دستگاه صافی آب گوجه یا همان دستگاه پالپر به دستگاهی در خط تولید رب گوجه اطلاق می شود که بعد از دستگاه خرد کن گوجه با کراشر قرار گرفته و وظیفه آن جدا نمودن آب گوجه از تفاله، پوست و دانه های گوجه فرنگی است. در خط تولید رب گوجه فرنگی صنعتی آن قسمتی که برای تهیه رب از آن استفاده می شود آب گوجه فرنگی است.

دستگاه دستگاه صافی گوجه فرنگی چیست؟

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد بعد از اینکه گوجه ها توسط دستگاه خردکن تکه تکه شده و سپس در  پری هیتر تحت حرارت قرار گرفتند آماده ورود به دستگاهی به نام صافی شده و آماده جداسازی کامل آب گوجه فرنگی و پاپ آن می شود. نام دستگاه صافی تا حدود بسیاری نشان دهنده عملی است که بر روی مخلوط آب گوجه و پالپ آن انجام می دهد می باشد.

صاقی های دو مرحله ای از این رو دو مرحله ای نامیده می شوند که از دو نوع توری استفاده می شود. دو نوع صافی را بزرگ مش و کوچک مش گفته می شود. مش یه حفره های اطلاق می شود که بر روی توری وجود دارد. هر چه مش بالاتر باشد یعنی تعداد سوراخ های موجود بر روی توری ها بیشتر است. توری های آهنی مشکبی که درون صافی ها وجود دارد کار جداسازی پالپ از آب گوجه فرنگی را بر عهده دارد.

صافی دو مرحله ای یعنی توری هایی که در دستگاه صافی گوجه فرنگی استفاده شده است از دو ابعاد مختلف می باشد. صافی اول دارای سوراخ های بزرگتر بوده و صافی دوم ریز تر می باشد. صافی اول دارای سوراخ های ۱ تا ۲ میلیمتر بوده و صافی دوم دارای سوراخ هایی با قطر ۰٫۶ تا ۰٫۸ میلیمتر است.

داشتن دو صافی برای بالاتر بردن کیفیت جداسازی بوده و در حقیقت عملکرد صافی دو مرحله ای بدین صورت است که مرحله اول ذرات درشت تر را جدا می کند و دومین مرحله ذرات باقی مانده خیلی ریز را جدا می کند

اهمیت دستگاه صافی چیست؟

در فرآیند تولید رب گوجه به صورت صنعتی نیازی به پالپ، دانه و پوست گوجه فرنگی وجود ندارد. تنها بخشی که برای تولید رب گوجه فرنگی برای تولید کننده از اهمیت ویژه ای برخوردار است آب گوجه فرنگی و مواد محلولی است که در آن وجود دارد. رب گوجه فرنگی از مواد محلول در آب گوجه فرنگی تهیه می گردد.

انواع ماشین صافی

ماشین صافی پالپ گوجه فرنگی به صورت کلی به دو صورت صافی های روتاری و صافی های توربو هستند. تفاوتی که صافی های روتاری با توربو دارند در میزان دور آن هاست. به صورت معمول صافی های روتاری دارای دور پایین و صافی های توربو دارای دور بالا هستند. و علت نام این صافی ها نیز همین تفاوت می باشد.

دستگاه صافی گوجه فرنگی چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا بدان اشاره شد دستگاه صافی با استفاده از صافی هایی که در دستگاه قرار داده شده است تمامی مواردی که در فرآیند تولید رب گوجه بدان نیازی نیست جدا می کند. روتری که در دستگاه صافی استفاده شده است باید قادر به انتقال چرخش مناسب به دستگاه بوده تا بتواند حداکثر بازدهی را داشته باشد.

نیروی سانتریفیوژی که ایجاد می گردد باعث جدا سازی مناسب دانه، پوست و تفاله از آب گوجه می شود. بر اساس میزان جداسازی که مورد نیاز است که همه اینها به محصول نهایی بستگی دارد صفحات مخروطی صافی های دستگاه صافی نیز متفاوت خواهد بود. در برخی از موارد نیازمند آب گوجه با درصد خلوص بالاست که می تواند با تنظیماتی در میزان فاصله پره های شعاعی و سطح مخروطی این تنظیمات را صورت داد.

