بسته به طراحی دستگاه نیز متغیر می‌باشد.

پاستوریزاتور رب گوجه ‌فرنگی چیست؟

جهت پاستور کردن محصول رب، از دستگاه پاستوریزاتور رب لوله‌ای استفاده می‌شود. بعد از اینکه رب گوجه فرنگی با بریکس مورد نیاز از دستگاه کانتینیوس خارج می شود نیازمند عملیات پاستوریزاسیون است. این فرآیند که پیش از درب‌بندی صورت می‌گیرد باعث می‌شود تمامی عوامل فساد موجود در رب از بین رفته و محصول رب نهایی آماده پر شدن در قوطی شود.

نکته قابل توجه اینکه بعد از انجام عمل پاستوریزاسیون در خط تولید رب گوجه‌فرنگی، فرآیند پر کردن صورت می‌گیرد، که این فرآیند باید لزوما از نوع هات فیلینگ یا پرکردن داغ باشد. فرآیند پرکردن داغ باعث تسهیل ایجاد خلا در مرحله اگزاست شده و باعث استریل شدن محتویات داخل قوطی می‌گردد.

انواع پاستوریزاتور

دستگاه پاستوریزاتور در صنایع غذایی به دو شکل پاستوریزاتور لوله‌ای و پاستوریزاتور صفحه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاستوریزاتور صفحه‌ای برای میکروب‌زدایی محصولاتی با ویسکوزیته پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثلا در فرآیند تولید محصولاتی چون شیر و آب معدنی از پاستوریزاتور لوله‌ای استفاده می‌شود. در مقابل، پاستوریزاتور لوله‌ای برای محصولاتی با ویسکوزیته بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال، برای میکروب زدایی محصولاتی مثل عسل و رب که غلظت بالایی دارند از پاستوریزاتور لوله‌ای استفاده می‌شود.

پاستوریزاتور رب لوله ای برای محصولاتی مناسب است که به صورت کانتینیوس تولید می شود. مکانیسم کار ماشین پاستوریزاتور رب لوله پوسته است و بسیار شبیه دستگاه پری هیتر است. فضای دور لوله های این دستگاه فضای خالی بوده که با بخار آب پر می شود و همین باعث داغ شدن آن ها خواهد شد. بر اساس میزان دمایی که لوله های یک دستگاه پاستوریزاتور رب دارد زمان مسیر از لوله های مشخص خواهد شد.

مکانسیم دستگاه پاستوریزاتور رب

اساس کار ماشین پاستوریزاتور رب، مکانیسم پوسته و لوله (shell and tube) است. مکانسیم پوسته و لوله‌، مکانسیمی بسیار متدوال در صنعت است که اساس کار بسیاری از ماشین‌آلات خط تولید رب از جمله پری‌هیتر و کانتی‌نیوس را نیز شامل می‌شود. در این مکانسیم، فضای دور لوله‌ها یک فضای خالی است که با بخار آب داغ پر می‌شود. بخار آب داغ باعث بالا رفتن دمای لوله‌های پاستوریزاتور می‌شود، که محصول رب طی عبور از آن داغ شده و میکروب‌زدایی می‌شود.

در صنایع غذایی محصولاتی که دارای PH کمتر از ۳٫۷ هستند را غذاهای با اسیدیته بالا می نامند. غذاهای با PH 3.7 تا ۴٫۵ را غذاهای اسیدی و ۴٫۶ به بالا را غذاهای کم اسید می نامند. مثلا غذاهایی مانند آب مرکبات، نوشابه های گازدار و … از غذاهای با اسیدیته بالا هستند.

میزان درجه حرارت در پاستوریزاسیون

تعیین میزان درجه حرارت در پاستوریزاسیون به میزان اسیدی بودن محصول مورد نظر، وابسته است. به‌عنوان مثال، عمل پاستوریزاسیون برای غذاهای با اسیدیته بالا در دمای ۶۵ درجه انجام می‌شود. همچنین عمل پاستوریزاسیون برای غذاهای با اسیدیته متوسط در دمای ۸۵ درجه رخ می‌دهد. رب گوجه فرنگی در دسته مواد غذایی با اسیدیته متوسط تقسیم بندی می شود. بر اساس استانداردها PH رب گوجه فرنگی نهایتا باید ۴٫۳ باشد.

در صنایع غذایی محصولاتی که دارای PH کمتر از ۳٫۷ هستند را غذاهای با اسیدیته بالا می‌نامند. محصولاتی با PH بین ۳٫۷ تا ۴٫۵ را محصولات اسیدی و بالاتر از ۴٫۶ را محصولات کم اسید می‌نامند. به‌عنوان مثال مرکبات و نوشابه های گازدار در گروه محصولاتی با اسیدیته بالا و رب گوجه‌فرنگی در گروه محصولاتی با اسیدیته پایین قرار می‌گیرند.

