ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو به عنوان یکی از حساس‌ترین بخش‌های خط تولید انواع کنسرو به حساب می‌آیند. در صورتی که ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو به درستی عمل نکنند، عواقب بدی را برای مشتریان و در نتیجه ارزش برند کمپانی به همراه خواهد داشت. به منظور پیشگیری از این دست موارد و مشکلات، لازم است تا در انتخاب نوع و برند تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت دقت بیشتری به خرج داده شود تا از بروز مشکلات و مسائل فنی در خط تولید جلوگیری شود.

در این مقاله قصد داریم تا با انواع ماشین آلات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو بیشتر آشنا شویم. تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت که در ادامه خواهید خواند عبارتند از:

 • دستگاه دربندی تک هد دستی
 • دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک
 • دستگاه دربندی تک هد پدالی پنوماتیک
 • دستگاه دربندی تک هد پدالی ۴ گوش زن
 • دستگاه دربندی سه هد اتوماتیک
 • دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک
 • دستگاه دربندی چهار اتوماتیک روسی
 • دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی

 

تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت به طور کلی در ۳ دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند. مبنا و ریشه‌ی این دسته‌بندی به میزان استفاده‌ از منابع انسانی در فرایند تولید مربوط می‌شود. هرچه در تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت استفاده از منابع انسانی کمتر باشد، استفاده از ابزار اتوماسیون و فناوری محور افزایش می‌یابد. با توجه به همین نکته، انواع ماشین‌آلات و تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود:

۱) ماشین آلات دربندی دستی

۲) ماشین آلات دربندی نیم اتوماتیک

۳) ماشین آلات دربندی اتوماتیک

دسته‌ی اول بدون شک یکی از رایج‌ترین تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو در مقیاس کوچک می‌باشد. در صورتی که واحد تولیدی شما از انواع واحد‌های تولیدی با ظرفیت پایین می‌باشد، ماشین‌ آلات دربندی دستی می‌توانند نقش تجهیزات و ماشین آلات خط تولید کمپوت و کنسرو را به خوبی ایفا کنند. ماشین آلات دربندی دستی نسبت به سایر انواع تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند اما همواره نیازمند فعالیت مستقیم نیروی انسانی یا همان اپراتور می‌باشد.

دسته‌ی دوم از تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو با عنوان ماشین آلات دربندی نیم اتوماتیک شناخته می‌شوند. این نوع از تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو نیز همانند دسته‌ی‌ اول نیازمند حضور و فعالیت نیروی انسانی می‌باشد اما شدت فعالیت نیروی انسانی در دسته‌ی دوم از تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو به اندازه‌ی دسته‌ی اول نمی‌باشد. دسته‌ی دوم تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو نسبت به دسته‌ی اول یک برگ برنده‌ی دیگر نیز دارد که آن هم به سرعت دربندی مربوط می‌شود. سرعت دربندی دسته‌ی دوم تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو بسیار بیشتر از دسته‌ی اول می‌باشد که آن هم بیشتر به کم رنگ بودن فعالیت نیروی انسانی در فرایند دربندی دسته‌ی دوم مرتبط می‌باشد.

دسته‌ی سوم از تجهیزات و ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت به ماشین آلات دربندی اتوماتیک مربوط می‌شود. دسته‌ی سوم ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت بدون دخالت نیروی انسانی یا همان اپراتور عملیات دربندی انواع قوطی فلزی را انجام می‌دهد. این نوع از ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت به صورت مستقیم در خط تولید قرار می‌گیرند و به صورت خودکار درب کنسرو و یا کمپوت را با کیفیت و دقت بالایی می‌دوزند.

دسته‌ی سوم ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت از تنوع زیادی برخوردار می‌باشند. این تنوع از چند منظر قابل تحلیل و بررسی می‌باشد. به عنوان مهم‌ترین دلایل وجود تنوع در دسته‌ی سوم ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت، می‌توان به ظرفیت خط تولید اشاره کرد. مهم‌ترین نکته در طراحی یک خط تولید کارآمد، دقت داشتن به ظرفیت خط تولید می‌باشد. با در نظر گرفتن ظرفیت کلی خط تولید، می‌توان ظرفیت سایر تجهیزات و ماشین‌آلات خصوصاً ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت را محاسبه کرد.

