محصولی قرمز رنگ، زیبا و خوشمزه که سرشار از خاصیت‌های مهم برای سلامتی انسان است. رب گوجه فرنگی یکی از محصولاتی است که در تمام خانه‌ها یافت می‌شود و تقریباً هیچ غذایی را نمی‌توان یافت که بدون استفاده از این محصول بتوان آن را تهیه کرد. راه‌اندازی خط تولید رب گوجه فرنگی یکی از مشاغلی است که می‌تواند سود سرشاری را عاید کارآفرینان کند. راه‌اندازی خط تولید رب در مناطقی که کاشت و برداشت گوجه فرنگی بصورت وسیع صورت می‌گیرد، اهمیت ویژه‌ای دارد. در این‌گونه مناطق کشاورزان قادر نیستند محصول خود را به یک‌باره در بازار به فروش برسانند؛ از آنجایی که مدت زمان نگهداری گوجه فرنگی محدود است، پس از مدتی بسیاری از کشاورزان با خسارت‌های قابل توجهی روبرو خواهند شد. این در حالی است که راه‌اندازی خط تولید رب گوجه فرنگی می‌تواند روزانه حداکثر ۱۵۰۰ تن از این محصول را به رب تبدیل نموده و از این طریق علاوه بر سودآوری کشاورزان، درصد قابل توجهی از نیازهای بازار را نیز برطرف کرد. در این مقاله شما را با خط تولید رب گوجه فرنگی و فرآیند تولید رب گوجه اسپتیک آشنا خواهیم کرد:

مراحل تولید رب گوجه فرنگی

وارد شدن به کارخانه

اولین و مهم‌ترین کار برای تولید رب، انتخاب و خرید گوجه‌های مناسب رب است. در این حالت گوجه‌هایی که نرم‌تر و قرمزتر باشند در اولویت قرار می‌گیرند. البته نرم بودن گوجه به معنای گندیده بودن آن نیست؛ برخلاف تصور عامه گوجه‌‌های گندیده در فرآیند تولید رب مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، زیرا طعم و بوی نامناسبی به رب می‌دهند که این مسئله می‌تواند به کیفیت آن آسیب بزند. برای آن که فرآیند تولید رب گوجه بسته بندی آغاز شود، باید صبر کرد تا کامیون‌های پر از گوجه فرنگی از راه برسند و وارد کارخانه شوند. عملیاتی که در خط تولید رب گوجه فرنگی اجرا می‌شود، با وارد شدن گوجه‌ها به کارخانه و تخلیه‌ی بار آغاز می‌شود. این فرایند با استفاده از دستگاهی که اپراتور تخلیه نام دارد، صورت می‌گیرد. گوجه فرنگی باید رسیده، توپر و دارای مواد گوشتی زیادی باشد که اصطلاحاً به آن بریکس گفته می‌شود. رب گوجه با بریکس بالا از کیفیت بهتری برخوردار است.

جداسازی گوجه‌های مناسب

در مرحله‌ی دوم از خط تولید رب گوجه فرنگی نوبت به مرتب‌سازی گوجه‌ها می‌رسد که اصطلاحاً به آن سورتینگ گفته می‌شود. در این مرحله گوجه‌ها بر اساس معیارهایی از جمله میزان رسیدگی، اندازه و… مرتب‌سازی می‌شوند. در مرحله‌ی بعد گوجه‌های گندیده، نارس و یا هرگونه مواد زائد دیگر را جداسازی می‌کنند. این مرحله در بعضی از کارخانه‌ها بصورت خودکار و توسط اتوماسیون انجام می‌شود. پس از مرتب‌سازی، گوجه‌ها توسط یک نوار حامل که نوار نقاله نامیده می‌شود، وارد انبار ذخیره‌سازی می‌شوند. اگر حجم گوجه‌های نارس زیاد باشد، آن‌ها را از خط تولید رب گوجه فرنگی خارج کرده و در مکانی دیگر در انبار نگه می‌دارند تا پس از مدتی رسیده شوند.