تفاوت پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون

به فرآیندهای حرارتی دماهای زیر ۱۰۰ درجه سانتیگراد پاستوریزاسیون و بالای دمای ۱۰۰ درجه را استیرلیزاسیون می‌نامند. تفاوت عمل پاستوریزاسیون و استیریلیزاسیون در عملکردی نهایی بر روی محصول است. در پاستوریزاسیون، عوامل میکروبی و فساد از بین برده می‌شود، درحالیکه، در عمل استریلیزاسیون عوامل بیماری زا از بین برده خواهد شد.

اسیلوس کواگولانس باکتری موجود در رب گوجه فرنگی است که در حقیقت هدف از پاستوریزاسیون از بین بردن این باکتری است. اسیلوس در دمای ۸۵ درجه سانتیگراد از بین می‌رود. در تن ماهی و یا محصولات گوشتی انواعی از باکتری‌ها وجود دارد که در دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد از بین می‌روند. در حقیقت هر ماده غذایی شاخص دمای پاستوریزاسیون خود را دارد که طراحی دستگاه پاستوریزاتور رب بر اساس از بین بردن باکتری اسیلوس کواگولاتس انجام می‌شود.

عوامل موثر در عملکرد دستگاه پاستوریزاتور رب

دما و زمان در عمل پاستوریزاسیون دو عامل متغیر هستند و نسبت عکس دارند. بدینصورت که هر چه دمایی که در پاستوریزاتور رب به محصول داده می‌شود بیشتر باشد، مدت زمان عمل کاهش خواهد یافت.

پارامتر F-value به میزان زمانی گفته می شود که ۹۰ درصد میکرواورگانیسمها در یک محصول از بین رفتهاند. از طرفی، هر کدام از ویتامین‌ها نیز دارای یک درجه حرارت خاص می‌باشند که در صورت تجاوز از آن می توانند از بافت مواد غذایی حذف شوند. بنابراین، نقطه بهینه‌ای که برای یک محصول بدست می‌آید باید به گونه‌ای باشد که خواص و ویتامین‌ها حفظ شوند و در عین حال ۹۰ درصد میکروارگانیسم‌ها در آن از بین روند.

دما و زمان بهینه‌ای که برای پاستوریزاتور رب گوجه‌فرنگی در نظر گرفته می‌شود، به صورت زیر است:

  • دمای ۹۰ درجه سانتیگرداد
  • زمان ۳۰ الی ۶۰ دقیقه

هات فیلینگ چیست؟

بعد از پاستوریزاسیون به سرعت باید عمل درب‌بندی صورت گیرد. به محض عبور نمودن رب گوجه‌فرنگی از دستگاه پاستور در دمای ۹۰ درجه بدون اینکه وقفه‌ای رخ دهد باید عمل پر کردن رب انجام شود. پر شدن قوطی‌های رب با محصولی که دمایی در حدود ۹۰ درجه دارد، اصطلاحات هات فیلینگ نامیده می‌شود. اصطلاح هات فیلینگ همانگونه که از نامش مشخص است به معنای پر شدن داغ می‌باشد. در صورت انجام فرآیند هات فیلینگ، هم رب و هم قوطی پاستور شده و بعد از درب بندی دیگر نیاز چندانی به تونل نخواهد بود.

طراحی دستگاه پاستوریزاتور رب

طراحی پاستوریزاتور رب تابع پارامترهای مختلف است که دما و مدت زمان مورد نیاز برای پاستور، مهم‌ترین این پارامترهای می‌باشند. در طراحی و ساخت دستگاه پاستوریزاتور رب بر اساس دما و زمان، میزان سطح حرارتی بدست می‌آید. سطح حرارتی بدست آمده می‌تواند پایه و اساس طراحی و ساخت دستگاه پاستوریزاتور رب باشد. بر این اساس دستگاه‌های پاستوریزاتور با ابعاد مختلف برای ظرفیت‌های مختلف میکروب‌زدایی، طراحی خواهند شد.

به‌عنوان مثال، با فرض اینکه سطح حرارتی بدست آمده برای رب گوجه فرنگی ۳ متر مربع باشد، طراح بر اساس میزان فضایی که در کارخانه دارد لوله‌های دستگاه پاستوریزاتور رب را طراحی می‌کند. نکته قابل توجه در طراحی این است که، گرد بودن گوشه‌های لوله های پاستوریزاتور رب باید به گونه ‌ی باشد که رب در آن‌ها نمانده و دچار سوختگی نشود.

مشخصات فنی دستگاه پاستوریزاتور رب سیمرکو

  • جنس: استیل ضدزنگ
  • ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): ۳۰۰ × ۷۰ ×۱۲۰ سانتی‌متر
  • سیستم: اکترومکانیک
  • مبدل حرارتی: صفحه و لوله
  • ظرفیت: ۵ الی ۱۵ تن در ساعت
  • توان: ۵ الی ۷ کیلو وات
  • مزیت: دارای کنترلر PLC و سیستم صفحه و لوله با لوله‌های برگشتی ۱ الی ۴ مرحله‌ای