همان‌طور که ملاحظه کردید، ماشین آلات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو در ۳ دسته‌ی کلی و محوری قرار می‌گیرند. این ۳ دسته‌ی کلی از ماشین آلات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو به اختصار بررسی شد و اصلی‌ترین تفاوت‌های آن‌ها را برشمردیم. در ادامه قصد داریم تا با رایج‌ترین ماشین آلات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو بیشتر آشنا شویم:

دستگاه دربندی تک هد دستی

دستگاه دربندی تک هد دستی مناسب خطوط تولید با ظرفیت‌های پایین می‌باشد. این دستگاه قادر است تا در هر دقیقه حداکثر ۱۰ الی ۱۲ قوطی را دقیقه دربندی کند

دستگاه دربندی تک هد دستی مناسب خطوط تولید با ظرفیت‌های پایین می‌باشد. این دستگاه قادر است تا در هر دقیقه حداکثر ۱۰ الی ۱۲ قوطی را دقیقه دربندی کند. این دستگاه به یک اپراتور همیشگی احتیاج دارد تا درب قوطی را بر روی بدنه قرار دهد. پس از قرار گرفتن درب قوطی بر روی بدنه، اپراتور با فشردن تنها یک دکمه فرایند دربندی را به اتمام می‌رساند.

دستگاه دربندی تک هد دستی قادر است تا انواع قوطی با ظرفیت‌ها ۷۵ تا ۵۰۰۰ گرمی را دربندی کند. جنس بدنه‌ این دستگاه از چدن بوده و دارای ارتفاع۱۵۰، عرض ۷۵ و طول ۱۵۰ سانتی‌‌متر می‌باشد. این دستگاه دربندی برای کلیه‌ی افرادی که قصد دارند با حدقل هزینه،‌ خط تولید مواد غذایی خود را راه بیاندازند، مناسب می‌باشد.

دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد نیمه اتوماتیک، دارای کارکردی بسیار ساده و مطمئن می‌باشد. دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک از قسمت‌هایی نظیر موتور، شاسی اصلی، پدال، قرقره‌های دربندی ۱ و ۲، دیسک و پنل کنترل تشکیل می‌شود.

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد نیمه اتوماتیک، دارای کارکردی بسیار ساده و مطمئن می‌باشد. دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک از قسمت‌هایی نظیر موتور، شاسی اصلی، پدال، قرقره‌های دربندی ۱ و ۲، دیسک و پنل کنترل تشکیل می‌شود. پنل کنترل دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد نیمه اتوماتیک از کلید اتوماتیک، کلید پاور، دکمه‌ی کنترل دستی، فیوز و چراغ سیگنال تشکیل می‌شود.

کار کردن با این دستگاه بسیار ساده و آسان می‌باشد. برای استفاده از این دستگاه تنها کافیست تا قوطی را بر روی پدال این دستگاه قرار دهید. پس از قرارگیری قوطی بر روی پدال این دستگاه می‌توانید دکمه‌ی کنترل دستی را فشار دهید. پس از فشار دادن کلید کنترل دستی پدال بالا آمده و قوطی با قرقره‌ها درگیر می‌شود و عمل دوخت توسط قرقره‌‌های دستی صورت می‌پذیرد.

این دستگاه در هر دقیقه قادر است ۲۰ الی ۳۰ قوطی را دربندی کند. از نظر ظرفیت، این دستگاه قادر است قوطی‌هایی با وزن ۷۵ تا ۳۰۰۰ گرم را دربندی کند. این دستگاه از جنس استیل و یا آهن ساخته می‌شود و دارای ابعاد ۷۰ سانتی‌متر طول در ۶۲ سانتی‌متر عرض و ارتفاع ۸۵ سانتی‌متر می‌باشد.