چگونه در خط تولید رب محصول نهایی بسته بندی می‌شود؟خرد کردن و حرارت دادن اولیه

گوجه فرنگی‌هایی که از مرحله‌ی قبل عبور کرده‌اند، در این مرحله ریز ریز و خرد می‌شوند! این کار توسط دستگاهی به نام خردکن انجام می‌گیرد که قادر است در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از گوجه فرنگی‌ها را خرد کند. خردکن‌هایی که در خط تولید رب گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو نوع شانه‌ای یا دیسکی تقسیم می‌شوند که هرکدام روش خاص خود را دارد. خردکن‌های شانه‌ای قادرند گوجه‌های سفت را به راحتی خرد کنند. پس از خرد کردن گوجه‌ها نوبت به پیش حرارت می‌رسد. این مرحله از خط تولید گوجه فرنگی معمولاً به دو صورت حرارت بالا (هات بریک) و یا حرارت پایین (کُلد بریک) انجام می‌گیرد. در حالت هات بریک گوجه‌ها در محدوده‌ی دمایی ۹۰ تا ۹۵ درجه تحت حرارت قرار گرفته و نرم می‌شوند. این حرارت باعث می‌شود تا پالپ به راحتی از پوست جدا شده و همچنین بخشی از رطوبت اضافی گوجه‌ها نیز از درون آن‌ها خارج شود. در روش کُلد بریک گوجه‌ها در دمای ۷۵ درجه تحت حرارت غیرمستقیم قرار می‌گیرند. در روش هات بریک بدلیل دمای بالا احتمال سوختن گوجه فرنگی وجود دارد و به همین خاطر از مکانیزم‌های کنترلی در این دستگاه برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می‌شود که در مجموع باعث بالاتر بودن قیمت آن نسبت به دستگاه کُلد بریک شده است.

پس از خرد کردن گوجه‌ها نوبت به پیش حرارت می‌رسد. این مرحله از خط تولید گوجه فرنگی معمولاً به دو صورت حرارت بالا (هات بریک) و یا حرارت پایین (کلد بریک) انجام می‌گیرد.

 

وجه دارای قسمت‌های مختلفی از جمله پالپ(گوشته)، پوسته، فیبر، عصاره و دانه است که بعضی از این قسمت‌ها باید از آن جداسازی شوند. در این قسمت از خط تولید رب گوجه فرنگی از دستگاه‌هایی برای تفکیک قسمت‌های مختلف گوجه استفاده می‌شود. پوست و دانه‌ی گوجه فرنگی دو قسمتی هستند که در این مرحله توسط یک دستگاه جداساز(پالپر) و دستگاه صافی(ریفاینر) جدا و بعنوان زباله کنار گذاشته می‌شوند. هرچه عمل تصفیه بهتر انجام گیرد، محصول نهایی نرم‌تر و غلیظ‌تر خواهد بود که این مسئله در خوش طعم بودن آن تأثیر بسزایی دارد. حجم زباله‌ها در این مرحله حدود ۵ درصد بوده و ۹۵ درصد مابقی به مخزنی که مخزن نگهداری نامیده می‌شود، انتقال پیدا می‌کنند. زباله‌های تولید شده از خط تولید رب گوجه فرنگی خارج شده و معمولاً بعنوان خوراک حیواناتی مانند گاو و گوسفند در خارج از کارخانه به فروش می‌رسند.

 

تهیه‌ کنستانتره گوجه فرنگی

در این مرحله از خط تولید رب گوجه فرنگی عصاره‌ی بدست آمده در مرحله‌ی قبل از مخزن نگهداری، در معرض فرآیند تبخیر قرار می‌گیرد تا رطوبت خود را از دست داده و بخشی از آب آن از بین برود. در این مرحله کنستانتره ۲۸ تا ۳۶ درصد گوجه فرنگی به دست می‌آید که برای تهیه رب گوجه با بریکس مشابه فرآوری می‌شود. این کار معمولاً توسط ارتباط غیرمستقیم با حرارت صورت می‌گیرد که در نتیجه آن از رطوبت گوجه‌ها کاسته می‌شود. نمک مورد نیاز برای فرآوری رب‌ها نیز در ضمن این مرحله به آن افزوده می‌شود. اپراتور مربوطه به طور اتوماتیک میزان مصرف عصاره‌ی خالص را با خروجی کنستانتره هماهنگ می‌کند؛ در این حالت هنگامی که کنستانتره با غلظت مورد نظر بدست آمد، در مراحل بعد به تدریج بر غلظت آن افزوده می‌شود تا محصول نهایی حاصل شود.