عملکرد صافی آب گوجه فرنگی

عملکرد دستگاه صافی گوجه فرنگی به تفکیک پذیری آب گوجه و گوشت آن سنجیده می شود. هر چه این تفکیک پذیری با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتری صورت پذیرد صافی گوجه مناسب تر بوده و برای کارخانه هایی با ظرفیت بالا مناسب تر است. در نهایت آب گوجه در مخازنی ذخیره می شود.

صافی های توربو که در خط تولید رب گوجه فرنگی استفاده می شود از دو نوع استخراج سرد و استخراج گرم استفاده می کنند. تفاوت این دو نوع استخراج در نوع محصول نهایی است که کارخانه می خواهد داشته باشد. صافی های توربو می توانند هم برای محصولاتی که نیاز به استخراج گرم دارند استفاده شوند مانند رب گوجه فرنگی و هم برای استخراج سرد که برای جدا نمودن پوست و دانه های سیب استفاده می شود کاربرد داشته باشد.

همانطور که می دانید در محصولاتی که می خواهیم آب سیب را جدا کنیم به دلیل اینکه اگر سیب حرارت ببیند رنگ تفاله تغییر می کند از این رو از استخراج سرد استفاده می شود.  

کیفیت آب بعد از صافی چگونه باید باشد

کنترل کیفیت آبی  که از دستگاه صافی گوجه فرنگی خارج می شود به کدورتی است که دارد. هر چه آب گوجه فرنگی خارج شده شفاف تر باشد بهتر است و کارآیی فرآیند بیشتر است. مشکلی که در این مرحله ممکن است راندمان کار را کاهش دهد این است که سوراخ های توری های صافی گرفته شده و باید تن تند کنترل شده و تمیز گردد.

کدروت دارای شاخص های خاصی است که می توان از کدورت سنج استفاده نمود. و دارای استاندارهایی است که بر اساس آن می تواند پی برد که صافی آیا عملکرد خود را به خوبی صورت داده است یا خیر.

قیمت دستگاه صافی گوجه فرنگی

قیمت ماشین پالپر گوجه یا صافی آب گوجه فرنگی یکی از المان هایی است که خریدار برای خرید آن در نظر خواهد گرفت. برای ارائه قیمت قطعی و همچنین دقیق این دستگاه نیازمند در نظر گرفتن فاکتورهای متفاوتی است. نواسان بازار ارز و مواد اولیه می تواند عاملی تاثیر گذار بر قیمت تولید این دستگاه باشد. از این رو نمی توان قیمت مشخص و ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

خصوصیات صافی دومرحله ای سیمرکو

 • ظرفیت بالا  و عملکرد پایدار
 • سرعت چرخشی با سرعت ۱۴۰۰  در دقیقه.
 • تعویض آسان صافی ها و عملکرد بسیار ساده
 • قابل استفاده برای  انواع مختلفی از میوه ها که از جمله گوجه فرنگی، هلو، زردآلو، مانگو، سیب و …
 • دارای در محله صافی که هر کدام ماشین صافی آب گوجه و صافی با مش خاص خود را  دارد
 • اندازه و مش صافی می تواند بر اساس الزامات مشتری ساخته شود

مشخصات فنی پالپر آب گوجه فرنگی

 • جنس: استیل ضدزنگ
 • ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): ۲۰۰ × ۱۸۰ × ۴۰۰ سانتی‌متر
 • وزن: ۴۰۰ کیلوگرم
 • ظرفیت: ۲۵۰ الی ۵۰۰ تن در روز
 • دور موتور: ۱۴۰۰ دور در دقیقه
 • توان: ۵۵ کیلو وات
 • مزیت : اندازه قابل تنظیم با توجه به نیازمندی‌های مشتری و ویژگی‌های گوجه‌فرنگی