دستگاه دربندی تک هد پدالی پنوماتیک

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی پنوماتیک در خطوط تولید انواع رب گوجه فرنگی و کنسرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای عملکرد پنوماتیک می‌باشد

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی پنوماتیک در خطوط تولید انواع رب گوجه فرنگی و کنسرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای عملکرد پنوماتیک می‌باشد. برای استفاده از دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی پنوماتیک، اپراتور پس از قرار دادن درب قوطی بر روی آن تنها باید پدال تعبیه شده در قسمت فوقانی دستگاه را فشار دهد تا عملیات دوخت درب قوطی شروع شود. برخی از مدل‌های این دستگاه دارای پدالی جدا از دستگاه می‌باشند. این پدال به وسیله‌ی یک سیم به دستگاه متصل می‌شود.

دستگاه دربندی تک هد پدالی پنوماتیک قادر است در مدت زمان یک دقیقه در حدود ۱۵ الی ۲۰ قوطی را دربندی کند. این دستگاه برای دربندی انواع قوطی با ظرفیت ۷۵ تا ۵۰۰۰ گرم مناسب می‌باشد. این دستگاه دارای ابعاد ۱۵۰ سانتی‌متر طول در عرض ۷۵ سانتی‌متر و ارتفاع ۲۱۰ سانتی‌متر می‌باشد.

دستگاه دربندی تک هد پدالی چهارگوش زن

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن بسیار به دستگاه دربندی نوع قبل نزدیک می‌باشد. تنها تفاوت این دستگاه در شکل هندسی ظروفی می‌باشد که به منظور دربندی زیر دستگاه قرار می‌گیرند.

برخی از ظروف کنسروی از نظر شکل هندسی با سایر ظروف موجود در بازار دارای تفاوت می‌باشند. به همین دلیل فرایند دربندی آن نیز متفاوت خواهد بود. دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن بسیار به دستگاه دربندی نوع قبل  نزدیک می‌باشد. تنها تفاوت این دستگاه در شکل هندسی ظروفی می‌باشد که به منظور دربندی زیر دستگاه قرار می‌گیرند.

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن دارای یک هد قرقره‌های مخصوص دوخت می‌باشد. علاوه بر این این دستگاه به وسیله‌ی یک پدال عملیات دربندی را شروع می‌کند. دستگاه دربندی قوطی فلزی چهارگوش پدالی به دلیل برخورداری از پدال پایی، از بسیاری از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. اپراتور با قراردادن درب قوطی بر روی بدنه و فشاردادن پدال عمل دربندی را انجام می‌دهد.

دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن می‌تواند فرایند دربندی مربوط به قوطی‌های فلزی ۷۵ تا ۵۰۰۰ گرمی با سرعت ۱۵ الی ۲۰ قوطی در دقیقه انجام دهد. این دستگاه از جنس چدن می‌باشد و توان مصرفی آن ۱.۲ کیلووات می‌باشد.

دستگاه دربندی سه هد اتوماتیک

دستگاه دربندی قوطی فلزی سه هد اتوماتیک قادر است در هر دقیقه بین ۶۰ الی ۹۰ قوطی را دربندی کند

در واحد‌های تولید صنایع غذایی که از ظرفیت تولید بالاتری برخوردار هستند، استفاده از دستگاه‌های دربندی دستی مناسب نخواهد بود. این واحد‌های صنعتی نیازمند سرعت بالاتری در فرایند دربندی خواهند بود. در چنین شرایطی دستگاه دربندی قوطی فلزی سه هد اتوماتیک انتخاب خوبی به حساب می‌آید.

دستگاه دربندی قوطی فلزی سه هد اتوماتیک قادر است در هر دقیقه بین ۶۰ الی ۹۰ قوطی را دربندی کند که این مقدار نسبت به انواع قبلی دستگاه‌های دربندی پدالی و دستی، نسبتاً بیشتر می‌باشد. این دستگاه دربندی برای دربندی انواع قوطی با ظرفیت ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ گرم مناسب می‌باشد.