 

بسته‌بندی

بسته‌بندی اسپتیک

در فرآیند تولید رب گوجه اسپتیک مرحله‌ی عملیات بسته‌بندی بصورت کاملاً اسپتیک(ضدعفونی شده) انجام می‌شود. این مرحله تقریباً در تمامی فرآیندهای بسته‌بندی در محصولات دیگر نیز اجرا می‌شود. در این مرحله کنستانتره تولید شده را با فشار بالا به مخزن ضدعفونی شده انتقال می‌دهند تا ضمن خنک شدن به پرکننده‌ی اسپتیک پمپاژ شوند. کنستانتره پس از طی این مراحل تا دو سال قابلیت نگهداری دارد.

بسته‌بندی غیراسپتیک

گاهی شرکت تولیدکننده‌ی رب گوجه فرنگی محصولات خود را بصورت غیر اسپتیک بسته‌بندی می‌کند. در این صورت برای تولید رب گوجه بسته‌بندی، پس از اتمام کار یک مرحله اضافی نیز در نظر گرفته می‌شود که طی آن رب پاستوریزه می‌گردد. در این حالت محصول نهایی باید تا دو هفته قبل از عرضه به بازار مورد کنترل و ارزیابی قرار گیرد.

چسباندن اتیکت

پس از آن که قوطی‌های رب گوجه فرنگی به مرحله‌ی آخر رسیدند و بصورت هواگیری شده پلمپ شدند، نوبت به چسباندن برچسب‌ها می‌رسد. بر روی این برچسب‌ها اطلاعات سازنده و اطلاعات محصول نوشته شده است. مواردی از قبیل تاریخ تولید و تاریخ انقضا نیز در این مرحله بر روی محصول درج می‌شود. پس از این مرحله قوطی‌های رب در کارتن‌های کوچک، متوسط و بزرگ بسته‌بندی می‌شوند و تا دو هفته بعد در انبار نگهداری می‌شوند. در طول این مدت محصولات در قرنطینه قرار می‌گیرند و آزمایش‌های نهایی و کنترل کیفیت را می‌گذرانند. در صورتی که بر اساس آزمایش‌ها هیچ‌گونه مشکلی در محصولات مشاهده نشد، به بازار عرضه خواهند شد.

جمع‌بندی

اگر بدنبال راه‌اندازی یک کسب و کار هستید راه‌اندازی خط تولید رب گوجه فرنگی می‌تواند یک پیشنهاد مناسب باشد. در این صورت می‌توانید بر اساس طرح اولیه‌ی خود، ظرفیت تولید را انتخاب کنید. ظرفیت خط تولید گوجه فرنگی بر حسب میزان ورودی گوجه فرنگی به خط تولید محاسبه می‌شود. این خط تولیدها از ظرفیت‌های زیر ۴۰ تن در روز آغاز می‌شوند. خط تولیدهای با ظرفیت کم برای استفاده‌های محلی و کارگاهی مناسب هستند. اگر در آغاز راه قرار دارید، بهتر است از ظرفیت کم شروع کنید تا به تدریج نسبت به بازار و پیچ و خم کار آگاهی پیدا کنید. تولید رب گوجه به دو صورت فله‌ای و بسته‌بندی شده انجام می‌گیرد که هر کدام بازار خاص خود را دارد. رب گوجه فله‌ای معمولاً برای استفاده‌هایی با حجم بالا تولید می‌شود؛ رستوران‌ها و آشپزخانه‌های بزرگ معمولاً رب گوجه فله‌ای را تهیه می‌کنند تا هزینه‌ی کمتری بپردازند. همچنین صاحبان کسب و کارهای کوچک با تهیه‌ی رب گوجه فله‌ای از کارخانه‌ها آن‌ها را بسته‌بندی کرده و از این طریق درآمدزایی می‌کنند. فراموش نکنید که برای راه‌اندازی هر کاری اعم از خط تولید رب گوجه فرنگی باید قبل از هر چیز یک طرح توجیهی تهیه و مشخصات طرح و اهداف خود را قدم به قدم در آن مشخص کنید تا از این طریق ریسک‌های موجود را به کمترین میزان ممکن کاهش دهید.