در این دستگاه دربندی، دیگر اپراتور درب قوطی‌ها را بر روی بدنه‌ی قوطی‌‌‌ها قرار نمی‌دهد. درب قوطی‌ها بر روی  قسمت درب‌انداز دستگاه دربندی قرار می‌گیرد. قوطی‌ها نیز توسط ماردون دستگاه وارد دستگاه می‌شوند و پس از آن درب برروی بدنه‌ی دستگاه دوخته می‌شود.

این نوع از دستگاه‌های دربندی اتوماتیک به سیستم هشداردهنده‌ی میزان دپوی در قوطی مجهز می‌باشد. دستگاه دربندی به کمک سنسور تعبیه شده در بخش درب انداز میزان دپوی درب قوطی را تشخیص می‌دهد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه دربندی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مجهز به یک کابین از جنس استیل به همراه محافظ‌های شیشه‌ای نشکن به منظور رعایت نکات و موارد ایمنی در حین انجام عملیات دربندی
 • دارای اینورتر به منظور تغییر دور سریع و آسان
 • متوقف‌کننده‌ی الکتریکی
 • دنده‌های موجود در جعبه دنده‌ی بزرگ به صورت اتوماتیک توسط اویل پمپ روغن‌کاری می‌شوند. به کمک این تکنولوژی اکثر گریس‌خورهای دستگاه حذف شده‌اند و روغن به صورت اتوماتیک به دستگاه دربندی تزریق می‌شود.
 • توان مصرفی این دستگاه برابر ۱.۵ کیلووات می‌باشد.

دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک

دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک نسبت به سایر دستگاه‌های دربندی که تا به اینجا معرفی شده‌است سرعت عملکرد بالاتری دارد

دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک نسبت به سایر دستگاه‌های دربندی که تا به اینجا معرفی شده‌ است سرعت عملکرد بالاتری دارد. این دستگاه قادر است در هر دقیقه بین ۶۰ الی ۲۲۰ قوطی را دربندی کند. دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک به کمک فناوری روتاری با سرعت بالایی قوطی‌ها را دربندی می‌کند در صورتی که در فکر راه‌اندازی یک خط تولید نسبتاً به روز و کارآمد هستید، این دستگاه دربندی انتخاب خوبی برای خط تولید محسوب می‌شود. علاوه بر سرعت بالای این دستگاه، عدم نیاز به اپراتور و نیروی انسانی نیز به عنوان یکی از مزایای این دستگاه به حساب می‌آید.

این دستگاه دربندی قوطی فلزی، می‌تواند قوطی‌هایی با دامنه‌ی وزنی ۷۵ تا ۱۰۰۰ گرم را دربندی کند. مهم‌ترین ویژگی‌ها و خصوصیت‌های این دستگاه در ادامه لیست شده ‌است:

 • برخورداری از سنسور شناسایی میزان دپو در قوطی و سامانه اعلان هشدار
 • برخورداری از محافظ شیشه‌ای نشکن در اطراف دستگاه
 • این دستگاه در دو مدل تمام استیل و نیمه استیل در بازار موجود می‌باشد
 • برخورداری از سیستم فرکانس اینورتر برای تغییر دور دستگاه
 • بهره‌مندی از سامانه متوقف کننده‌ی الکتریکی
 • بهره‌مندی از سامانه روغن‌کاری خودکار به وسیله‌ی اویل پمپ

این دستگاه برای دربندی انواع قوطی فلزی در صنایع غذایی همچون، رب گوجه فرنگی، رب انار، لوبیا، قارچ، انواع خورشت، روغن خوراکی و… مناسب می‌باشد.

دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک روسی

دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک روسی می‌تواند در هر دقیقه در حدود ۶۰ الی ۱۷۰ قوطی را دربندی کند.

یکی دیگر از مدل‌های دستگاه دربندی، دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک روسی می‌باشد. این دستگاه همانند سایر مدل‌‌های اتوماتیک دستگاه دربند، نیازی به اپراتور و نیروی انسانی ندارد. تنها کافیست درب قوطی در قسمت درب انداز دستگاه قرار بگیرد تا دستگاه به صورت اتوماتیک قوطی‌هایی که در ریل قرار گرفته‌است را به وسیله‌ی ماردون به حرکت در آورد و در نهایت درب قوطی‌ها را به بدنه‌ی آن‌ها پلمپ کند.

دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک روسی می‌تواند در هر دقیقه در حدود ۶۰ الی ۱۷۰ قوطی را دربندی کند. این تعداد قوطی در هر دقیقه با توجه به دوری که توسط اپراتور برای دستگاه تنظیم می‌شود به صورت دقیق حاصل می‌شود. علاوه بر این‌ها لازم به ذکر است که از نظر وزنی نیز، این دستگاه قادر است انواع قوطی در بازه‌ی وزنی ۷۵ تا ۱۰۰۰ گرمی را دربندی کند.

همان دو مدل قبلی سری چهارصد، این مدل نیز در دو مدل تمام استیل و نیمه استیل موجود می‌باشد. البته، ناگفته نماند که اکثر ویژگی‌های مدل روسی دستگاه دربندی، همانند سایر مدل‌های دیگری که پیش‌تر در مورد آن‌ها صحبت شد، می‌باشد.

مهم‌ترین ویژگی‌های مدل روسی دستگاه دربندی روسی عبارتند از:

 • برخورداری از سامانه‌ی اعلان هشدار به منظور پیشگیری از دپوی در قوطی
 • دارای کابین با شیشه‌ی نشکن در پیرامون دستگاه دربند
 • برخورداری از سامانه اینورتر به منظور تغییر سرعت دور دستگاه
 • مجهز به سامانه روغن‌کاری اتوماتیک ( اغلب بخش‌های گریس‌خور دستگاه حذف شده‌اند و روغن به صورت بدون واسطه به دستگاه تزریق می‌شود.

این دستگاه به کمک برخورداری از روتاری، به آسانی قادر است تا درب هرگونه قوطی فلزی را دربندی کند. رایج‌ترین خطوط تولیدی که به منظور دربندی قوطی‌های خود از این نوع دستگاه دربند استفاده می‌کنند عبارتند از:

دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی

دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی می‌تواند در هر دقیقه ۶۰ الی ۱۷۰ قوطی را با توجه به دور مورد نظر اپراتور و خط تولید دربندی کند

دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی یکی از تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو در مقیاس بزرگ به حساب می‌آید. این دستگاه برای استفاده در انواع صنایع غذای کنسروی مناسب می‌باشد. همانند سایر دستگاه‌های دربندی که پیش‌تر تشریح شد، این دستگاه نیز بر اساس چرخش روتاری عمل می‌کند. با قرار دادن درب قوطی در درب‌انداز، دستگاه به صورت خودکار درب‌ها را گرفته و به قوطی‌هایی که به وسیله‌ی ریل و ماردون دستگاه می‌رسد می‌دوزد.

دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی می‌تواند در هر دقیقه ۶۰ الی ۱۷۰ قوطی را با توجه به دور مورد نظر اپراتور و خط تولید، دربندی کند. همانند سایر تجهیزات و ماشین الات دربندی خط تولید کنسرو که تا به اینجا معرفی شد، این دستگاه دربند ایتالیایی نیز مجهز به امکانات خاصی برای افزایش سهولت و دقت کار می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات این مدل از دستگاه دربندی عبارتند از:

 • برخورداری از سامانه‌ی اعلان هشدار جهت دپوی در قوطی‌ها
 • برخورداری از کابین استیل به همراه محافظ شیشه‌ای نشکن در پیرامون دستگاه
 • مجهز به سامانه‌ی روغن‌کاری خودکار (این سامانه اغلب گریس‌‌خور‌های دستگاه را حذف کرده و تمامی دنده‌های موجود در جعبه دنده‌ی بزرگ به صورت اتوماتیک روغن کاری می‌شوند.)
 • مجهز به فرکانس اینورتر به منظور تنظیم دور دستگاه